2. trimestr těhotenství a co se pro mě změní ?

autor:

2. trimestr je konečně tady. Taky jste slyšely, že tento trimestr to bude pohodička a užijete si ho ze všech trimestrů nejvíce? Opět je to individuální záležitost, ale všeobecně můžeme říct, že je to ten nejpříjemnější trimestr. S příchodem 14. týdne dojde k některým vítaným změnám. Hlavní znak tohoto trimestru je, že se většina příznaků těhotenství zmírní a u některých z vás i vymizí. 

Budete mít více energie, opustí vás nevolnosti, zkrátka by měla přijít úleva po tom náročném 1. trimestru. 2. trimestr taky pomalinku mizí to poobědové bříško a začne se rýsovat to pravé nefalšované vyboulené těhotenské.

2. trimestr trvá od kdy do kdy ?

2. trimestr trvá od 14. týdne do 27. týdne.

Jak roste miminko ve 2. trimestru

2. trimestr vás čeká velká událost. Konečně cítíte první pohyby miminka. Tím se pro vás hodně mění, opravdu. První pohyby se objevují kolem 20.-22. týdne.

Od 23. týdne se miminko do toho obuje a začne nabírat hodně na váze.

Miminko a jeho vlasy, kůže a nehty

Během 16. týdne se u miminka objeví první jemné chloupky. Do 22. týdne bude mít řasy a obočí. Kůže dítěte je plná chmýří, která jej udržuje v teple. Nazýváme to lanugo. Tohoto chmýří, kterého udržuje v teple se později zbaví a ve třetím trimestru se začne tvořit vrstva tuku, která ho bude chránit.

Trávicí systém

Trávicí systém se vytvoří během 1. trimestru, ale  2. trimestr je období, kdy ho miminko začne prověřovat a trénovat. Začne sát a polykat a připravovat se na život mimo dělohu.

Výzkum taky prokázal, že dítě si už 2. trimestr v děloze vytváří chutě podle toho, co se k němu dostane od maminky. A tyto zkušenosti se pak promítnou mimo dělohu. Dítě může později ve své stravě upřednostňovat něco, co pozná v děloze.

Vylučovací systém už začíná pracovat a dítě močí do plodové vody.

Smysly

V 22. týdnu miminku se rozvíjí smysly a začínají cítit, vidět a slyšet. Oči se otevírají.

A co na 2. trimestr říká vaše tělo?

Jak už bylo zmíněno výše, tak nevolnosti mohou povolit. Ale objevují se další těhotenské příznaky, které jsou typické pro 2. trimestr.

Mírné otoky kotníků a chodidel

To je jev, který je velmi typický pro 3 ženy ze 4. Otoky kotníků a chodidel se objevují ve 22. týdnů a trvají do porodu. Na otoky se vás bude ptát často i gynekolog při kontrole, protože to je jeden z několika znaků preeklampsie.

Křeče na nohou

2. trimestr vás možná začnou trápit křeče na nohou a trvají do třetího trimestru. Svou roli hraje nárůst hmotnosti, hormony, nedostatek vápníku nebo hořčíku. Pamatuji si, že během prvního těhotenství jsem měla stále velkou chuť na makový závin, makové buchty, koláče. Prostě všechno, kde byl mák. Asi si to tělo poručilo, protože v máku je vápník a hořčík.

Závratě

Závratě mohou být způsobeny nízkým krevním tlakem. Krví zásobujete už i vaše miminko a vše se točí kolem něj, takže vám se už ji tolik nedostává a někdy dochází k závratím. Pokud na ně trpíte, tak opatrně. Taky se vyhněte velkým výkyvům hladiny cukru v krvi. Jezte raději v menších dávkách, ale pravidelně.

Křečové žíly

Bude to i obligátní otázka u vašeho gynekologa na prohlídce, zda nemáte křečové žíly. Váš gynekolog to hlídá, protože to opět může být jeden z příznaků nebezpečné preeklampsie. Ty těhotenské křečové žíly zpravidla po porodu zase odcházejí.  

