Aniball balónek a mé cvičení s aniballem dopodrobna

autor:

Aniball balónek je pomůcka pro ženy před porodem, který vám může pomoci ke snadnějšímu porodu. Tohle jsem se ve zkratce dozvěděla od kamarádky, když jsem zjišťovala, co je to Aniball.

Začala jsem si shánět o balónku informace, protože jsem si samozřejmě přála pohodový bezproblémový porod a slovo balónek mi přišlo jako zábava.

Ale úplně jednoduché a snadné to není. Níže popisuji svou vlastní zkušenost s balónkem Aniball. Doufám, že tento článek bude pro vás nápomocen, pokud řešíte zda aniball balónek ano nebo ne.

Jak Aniball balónek funguje?

Úplně nejjednodušeji řečeno: Aniball balónek je ze silikonu a je hadičkou propojený s ruční pumpičkou. Balónek zavádíte nenafoukaný do vagíny a ručním stlačováním pumpičky jej nafukujete. Balónek aniball se nafukuje uvnitř vagíny. Zvykáte si na tlak uvnitř a tlak na hráz a učíte se jej vypudit. Učíte se zpracovat ten pocit a dýchání a práci s balónkem. Pokud jej chcete vyfouknout, tak jen otočíte ventilkem na pumpičce

Součásti balení je také papírový metr, kterým si změříte obvod balónku.

V čem mi aniball balónek pomohl před porodem? 

Aniball mi pomohl procvičovat svalstvo pánevního dna, které se tímto cvičením napíná a uvolňuje. Díky balónku jsme si svalstvo pánevního dna lépe uvědomila a nacítila jsem si je.

Aniball mi masíroval hráz a zlepšil její elasticitu. Pro mě bylo příjemnější cvičení s aniballem, kde jsem vlastně při jednom sfoukla i masáž hráze. Ale mám kamarádku, která poctivě cvičila s aniballem a ještě opravdu masírovala hráz ručně. 

Naučila jsem se tu vypuzovací fázi porodu. Vyzkoušela jsem si ji, zjistila jaký to je pocit a jak vlastně tlačit. Chodila jsem na předporodní cvičení a vždy jsem měla problém s dýcháním. Nešlo mi to. Prostě jsem tomu nerozuměla, jak dýchat. Ale u porodu jsem s tím problém neměla. Instinktivně jsem se to naučila u balónku, jak prostě prodýchávat, aby mi to bylo příjemnější. U porodu mi to šlo a nijak jsem nad tím nepřemýšlela.

Ale hlavně mi aniball pomohl v jedné věci. Získala jsem větší sebedůvěru, co se týče porodu a větší jistotu. Měla jsem příjemný pocit, že jsem si prošla takovým malým příjemnějším porodem a seznámila jsem se s těmi pocity. Jasně, je to řečeno zjednodušeně, ale při porodu za sebou opravdu ty aniballové fáze tak následují. Akorát jsou několikanásobně intenzivnější.

Aniball a negativní zkušenost

Osobně žádnou negativní zkušenost nemám. U obou těhotenství jsem aniball využila a pomohlo mi to. Opravdu si to zpětně moc pochvaluji.

Jedinou nepříjemnou věci, co se mi s aniballem stala, tak byla trhlinka na hrázi. Moc jsem spěchala s vypuzením a chtěla se rychle dostat na vyšší obvod. Dva dny jsem přestala cvičit s aniballem a pak jsem se k němu opět vrátila, ale už jsem byla více trpělivá.

Aniball ano nebo ne

Jestli Aniball ano nebo ne, tak to je jen na vás. Je fakt, že je třeba se rozhodnout před tím, než jej koupíte a není to vůbec levná záležitost. Přečtěte si o něm a dejte na svůj instinkt a pocity, jak se vám to zdá. Nemá cenu něco lámat přes koleno. Pokud je vám to nepříjemné, nezdá se vám to, nevěříte tomu, tak vás asi nikdo nepřesvědčí. Ale dejte tomu šanci. Že má někdo špatnou zkušenost, tak neznamená, že ji budete mít i vy. Naopak taky najdete plno dobrých zkušeností.

Často čtu nebo jsem i zaslechla názor, že po cvičení s balónkem je zase žena moc uvolněná a má nakročeno k inkontinenci. Ale je třeba vědět, že toto hrozí i po porodu a je potřeba po porodu cvičit pánevní dno a zpevňovat jej stále. A cvičit jej můžete zase pomocí Aniball balónku, což mi přijde skvělé, že má vlastně dvojí využití.

Dopředu nemůžete vědět, jak se váš porod bude vyvíjet. Ano, může se stát, že budete cvičit poctivě s balónkem Aniballem a nakonec budete rodit císařem. 

Aniball a masáž hráze

Aniball a masáž hráze není nesmyslné spojení, protože Aniball balónek zlepšuje elasticitu hráze. K pružnosti hráze dochází tím, že jej vypuzujete pomaleji nebo přidržujete jej, než vyjde balónek ven.

Někdy jsem se více zaměřila na masáž hráze tak, že jsem při vypuzování balónku jej jemně jen kousek zase vrátila a jemně zatlačila, aby byl zase vyvinut větší tlak na hráz. Ale pozor, výrobce nedovoluje používat olej na hráz a jiné olejíčky, protože to může poškodit ten silikonový balónek. Takže vždy používejte lubrikant na vodní bázi, jak doporučuje výrobce.

