Jak naučit kočku chodit ven má svá pravidla

Jak naučit kočku chodit ven je častá otázka starostivých budoucích chovatelů. Někomu to může přijít jako samozřejmost, že se kočky chodí procházet samotné ven, ale budoucí starostliví chovatelé si s tím dělají starosti. Pokud máte takové bydlení, že je možné, aby vaše kočka venku trávila čas, tak toho určitě využijte. Udělejte vaší kočce radost. Vycházky určitě ocení. Ráda se projde venku prozkoumávat okolí.

Tady vám servírujeme naše tipy, které vám pomohou jak naučit kočku chodit ven a zajistit kočce bezpečnou vycházku a především bezpečný návrat. Je pravděpodobné, že vaše kočka bude chtít jít ven a prozkoumat zahradu i mimo ni. Naše rady a zkušenosti vám pomohou zajistit, aby se vaše kočka vracela domů.

Každá kočka potřebuje svůj čas

Některé kočky budou chodit ven okamžitě a budete se cítit jako odborníci na to, jak naučit chodit kočku ven. Budou suverénní a bezstarostné a bude to pro ně velmi přirozené. Že si ani nebudete pamatovat, jak to začalo.

Ale některé kočky potřebují delší čas, aby se odvážilo vykročit do neznáma ven. Dejte jim tolik času, kolik potřebují. Netlačte na ně. není kam spěchat. Je nebezpečné pouštět ven nejistou kočku.

Jak dlouho čekat u dospělé kočky než ji necháte být venku ?

Jak dlouho otálet s vypuštěním kočky ven záleží na jejich povahových rysech a na tom, za jak dlouho se u vás usadí a zabydlí. Může vás to lákat pustit kočku co nejdříve ven, ale zkuste vydržet alespoň 4-6 týdnů. To bude dost času na to, aby se sama u vás zabydlela a cítila se na to, vyrazit mimo bezpečí vašeho obydlí.

Možná vaše domácí kočka v předchozím bydlišti vůbec nechodila ven. Taková kočka si budete zvykat delší dobu a může být hodně vystrašená.

Jak dlouho čekat u kotěte než ho necháte být venku ?

U koťat je celý její harmonogram odlišný. Až bude mít kotě asi 4 měsíce, případně kastrováno, projde vším nutným očkováním a je u vás zabydleno, tak bude načase, aby vyrazilo za dobrodružstvím ven.

U kotěte je zase jednodušší, aby se u vás zabydlelo. Je u vás zvyklé odmalička a je to pro něj přirozené prostředí. Navíc je kotě přirozeně zvídavé.

kočka venku

Pravidla jak naučit kočku chodit ven

Než necháte kočku chodit ven

 • Není to jen o tom, jak naučit chodit kočku ven, ale jak ji zabezpečit bezpečnost a jistotu. Než vaší kočičku vypustíte poprvé ven, tak počkejte než si na vaše domácí prostředí zvykne a bude se cítit komfortně u vás doma v interiéru. Nehledejte v tom vědu. To určitě poznáte, že se kočka cítí ve svém novém domově sebevědomě. Nebude vystrašená, nebude se stále schovávat. Bude ráda u vás a bude se tvářit, že ji to tam patří.
 • Důležitá je identifikace vaší kočky. Nejlepším způsob je mít načipovanou kočku. Díky čipu vás každý najde a vaše kočka se k vám vrátí.
 • Pokud jste neopatřili čip pro kočku, tak by měla chodit ven s nějakým identifikacím štítkem na postroji či na obojku. Dnes stačí uvést telefonní číslo.
 • Než pustíte kočku na vycházku, tak se ujistěte, že vaše zahrada či cesta ven je pro ni bezpečná.
 • Ještě než budete pouštět kočku ven na procházky, tak ji můžete naučit slyšet na jméno. Jednoduše zavolejte jméno kočky, protřepejte pytlík s pamlsky. Jakmile k vám přijde, tak ji dejte dobrůtku. Klidně to udělejte i v době krmení, aby byla natěšená na jídlo a přišla.
jak zvyknout kočku venku

Jak chodit s kočkou ven

 • Takže jak naučit chodit kočku ven jste už zvládli v první fázi, teď je třeba ji zajistit sebevědomí a jistotu během pobytu venku. Žádné postroje a nošení ven v náručí, to je hlavní pravidlo, jak chodit s kočkou ven. Možná si někdo řekne, že to kočce usnadní a bude ji ze začátku chodit ven venčit na vodítku. To je způsob, jak naučit kočku chodit ven jen na vodítku a strachovat se bez něj. Nebo nosit v náručí či košíku, tašce. Nedělejte to. Vaše kočka se může v této fázi zaseknout a už nebude chtít vyrazit sama. tyto situace ji mohou vystresovat. Není třeba nic uspěchat.
 • Když se poprvé octne vaše kočka venku, tak běžte s ní, aby vás viděla kolem sebe. Samozřejmě bez vodítka. Jen tak volně. Dveře a přístup do domu nechte otevřený, aby měla pocit, že se může rychle vrátit.
 • Nachystejte si pamlsky a dobrůtky s sebou. Někde si sedněte nebo se procházejte a pozorujte kočku venku, jak se chová. Nechte ji, ať si prozkoumává okolí. Pokud se už bude moc vzdalovat, tak ji pomocí pamlsků přivolejte.
 • Když kočka na zavolání přijde, tak ji určitě hned neberte dovnitř. Je to důležité, aby si zavolání svého jména nespojila s tím, že je konec procházky a jde domů. Jen ji zavolejte a zase nechte odběhnout zkoumat okolí. Klidně to opakujte několikrát. To je způsob, jak zvyknout kočku venku trávit čas v bezpečí.
 • Po určitě době kočku nechte venku samotnou a bez doprovodu. Věřte ji, zvládne to.
 • Pokud máte tu možnost, tak ji nainstalujte dvířka, která budou jen pro ní. Kočka z venku do bytu či domu ocení svůj vlastní vchod. A vy určitě také.


Facebook
Facebook
fb-share-icon
Instagram
WhatsApp