Náladovost

Samozřejmě jsou to i změny nálad, které jsou způsobeny “jiným stavem”, hormony. 

Přibývání na váze 

Taky se můžete cítit frustrovaně, protože váha šla nahoru, přibraly jste, ale bříško ještě není takové pravé těhotenské.

Časté močení

Pokud vás časté močení netrápilo už na začátku těhotenství, tak 2. trimestr začne. Miminko bude každým týdnem růst a přibývat na váze. Bude si v bříšku dělat nárok na více a více prostoru. Proto taky bude tlačit více na močový měchýř a vy budete mít pocit, že musíte častěji čůrat.

Lékařské prohlídky ve 2. trimestru

2. trimestr plánuje se dvěmi zásadními lékařskými událostmi:

Screening ve 2. trimestru

Je možné, že jste z nějakého důvodu vynechali screening v 1. trimestru. Rozhodně nevynechávejte screening ve 2. trimestru. Lékař změří dítě, zkontroluje vyvíjející se orgány, zkontroluje množství plodové vody, polohu dělohy a srdeční tep dítěte.

Test na těhotenskou cukrovku

Hodně žen považuje tento test za zbytečný a nesmyslný. Samozřejmě je to každého věc a jeho osobní rozhodnutí. Mě zarazilo, že v porodnici obě maminky, co se mnou byly na pokoji, tak tu těhotenskou cukrovku měly. Pokud byla neléčená či špatně dodržována dieta, tak dítě mělo po porodu zvýšený cukr. V tomto případě maminky  nemohly mít své miminko na šestinedělí na pokoji a miminka zůstala v inkubátoru po nějakou dobu. Maminka, co byla se mnou na pokoji jej musela chodit kojit o patro níže, kde bylo v inkubátoru. Třetí den v porodnici už mohla mít miminko u sebe.

Pohlaví dítěte

Rozhodnutí, zda chcete vědět pohlaví vašeho očekávaného miminka je jen na vás. Právě nejčastěji 2. trimestr vám to prozradí.  Během 2. screeningu lze už z mnohem větší pravděpodobností říct, zda to bude kluk či holka

Těhotenské cvičení

Na cvičení v těhotenství není nikdy pozdě, tak proč nezačít právě 2. trimestr. Myslete na to, že ve 3. trimestru už se bude vaše pohodlí zhoršovat. Pokud budete cvičit cviky určené pro těhotné, tak si můžete ten konec 3. trimestru určitě zjemnit a taky budete více fit na porod.

Spaní na levém boku 

Spaní na levém boku má několik benefitů a doporučuje se těhotným.

Zlepšuje trávení, protože žaludek se pohybuje spíše na levé straně. Spaním na této straně pomáháme snazšímu prostupování odpadních látek do střev.

Stejně tak pálení žáhy trápí mnoho těhotných žen a spaním na levé straně trochu žaludeční šťávy uklidníte.

Srdce máme taky na levé straně, takže spánek na tomto boku zlepší prokrvování.

Těhotné by měly spát na levém boku, protože tím usnadní průtok krve k plodu, zmírní se bolesti zad, tlak na dělohu.

Některé ženy ani spát na zádech nemohou, protože rostoucí děloha jim tlačí na žílu přivádějící krev z dolních končetin zpět do srdce a je jim nevolno.

Registrace do porodnice

Registraci do porodnice už máte zřejmě za sebou. Do těch žádaných porodnic, které chtějí registraci nejdřív, tak je termín 14+0. Takže počínaje 2. trimestr byste už měla být zaregistrovaná. Pokud vás vámi zvolená porodnice k registraci netlačí, tím líp pro vás. Zjišťujte si informace o porodnici průběžně, ať jste s tímto prostředím obeznámeni. Přidá vám to na pohodě a klidu. Dobré je taky mít nějakou záložní variantu pro případ, že by vaše porodnice měla stop stav.