Aniball a kvasinky

Kvasinky jsou častým problémem v těhotenství, protože se ve třetím trimestru objevují u mnoha těhotných. Kvasinky mají nepříjemnou vlastnost, že dělají tu kůži křehčí, takže je časté, že dochází k poranění hráze při cvičení s Aniballem. A vzhledem k tomu, že se snažíte se těch kvasinek zbavit, tak zřejmě cvičení s Aniballem tomu nebude moc nápomocné. Takže kvasinky narušují průběh cvičení s Aniballem.

Jak používat aniball

Já jsem na cvičení s Aniballem potřebovala svůj klid a pohodu. Myslím si, že je to dost důležité. Nebyla to pro mě úplně pohodová, rutinní záležitost. Když jsem začala s Aniballem cvičit, tak jsem už byla na mateřské doma a nechodila jsem do práce.

Cvičila jsem dopoledne, protože jsem to chtěla mít za sebou a dopoledne jsem byla doma sama.

Možná je to legrační, ale zapnula jsem si k tomu vždy něco v televizi, což mě rozptylovalo.

S Aniballem jsem vždy cvičila v jedné a té samé poloze. Bylo to v takovém polosedě pololeže. Jako když jste rozvaleni v sedačce.

Jak dlouho cvičit s Aniballem

Výrobce uvádí, že by se mělo cvičit denně 15 minut. Já jsem někdy těch 15 minut nedodržela. Třeba se stalo, že mi to zkrátka nešlo. Nafukovala jsem balónek už na potřetí, ale nedostala jsem se na větší rozměr a neměla jsem ani nejlepší náladu, tak jsem toho radši nechala. Někdy jsem tomu věnovala kratší čas, třeba 7 minut, ale odpoledne jsem se k tomu vrátila. Takže za den jsem cvičila 2x v kratším čase.

Výjimečně se stalo, že jsem cvičila 30 minut. Nebylo to nijak intenzivní, byla tam i pauza.

Takže na otázku jak dlouho cvičit s Aniballem bych odpověděla, ať se řídíte hlavně svým pocitem. Nelámejte nic přes koleno. A jako u všeho i tady platí, že začátky jsou těžké a pokroky jdou pomaleji. Ale pak se to zlepší a půjde to snáze. Někomu to jde lépe, někomu pomaleji.

Kdy začít s Aniballem

Výrobce uvádí, že začít s Aniballem se má od ukončeného 36. týdne. Před prvním porodem jsem začala v 36. týdnu. U druhého porodu jsem to nějak odkládala a začala až od 38. týdne.

Obzvlášť před prvním porodem je fajn si to rozložit do delšího časového období, než to dohánět v rychlosti poslední týden. Ono vlastně ani nevíte, kdy porodíte, takže od toho ukončeného 36. týdne máte i větší rezervu.

Jak zavést aniball

Aniball jsem si potřela lubrikantem a jemně nafoukla, aby alespoň nějak držel tvar. Možná jsem pumpičku zmáčkla 2x či 3x. Takhle se mi zaváděl nejlépe

Kolikrát mám zmáčknout pumpičku ?

Zpočátku jsem si počítala zmáčknutí pumpičkou. Myslela jsem si, že když zmáčknu 15x ,tak se dostanu na např. 19 cm a podruhé taky. Ale úplně to tomu neodpovídalo. Takže později jsem jen mačkala a podle pocitu, jak mě to uvnitř tlačilo jsem přestala.

Jak rychle mají být pokroky ? 

Samozřejmě jsem taky googlovala, kolik bych už po třech, pěti dnech cvičení měla nafoukat a být schopna vytlačit. Ale zjistila jsem, že je to opravdu dost individuální. Každé to jde jinak, jiným tempem. Některým ženám přibývají snadněji centimetry během začátku cvičení, ale pak se nedokážou přehoupnout přes nějaký obvod. U jiných se to zlepšuje až v druhé půlce cvičení a pak už centimetry přibývají.

Kolik centimetrů jsem nacvičila s Aniballem já?

Před prvním porodem jsem začala na 15 centimetrech a ke konci jsem zvládla 31 cm. Ale to jsem si dala jen jednou. Byla jsem spokojená, že jsem se dostala na těch 29 centimetrů. Podle mě to není třeba hrotit přes 30 centimetrů. Je třeba si uvědomit, že při porodu zafungují hormony a vaše tělo se celé rozvolní a uvolní přirozeně. 

Kupodivu před druhým porodem mi to nešlo nějak extra jednodušeji. Začínala jsem na 19 centimetrech, ale potom jsem se několik dní zasekla na 24 cm a nějak mi nešlo se přes to přehoupnout. Před druhým porodem jsem dosáhla na 28 centimetrů. Stalo se mi i to, že jsem byla netrpělivá a spěchala a jemně se v hrázi natrhla. Opravdu jen drobně, štípnutí jsem cítila a kapičky krve. Dala jsem si 2-3 dny pauzu a pak pokračovala dál. 

A jak dopadl porod – s nástřihem hráze nebo bez ?

U prvního porodu mě lékařka informovala, že hlavička už dost napíná hráz a pro jistotu ji jemně nastřihne. Bylo to opravdu jen trochu, cítila jsem jen štípnutí. Po šestinedělí  jsem o jizvičce ani nevěděla. Porodní asistentka mě pochválila za aniball a řekla mi, že tak velké dítě jsem porodila s takovým drobným nástřihem díky tomu.

U druhého porodu jsem nebyla nastřižena vůbec. Byl tam více zmatek a mám pocit, že ani nikdo nehlídal, jestli je třeba nastřihnout nebo ne, protože to šlo velmi rychle a řešily se jiné věci. K poranění vůbec nedošlo. Cítila jsem se skvěle. Dítě bylo bez pár gramů čtyřkilové.