1. trimestr v těhotenství – co všechno mě čeká?

autor:

1. trimestr je velmi náročné období každé těhotné ženy. Skrývá v sobě tolik různých událostí, vyšetření, ale taky oznámení, rozhodnutí a hodně různorodých stavů a pocitů, o kterých jste možná asi netušila.

V tomto semestru vás ještě nebudou trápit nateklé nohy, bolest zad, pálení žáhy jako vás čeká ve 3. trimestru, ale vychutnáte si zase jiné starosti.

Od kdy do kdy trvá 1. trimestr ?

1. trimestr je nevšední už v tom, že ještě před tím, než získáte jistotu, že jste těhotná, tak si vlastně už odžijete několik týdnů těhotenství a ani o tom nevíte. Pokud nedostanete menstruaci a získáte podezření, že můžete být těhotná, tak už budete přibližně ve 4. Týdnu těhotenství.

1. trimestr zahrnuje první tři měsíce těhotenství a týdny od 1. Tt – 13. Tt. Pokud chcete získat přehled o týdnech a trimestrech těhotenství, tak se podívejte jak se počítají týdny těhotenství a jak se počítají měsíce.

Kdy poprvé navštívit gynekologa?

Pokud zjistíte těhotenství z těhotenského testu, tak je třeba jej ověřit u svého gynekologa. Opravdu neexistuje přesná doba, kdy se máte dostavit na vyšetřeni ke gynekologovi. Slyšela jsem od gynekologa i historku, že se paní dostavila na první kontrolu až po 20. Týdnu.

Ale 1. trimestr je všechno tak nové pro každou těhotnou ženu, takže předpokládám, že se jen těšíte, až vám gynekolog těhotenství potvrdí. Taky je velká radost vidět bijící srdíčko a vědět jistě, že tam opravdu vzniká nový život.

Zavolejte si ke gynekologovi a on vám doporučí datum návštěvy. Gynekolog většinou stanovuje návštěvu na období, kdy už jde pěkně vidět srdíčko a může tak potvrdit srdeční akci plodu.

Někdy srdíčko lze vidět už začátkem 7. Týdne, ale s větší pravděpodobností až po 8. Týdnu.

Ale stává se, že maminky jsou nedočkavé a chtějí se objednat k lékaři už 5. Týden. Gynekolog na ultrazvuku uvidí pouhou dutinku a aby potvrdil srdeční akci, tak stejně si vás musí brzo pozvat znovu.

1. trimestr je taky typický nervozitou těhotné ženy. Aby slyšely srdíčko svého malého drobka, tak si poizují domácí doppler pro poslech srdeční akce. Je Angelsounds vhodný nebo škodí?

1. trimestr a všechna vyšetření, co těhotná absolvuje

 Ještě pro upřesnění je třeba říct, že vás nikdo nemůže přinutit podstoupit vyšetření. Ale jsou to opravdu užitečná vyšetření, která vám doporučuji absolvovat a nic nepodcenit.

Tak určitě ten 1. utrazvuk, kde vám gynekolog potvrdí srdeční akci je asi první návštěva vašeho gynekologa.

V 11. Týdnu vám udělá lékař odběry krve, které budou důležité pro vyhodnocení 1. Screeningu v 1. Trimestru.

V 13. Týdnu vám bude proveden 1. Screening. Screening v 1. Trimestru jsem si prošla 2x. 

V 13. týdnu by vám také gynekolog měl udělat krevní obraz a odběr moči. Nebezpečným a častým problémem je nedostatek železa v těhotenství

Těhotenský průkaz a kdy se vystavuje?

1. trimestr je vlastně zakončen neoficiálně tím, že dostanete od svého gynekologa těhotenský průkaz. 

Neexistuje žádné pravidlo, kdy vám gynekolog vystaví těhotenský průkaz. Ale nejčastěji a s největším klidem vám ji gynekolog dá, až ukončíte 1. Trimestr. Zpravidla už jsou známy výsledky prvotrimestrálního screeningu a bere se, že těch prvních 12 kritických týdnů je za vámi.

Ale najdete i takové výjimky, které dají svým pacientkám těhotenský průkaz už v 7. Týdnu.

1. trimestr a jeho nástrahy

První trimestr je právem nazýván jako období nevolností. U mnoha žen přetrvává ještě začátkem 2. Trimestru. A  u několika žen končí období těhotenských nevolností až porodem.

1. trimestr je také typický pro bolesti hlavy v těhotenství.

Pila jsem alkohol v 1. trimestru

Velmi často se stává, že žena si dopřeje na večírku alkohol, protože ještě neví, že je těhotná. Pak následují obavy a výčitky svědomí, zda tím alkoholem neublížila plodu.

Do 3tt plod čerpá živiny ze žloutkového váčku a na matčin oběhový systém se naváže až následně. Takže toto období spadá do období, než zjistíte, že nedorazila následující menstruace.

1. trimestr je zásadní, co se týče vývoje plodu. V období mezi 3tt a 10 tt vznikají nejtěžší a zásadní vývojové vrozené vady. Jakmile tedy zjistíte, že jste těhotná, tak obzvlášť v tomto období vynechejte to víno v těhotenství či pivo v těhotenství.

 

Kdy oznámit těhotenství příbuzným a v práci?

Oznámení těhotenství je čistě vaše soukromá věc. Je to velmi citlivá a intimní záležitost, tak si to trošku předem rozmyslete, jestli už opravdu chcete, aby to v 1. Trimestru věděla rodina nebo dokonce kolegové v práci.

Každý z nás taky k takovému tématu přistupuje jinak citlivě. Někdo si tím neláme hlavu a jednoduše to všem oznámí. Někdo si to opravdu nechává do poslední chvíle pro sebe. 

1. trimestr je většinou právě to období, kdy si dvojice to těhotenské tajemství nechávají pro sebe.

Co se týče zaměstnání, tak opravdu neexistuje žádný paragraf v zákoníku práce, který by vás limitoval, do kdy máte svému zaměstnavateli o svém jiném stavu říct. Takže z tohoto pohledu se vůbec nestresujte. Samozřejmě jiným případem je zaměstnání, které nejde s těhotným bříškem sloučit dohromady a nadále v něm pokračovat může ohrozit váš plod a vás. Ano, tady platí jiná pravidla. O to je to v tomto případě složitější, protože to nechcete oznámit moc brzo a zároveň se můžete cítit ohrožena na zdraví.