Ragdola je jaké plemeno kočky?

ragdola kočka

Ragdola je výraz, kterým jednodušeji lidé mluví o plemenu kočky Ragdoll.

Ale má se používat Ragdolla? Ragdola? Nebo Ragdoll?

Rozebereme to, co jsme zjistili.

Ragdola nebo Ragdoll?

V češtině se běžně používá termín „ragdola“ s jedním „L“ jako synonymum pro plemeno kočky Ragdoll. Zároveň je však užívaný i tvar „Ragdoll“ s dvěma „L,“ zejména pokud se jedná o přímý přepis anglického názvu plemene.

Oba tvary jsou správné a akceptovatelné, ale je dobré si uvědomit, že když použijete „ragdola“ s jedním „L,“ může to být vnímáno jako zkrácený nebo lidový tvar. Pokud hovoříte o plemeni kočky v oficiálním nebo psaném textu, je lepší dodržet tvar „Ragdoll“ s dvěma „L,“ což odpovídá anglickému názvu.

Zde jsou příklady použití:

Ragdola s jedním „L“ (lidový tvar):

  • „Mám krásnou ragdolu doma.“
  • „Ragdola je jedno z nejpopulárnějších plemen koček.“

Ragdoll s dvěma „L“ (oficiální tvar):

  • „Mám krásnou Ragdoll doma.“
  • „Ragdoll je jedno z nejpopulárnějších plemen koček.“

Celkově platí, že při psaní formálních textů nebo publikací je lepší používat oficiální tvar „Ragdoll,“ zatímco v běžné řeči a neformálních situacích je častěji používán tvar „ragdola.“

ragdola kočky

A jak Ragdoll skloňovat?

Při oslovení plemene kočky Ragdoll byste používali „ta Ragdoll“. Někdo říká přímo zjednodušenně Ragdola. Termín „Ragdoll“ je v tomto kontextu použit jako jméno konkrétního plemene, a podobně jako u jiných jmen, používáme rod ženský, když hovoříme o samici tohoto plemene.

Takže správné by bylo říkat:

  • „Ta Ragdoll je opravdu krásná.“ A to, že někdo použije výraz Ragdola, tak to už je takové „po česku“.
  • „Máme doma tu úžasnou Ragdoll.“ A zase někdo použije Ragdolu.

Nicméně, pokud byste mluvili o kocourovi, použili byste rod mužský:

  • „Ten Ragdoll má nádhernou srst.“

Je to základní pravidlo, které se vztahuje na jména plemen zvířat, které mají specifické rody.

A jaké je tedy Ragdola jako plemeno?

Ragdola je nadčasovým symbolem krásy, elegance a mírné povahy. Když lidé mluví o Ragdoll, zaujme je jeho unikátní chování a vzhled. Toto plemeno se stalo oblíbeným mezi mnoha kočičími milovníky po celém světě díky svým osobitým charakteristikám.

Ragdoll je považováno za jedno z největších plemen domácích koček, dospělí kocouři často váží mezi 4,5 až 9 kg, zatímco samičky jsou obvykle o něco menší. Nejvýraznější rysy tohoto plemene jsou jeho velké, mandlové oči v barvě modři nebo azurově modři, které dohlížejí na svět s jemnou a klidnou povahou.

Jejich hustá srst je hebká na dotek a dostává se do polodlouhých délek, což vytváří krásné lícní límce a ocasní pírko. Co se týče zbarvení, Ragdolly jsou známé pro své barevné variety, jako jsou Seal, Blue, Chocolate, Lilac a Red, a to v různých odstínech a vzorech. Kromě toho mohou mít i barevné bodování, což znamená, že na ušních špičkách, tlapkách, obličeji a ocasu mají tmavší zabarvení než na těle.

Čím je Ragdola jiná?

Co ale opravdu odlišuje Ragdolla od ostatních plemen, je jeho neobyčejná povaha a chování. Jsou to mazlivé a něžné kočky, které si velmi oblíbí své lidské rodiny. Díky svému jménu „Ragdoll“ (česky loutna) mají tendenci uvolnit své tělo, když jsou zvednuti nebo drženi, čímž vypadají jako loutky. Tento zajímavý jev je znám jako „floppiness“ nebo „Ragdoll effect.“

Ragdolly jsou inteligentní a klidné kočky, které se snadno přizpůsobí domácímu prostředí a životu s lidmi. Jsou to výborní společníci a většinou se dobře snášejí s dětmi i jinými domácími zvířaty. Mají rády pozornost a často vám budou následovat po domě, aby se zapojily do vašich činností.

Péče o Ragdolla je obecně snadná. Jejich hustá srst vyžaduje pravidelné kartáčování, aby se minimalizovala tvorba chuchvalek a snižovalo se riziko tvorby kočičích koulí. Stejně jako u všech koček je také nutné zajistit jim pravidelné veterinární prohlídky a očkování.

Celkově vzato, Ragdoll je nádherné a laskavé plemeno kočky, které získalo srdce mnoha lidí na celém světě. Jeho jedinečná povaha, velké modré oči a elegantní chůze mu zajistily pozici jedné z nejoblíbenějších plemen domácích koček. Pokud hledáte společníka s mírnou povahou a nádherným vzhledem, Ragdoll by mohl být právě tím pravým plemenem pro vás.

Facebook
Facebook
fb-share-icon
Instagram
WhatsApp