2. screening aneb velký ultrazvuk ve 20. týdnu a mé výsledky

autor:

2. screening ve 2. trimestru je taky často nazýván velký ultrazvuk ve 20.týdnu. Pokud jdete na tento ultrazvuk, tak jste již určitě absolvovaly 1. screening a víte přibližně co vás čeká, co bude lékař sledovat. 2. screening je považován za velmi důležité vyšetření v těhotenství, kdy mohou být odhaleny vrozené vývojové vady. 2. Screening probíhá přes břišní stěnu a je zcela bezbolestný a bezpečný. 

Tento velký ultrazvuk je klíčový v tom, že může odhalit 90% vad plodu. Do 22. týdne je vhodné jej podstoupit z toho důvodu, že v České republice legislativa dovoluje ukončit těhotenství do 24. Týdne, pokud by se tedy našly závažné vrozené vady.

Dnešní medicína taky dokáže už řešit mnoho vrozených vad léčbou, takže čím dříve se zjistí tím lépe pro rodiče i miminko. 

Často tento velký ultrazvuk ve 20. týdnu bývá klíčový ohledně určení pohlaví vašeho miminka. Pokud si váš gynekolog nebyl jistý nebo opravdu neviděl pohlaví miminka, tak tady vám jej 2. Screening odhalí s 99% přesností. Pokud tedy nechcete znát pohlaví miminka raději hned na začátku informujte lékaře.

Proč má žena podstoupit 2. Screening ve 2. Trimestru? 

Samozřejmě jako každé jiné vyšetření je i 2 screening dobrovolný. Je čistě na těhotné ženě, zda ho podstoupí nebo ne. Během ultrazvuku lékař prověří, že vaše miminko správně roste. Zjistí uložení placenty a její funkčnost. Ověří množství plodové vody. Zkontroluje průtok pupečníkovou šňůrou. Zkontroluje srdíčko a jiné orgány miminka. Lékař se podívá na vývoj plic, ledvin, mozku. Zkontroluje končetiny a tvář dítěte.

Pro mě osobně byl tento velký ultrazvuk opravdu zlomový a důležitý. Pokud žena si už prošla nepovedeným těhotenstvím či dokonce několika neúspěchy, tak dobré výsledky tohoto ultrazvuku ji uklidní, že vše je na dobré cestě. Pro nás to také znamenalo to, že jsme se dozvěděli pohlaví našeho miminka.

Někdy lékař objeví nějakou vadu, která se dá léčit ještě před samotným porodem a je tak dobře, že se objeví ještě před narozením dítěte.

Jak dlouho velký ultrazvuk ve 2 . trimestru trvá?

Velký ultrazvuk ve 20. týdnu bude obdobně dlouhý jako ten 1. screening. Určitě počítejte s 20 min až půl hodinkou na vyšetření. Taky záleží jak je miminko v bříšku natočené a spolupracuje s lékařem, aby viděl vše, co potřebuje. Když například nevidí, co potřebuje, protože miminko leží na druhém boku, tak vás může požádat, abyste se trochu natočila vy. Nebo dokonce prošla. Miminko tak změní polohu v bříšku, trošku se posune a lékař má lepší přehlednost a může pokračovat ve vyšetření.

2. screening ve 2. trimestru a jeho hodnoty

Na konci vyšetření vám lékař předá zprávu se všemi hodnotami, které naměřil. Určitě vám řekne i ústně závěrečné vyjádření. Velmi příjemné je, když lékař během screeningu mluví a popisuje, co sleduje. Je to uklidňující a příjemné, než ticho a čekání na výsledek a závěrečný verdikt. 

Pokud během vyšetření nerozumíte co vám říká a nechápete některé termíny, tak se ptejte. Potom vám to může vrtat v hlavě. Rozhodně máte nárok na vysvětlení vašich výsledků a vaši zprávy. Nestyďte se a buďte neodbytní. 

Jaké hodnoty můžete vidět na závěrečné zprávě?

