Jak donutit kočku pít: 8 jednoduchých triků pro vaši kočičku

Jak donutit kočku pít možná vypadá drsně, ale je to opravdu častý dotaz chovatelů. Vlastně to, že kočka nepije vodu je dost časté téma.

Když kočka nepije vodu, tak jak by podle vás měla, tak můžete použít určité triky, které ji donutí pít vodu.

Díky těmto trikům taky často odhalíte příčinu, proč tu vodu nepije.

Kočky mají totiž na vodu velmi vysoké nároky.

Kolik vody potřebuje kočka pít?

Samozřejmě není snadná odpověď na tuto otázka. Je to stejné jako s lidmi.

Záleží na určitých faktorech:

 • věk
 • velikost
 • strava
 • roční období
 • životní styl

Nejvíce vody potřebují koťata a starší kočky. Kočky v produktivním věku vypijí vody nejméně.

Jednoduše můžeme říct, že dospělá kočka domácí, která váží 5 kg potřebuje denně vypít 250 ml vody. Je to opravdu obecné pravidlo, ale postačující pro představu.

Samozřejmě hodně záleží, zda se opravdu válí více doma nebo pobíhá přes den venku. Kočka, která má více pohybu potřebuje více vody.

Záleží na krmivu. Pokud je na suché stravě, pouze o granulích, tak potřebuje více tekutin. Kočka, která se stravuje na konzervách a má krmivo doplněné už o vodu, tak logicky potřebuje méně vody.

Zásadní bude, abyste u svého mladého kotěte zjistili jeho preference. Jakou vodu má rádo, z čeho rádo pije a kolik toho vypije. Pak už budete mít povědomě přehled o tom, kolik toho vypije. Ve chvíli, kdy vám kotě či už dospělá kočka přestane pít, tak teprve potom to začnete řešit. Hledat příčinu a najít triky, jak donutit kočku pít více vody. Něco se mohlo změnit v jejím denním režimu, něco ji mohlo začít vadit. Ale taky je pravděpodobné, že je to důsledkem nějaké nemoci.

Nároky kočky na vodu

Kočky jsou velké princezny ohledně vody.

Čerstvost vody

Kočky jsou totiž velké citlivky na opravdu čerstvou vodu. To, že odpoledne mají vodu z rána je pro ně už možná nedostačující. Psi se rádi napijí z odleželé vody. Kočky ji milují opravdu čerstvou. Snadný důkaz je to, že rády pijí z toaletní mísy, kde je voda čerstvá.

Teplota vody

Kočce se nemusí líbit voda z misky kvůli teplotě. Voda je čerstvá, ale není to její gusto, protože je buď pokojové teploty nebo moc chladná. Sledujte, jakou vodu kočka vyhledává. Pokud pije vodu ve sprše, tak má ráda teplejší vodu. Naopak kočka bude vyhledávat studenou vodu, když bude olizovat kondenzovanou vodu z oken, pít z vodovodního kohoutku.

Tvar a velikost misky

A samozřejmě tvar a velikost misky je další věc, která se kočce může znelíbit. Třeba ji tvar misky „nevoní“. Možná se její vousky nějak dotýkají okrajů misky, která je příliš hluboká nebo úzká. Výměna misek je jednoduchý trik, jak donutit kočku pít.

Skvělá je vyvýšená miska pro kočky a to hned z několika důvodů.

Chuť

Chuť vody, to už je pádný důvod, že kočka nepije nebo pije málo. Vody ji opravdu nemusí chutnat. Ale není to asi vodou samotnou, ale vůni té dané nádoby. Může jí vadit keramická mísa nebo vůně nerezu. Do toho se už dokážeme vcítit. Někomu nerez nádoba nevadí někomu zvláštně voní.

Z čeho pijí kočky vodu

Tak už jen to, z čeho pijí kočky vodu je dost zajímavé téma.

Kočky pijí vodu :

Z misky

Misky pro kočky patří k základní výbavě. Množné číslo je záměrné, protože často potřebujete více jak jednu. Ale mnohé chovatelé pak zmate, že kočka někdy misku odmítá. Kočce opravdu může vadit tvar či materiál. Bohužel, to asi nikdy neodhadnete.

