Bolesti hlavy v těhotenství: Jak se s tím poprat

autor:

Bolesti hlavy v těhotenství je jedna z potíží, která potká téměř každou těhotnou ženu. Některé šťastnější pouze v menší míře, ale bohužel někdy přeroste v silné migrény. A to může přepadnout i ženu, která před otěhotněním na bolesti hlavy pravidelně netrpěla.

Já jsem v těhotenství trpěla na migrény s aurou. Co znamená s aurou? Je to migréna doprovázena špatnou viditelností. Před očima pomalu začne blikat taková záře. Většinou v zorném poli. Pomalinku zesiluje víc a víc a najednou některé věco ani nevidím. Například, když se koukám na poznávací značku auta, tak ji na chvíli ani nevidím, jakoby tam vůbec nebyla. Tohle „blikání“ před očima trvá +- 20min. Během této doby nemůžu pokračovat v práci, čtení. Taky se mi to stalo při řízení, takže když vidím, že se mi to rozbíhá, tak přestanu řídit. A potom následuje vyčerpání a bolest hlavy.

V těhotenství se mi tato migréna s aurou velmi zintenzivnila. Byly dny, kdy to proběhlo 3x za den. Pak týden klid a pak se mi to objevilo obden. Zkrítka tyto mé bolesti hlavy v těhotenství byly nepředvídatelné, nevyzpytatelné a bohužel taky nevyléčitelné.

Nejčastěji se nám bolesti hlavy v těhotenství objeví během prvního a třetího trimestru.

Co způsobuje bolesti hlavy v těhotenství?

Jak je uvedeno výše, tak bolesti hlavy v těhotenství jsou především na začátku a ke konci gravidity. V prvním trimestru dochází ke zvýšení hormonů v těle a zvýšení objemu krve. To jsou dvě velké změny ve vašem těle, které jsou častou příčinou bolesti hlavy v těhotenství prvního trimestru. Na začátku těhotenství, když zjistíme, že čekáme dítě, tak často náhle změníme životní styl. Například prudce omezíme kávu, což nám taky může přivodit bolesti hlavy.

Pro mnohé nastávající maminky je začátek těhotenstvíto nejen štěstí, ale také to může být velký stres a napětí. Některou například stresuje vztah s otcem dítěte, jak to příjme. Někdo řeší existenciální problémy. Některé ženy si neumí pedstavit jiný styl života. Některé zažívají na začátku těhotenství zdravotní komplikace a obava o plod je velmi stresující. S tím souvisí i špatný spánek, který nám zase může přivodit bolesti hlavy a ocitneme se v začarovaném kruhu.

Během druhého trimestru se hladina hormonů v našem těle stabilizuje. My jsme už také mnohem vyrovnanější s tímto jiným stavem ať už to pro každou ženu znamená cokoliv.

Ale potom nás ještě čeká třetí trimestr, kdy se mění naše tělo. Přibýváme na váze, už není jednoduché fyzicky zvládnout to, co jsme doposud hravě zvládaly. A bolesti hlavy jsou následek tohoto našeho fyzického stavu, kdy máme méně pohybu či špatně držíme tělo.

Já jsem migrénami trpěla především třetí semestr, ale v menší míře se mi objevovaly i v prvním a druhém trimestru.

Časté přičiny bolesti hlavy v těhotenství je:

 • stres
 • špatné držení těla
 • nedostatek spánku
 • nízká hladina cukru
 • dehydratace
 • příznak preeklampsie

Bolesti hlavy  v těhotenství jsou nevyzpytatelné

Nebývá výjimkou, že ženy, které mívaly pravidelně migrény před otěhotněním, tak se jich během těhotenství zbavily nebo jejich četnost během těhotenství poklesla. U některých je to samozřejmě naopak. Dříve ani migrény neznaly a těhotenství je s touto nepíjemností pěkně potrápilo.