BPD – biparietální průměr – je to vzdálenost temenních kostí. Tato hodnota společně s FL a AC pomůže určit hmotnost plodu

FL – délka femuru je délka stehenní kosti

HC – head circumference- obvod hlavy

AC – abdomen circumference – obvod břicha

CM – cisterna magna – šíka velké mozkové cisterny

TCD – transcereblar diameter – příčný rozměr mozku

Va – anterior ventricle – šířka předního rohu postranní mozkové komory

2. screening a cena 

Cena se u 2. Screeningu pohybuje kolem 1 000 Kč až 1 500 Kč. U některých gynekologů už tuto cenu máte započtenou v těhotenském balíčku, takže ji neplatíte. Já jsem ji tam započtenou neměla. Přestože mi můj gynekolog dal doporučení a já jsem si myslela, že automaticky doporučení k lékaři znamená pro plátce českého pojištění, že mám tento ultrazvuk zdarma, tak jsem se mýlila. Ve specializovaném centru, kam mě můj gynekolog doporučil jsem platila 1 500 Kč. Když jsem se na toto zeptala sestry v tom speciálním prenatálním centru, tak se jen tak usmála a řekla mi, že u mého doktora se platí vždy i s doporučením. Domnívám se, že můj gynekolog zřejmě nějakou odměnu za to dostal. Já bych stejně tak zaplatila 1 500 Kč, i  kdybych to doporučení od mého gynekologa nedonesla. 

Nakonec jsme si nechala tento ultrazvuk proplatit mou pojišťovnou.

Možná máte jinou zkušenost s placením ultrazvuků, bohužel se v těch pravidlech nevyznám. I mé kamarádky mají každá jinou zkušenost, co musely platit a co ne, takže jsme jednotná pravidla nenašla.

Jak probíhal velký ultrazvuk ve 2. trimestru  u mě 

Věděla jsem předem, jak probíhá 2. screening. Byla jsem nervózní a zároveň se na 2. Screening těšila.  Taky jsem čekala napjatě, že se konečně dozvíme pohlaví našeho miminka. Zkrátka to byl mix pocitů, který se ve mě odehrával. 

Už dopředu jsem věděla, že čekání v čekárně bude dlouhé. I když jsem byla objednaná týdny dopředu na konkrétní hodinu, tak jsem čekala 1 a ½ hodiny. Ale věděla jsem to předem a byla trpělivá. Lékař tato vyšetření nemůže podcenit a uspěchat. Taky se stává, že s těhotnou ženou řeší komplikovanější a nenadálé situace.

V ambulanci bylo temno a před lůžkem na zdi visela obrovitánská obrazovka. Lékař seděl u mě a používal ultrazvuk břišní stěnou. Byl velmi píjemný a empatický. Ještě než vše spustil a mohl začít, tak se mě ptal  na obecné otázky kolem těhotenství. 

Za moment jsme už na obrazovce viděla malé miminko a lékař začal s vyšetřením. Velmi jsme ocenila, že mi průběžně vše vysvětloval a ukazoval. Vysvětloval mi, co kontroluje na mozku. Na obrazovce se objevily i barevné červené či modré skvrny. Ultrazvuk kontroluje průtok krve v srdíčku. Lékař mi ukazoval, že se teď dívá na obličej a co kontroluje. Potom delší dobu hledal 2. ledvinu, protože miminko bylo natočené tak, že ji nemohl 100% změřit a zkontrolovat. Přeměil stehenní kost, obvod hrudníku a hlavy. Samozřejmě se i zeptal, zda chceme vědět pohlaví a ukázal nám jej.

Velký ultrazvuk ve 2. trimestru s partnerem nebo bez ?

Tento velký screening ve 2. semestru určitě patří k těm, co by měl navštívit i váš partner. Vlastně kdyby měl partner navštívit jen jeden jediný ultrazvuk, tak bych doporučila právě tento. Miminko už má krásnou velikost, že lze vše krásně vidět a rozlišit. Můžete vidět, jak si cumlá prstík nebo pije plodovou vodu.

Navíc během tohoto ultrazvuku se často rodiče dozví pohlaví miminka, takže je to krásné pokud jste u toho oba.

Taky určitě budete nervózní, zda je vše jak má být, takže partner bude pro vás oporou.