Z fontány

Novější vychytávka pro naše kočičky jsou fontány pro kočky. Některé kočky si opravdu na to tak zvyknou, že se k misce už nevrátí. Skvělé jsou i smart fontány, např. Xiaomi Smart Pet Fountain, Tesla Smart Pet Fountain

Ze záchodové mísy

Některým kočkám vyhovuje často se měnící voda v záchodové míse. Majitelé, kteří občas nechávají kočku delší dobu samotnou to vítají, protože kočka tak má stálý přístup k vodě. No a kdo má automat na splachování, tak po každé návštěvě kočky se spláchne a mazlík má zase naservírovanou čerstvou vodu.

Z vodovodu

Kočky milují tekoucí vodu. Takže často se chodí napít vody přímo na dřezu nebo v koupelně. Někdo kuchyňskou vodu využívá k tomu, jak donutit kočku pít více vody.

Kondenzovanou vodu

Taky není neobvykle, že si kočky smlsnou na kondenzované vodě. Některým vyhovuje teplota a čerstvost.

Ze sprchy, z vany

Kočky budou olizovat vodu ve sprše nebo ve vaně. Prostě jim více chutná. Taky jim může vyhovovat teplejší voda.

Jak donutit kočku pít

 • Obměňujte vodu opravdu často, párkrát z den. Ono se to nezdá, ale jak je miska ve volném prostoru na zemi, tak stačí, aby se tam zatoulal jen chloupek nebo pár smítek a kočka už odmítne tu vodu.
 • Misku dávejte do jiné zóny než je kočičí toaleta. A co víc, umístěte ji i mimo misku se žrádlem. Kočce může vadit, že je blízko u jídla. Může ji to jinak vonět. Spadnout ji tam kousek žrádla.
 • Nabídněte kočce jiné typy misek a z různých materiálů. Mějte s kočkou trpělivost. Není to vždy snadné. Kočka je opravdu háklivá na vodu a nepatrné maličkosti ji mohou odradit od pití vody.
 • Misku zkuste umístit kousek výš nad zem. I tento nepatrný trik může změnit její přístup k věci.
 • Vodu něčím ochuťte. Může to být kousek ryby či catnipem. To je jednoduchý trik, jak donutit kočku pít.
 • Nezůstávejte jen u jedné misky. Rozmístěte vícero misek různých typů na různých místech a uvidíte. Zkoušejte je i obměňovat. Tak jednoduše poznáte, který materiál a které místo ji nejvíce vyhovuje. Zabere to možná pár dnů, ale pak si budete lépe rozumět s vaším mazlíkem.
 • Pokud vaše kočka bude misku ignorovat a vyhledávat především tekoucí pitné zdroje, tak je skvělým řešením fontána pro kočky. Je samozřejmě dražší, ale je to výborná investice.
 • Zkuste ji nalít balenou vodu místo kohoutkové a uvidíte, jestli je problém v chuti vody.

Když kočka nepije vodu, co to znamená

Pokud jste zkusili výše uvedené body nebo znáte svou kočku dobře a víte, že je za tím něco vážnějšího, tak se obraťte na svého zvěrolékaře. Určitě neváhejte kontaktovat vašeho veterináře pokud kočka nepije už více jak 48-72 hodin.

Když kočka nepije vodu, tak může být nemocná. Nejčastější příčiny jsou:

 • nemoc ledvin – je to opravdu velmi častá nemoc koček. Kočky na ní trpí. Každá třetí kočka se potýká během života s nemocnými ledvinami.
 • nemoc jater
 • jiné

Jak se projevuje dehydratace u kočky

Dehydratovaná kočka se pozná podle těchto příznaků:

 • kočka má zapadlé oči
 • je zadýchaná
 • zvýšená srdeční frekvence
 • slintá
 • její kůže není elastická
 • sucho v tlamě
 • zácpa
 • málo močí
 • chvěje se

Ve finále vidíte, že článek se jmenuje, jak donutit kočku pít, ale není tomu tak. Je to především o tom, jak udělat sto věci správně, aby vašemu mazlíčkovi voda chutnala.

Někteří chovatelé koček mají opačný problém, kočka hodně pije.

Facebook
Facebook
fb-share-icon
Instagram
WhatsApp