Já sama jsem nikdy nevěděla, co je takzvaným spouštěčem moji bolesti hlavy v těhotnství a jak ji mohu předem zabránit. Radila jsem se o tom i se svým lékařem. Ae odpověď byla, že bohužel je to jeden z neduhů těhotenství.

Léky na bolesti hlavy  v těhotenství 


Bohužel neexistuje žádný super bezpečný a zároveň účinný lék na bolest hlavy, který vás zbaví bolesti a je možné jej brát v těhotenství. V těhotenství si tím musíme víceméně protrpět.

Je nebezpečné brát v těhotenství léky s obsahem ibuprofenu. Právě většina léků, které jsou na bolest tuto látku obsahují, protože je účinná, ale bohužel v těhotenství velmi nežádoucí.

 

Lékař mi doporučil v těhotenství léky s látkou paracetamol, ale tady je bohužel tato látka neúčinná. Menší bolesti hlavy, na které by asi paracetamol stačil, tak ty raději protrpím, protože nejsou tak hrozné. Pokud bolesti naberou na intenzitě, tak vím, že paracetamol mi funguje chvíli a jen slabě.

Lékař mi na mé migrény taky poradil hořčík. Takže pokud vám jiný důvod nebrání brát v těhotenství hořčík, tak určitě za sebe můžu doporučit.

Pokud vám bolesti hlavy působí tak silnou bolest, že potřebujete sáhnout po nějakém tlumícím léku, tak se určitě poraďte s lékařem. I ohledně doplňků jako je hořčík.

Jak si ulevit od bolesti hlavy v těhotenství bez léků

Ulevit si od bolesti hlavy v těhotenství bez léků si můžeme pomoci dodržováním několik pravidel či rituálů.

Cvičení těla a krční páteře – obzvlášť ve třetím semestru, kdy už naše tělo nabralo vyšší hmotnost a hůře se těhotné ženy pohybujou, je třeba tělo procvičovat. Ale nejlepší je se udržovat v kondici během celého těhotenství. Nejlepšími aktivitami je plavání a chůze.

Spánek a odpočinek – netrapte se tím, že potřebujete více spánku, než jste byly zvyklé. Hýčkejte se a dopřejte si ho. Už jen to, že si půjdete dříve lehnout a hodíte se do klidového režimu je prospěšné. Nepemýšlejte o tom, co všechno ještě musíte udělat a nestíháte, ale naučte se íkat: tak pro dnešek dost a jít si díve odpočinout.

Aromaterapie, esenciální oleje – jeden z rituálů, kterým se uklidníte a může pomoci zmírnit vaše bolesti.

Obklady hlavy, nosu, krku

Změna stravy – Jezte častěji, ale v menších dávkách. Takto budete snáze udržovat podobnou hladinu cukru v krvi, než kdybyste jedli nárazově jídla s delší časovou prodlevou mezi jídly.

Masáž krční páteře, ramenou.

Dýchací cvičení.

Nejlepší je, když vypozorujete, co vám migrény spouští, ale často to tak jednoduché není. 

Časté spouštěče migrén

 • čokoláda
 • alkohol
 • zralé sýry
 • jogurty/zakysaná smetana
 • prudké světlo

Kdy kontaktovat lékaře?

Samozřejmě během těhotenské poradny se svému lékaři světe s bolestí hlavy, která doprovází vaše těhotenství. Už v té chvíli vám může jasně říct, které léky jsou nevhodné v těhotenství a které neškodné. Rozhodně žáden lék bez lékařského doporučení neberte.

Kontaktujte opakovaně svého lékaře, pokud se bolesti hlavy v těhotenství neustupují, zhoršují se, zvyšují se na intenzitě.

Bolest hlavy také může být součástí preeklampsie, kdy máte také vysoký tlak, nateklé končetiny a pro těhotenství je to velmi nebezpečné. O tom všem byste měla mluvit s vašim gynekologem. Na druhou stranu váš gynekolog by vám měl klást ty správné otázky a dopracovat se k tomu taky.