Baby shower vás rozpláče

autor:

Baby shower je oslava pro budoucí maminku. No a samozřejmě i pro ještě nenarozené miminko, kterému je nějaká oslava zatím ukradená.  Když jsou budoucí rodiče v očekávání, tak nejsou jediní, kteří se na miminko těší. Je tady přece i budoucí babička a dědeček, budoucí tetička a strýček, kteří se na miminko těší. A taky kamarádky budoucí maminky, které většinou o jejím těhotenství ví všechno a prožívají to celé s ní. 

U nás vždy bývalo zvykem donést narozenému miminku dárek. Ale teď je stále častější, že se pořádá baby shower, kdy se dárek miminku nosí ještě před narozením. Nejčastěji baby shower probíhá v okruhu kamarádek budoucí maminky. Je to prozatím spíše holčičí párty.

O čem je baby shower?

V doslovném překladu je to “dítě sprcha”. Tou sprchou se možná myslí sprcha dárků a potřeb pro očekávané miminko. Baby shower je taková poklidná párty, kde “oslavenec” je budoucí maminka a miminko. Přátelé se sejdou ještě před porodem a darují mamince dárečky pro miminko nebo pro maminku samotnou.

U nás je také zvykem, že blízké osoby novopečených rodičů jim darují dar , který využije miminko nebo rodiče. Často jsou to oblečky pro miminko nebo hračky. Byli jsme zvyklí, že to probíhá tak, že miminko se narodí a postupně jak jej příbuzní navštěvují, tak přinášejí dárky. No a baby shower je vlastně taková praktičtější obdoba toho našeho  obdarování.

Obdarovávání před porodem má své výhody

Baby shower je praktičtější v předávání darů, protože se to vše odehraje najednou a před narozením dítěte, takže maminka si ty dárečky už může nachystat a používat od narození miminka

Baby shower je organizovanější a může být sepsán i seznam darů, takže se nestane, že se sejdou stejné dárky pro miminko.

Taky často po narození by miminko mělo být nějaký čas chráněno před bacily a větší společností. Obzvlášť pokud je to chřipkové období. Takže to není nejvhodnější doba, kdy by měla návštěva střídat návštěvu a miminko si předávat z náruče do náruče. 

No a v neposledním případě se maminka nemusí po porodu cítit na to, aby přijímala návštěvy. Chce mít klid a sžívat se s miminkem.

Kdy by měla baby shower proběhnout?

Není dáno žádné striktní pravidlo, které určuje datum konání baby shower. Baby shower se pořádá ke konci těhotenství.  Oslava se pořádá většinou  v období 4 až 6 týdnů před plánovaným porodem

Protože hosté přinášejí dárečky pro miminko, tak je dobré znát již pohlaví miminka. Většinou i dekorace baby shower je přizpůsobena pohlaví miminka. Ale nejsou výjimkou oslavy, kdy je vše v neutrální barvě a dárečky jsou pro chlapce i dívku, protože budoucí rodiče pohlaví nechtějí vědět nebo jej nechtějí odhalit předem.

Na konci těhotenství je baby shower praktická i v tom, že budoucí maminka už si vše připravuje a ví, co si pro miminko přeje.

Především záleží na budoucí mamince, kdy je pro ni nejvhodnější čas takovou party mít. Je třeba, aby se cítila žena dobře a nebyla nervózní.

Koho na baby shower pozvat?

To je velmi individuální. Někdo dokáže propojit svou rodinu a přátelé. Jiní si na party pozvou kamarády a jejich drahé polovičky. U nás je nejčastější případ ten, že party je čistě holčičí záležitost. Účastní se jí kamarádky. Je to taková obdobné seskupení jako rozlučka se svobodou.

Jak baby shower naplánovat

Baby shower většinou plánuje někdo blízký budoucí maminky. Přece jen je to už v pokročilém stádiu těhotenství a těhotná žena ke konci těhotenství sbírá síly na porod a nevysiluje se přípravou párty.

Velmi oblíbené jsou dekorace pro shower party. Dnes už seženete různé balónky a nápisy. Můžete budoucí mamince připravit pěknou výzdobu.

V zahraničí jsou velmi oblíbené hry, které se hrají během oslavy. Jsou to takové krátkyé zábavné hry, kvízy, hádanky s miminkovskou tématikou.

Tato oslava vás rozpláče

Tato událost je opravdu dojemná. Budoucí maminka je mezi svými blízkými. Jsou to možná už poslední dny bez miminka, které se může již brzy narodit. Je to zřejmě i poslední společenská akce budoucí maminky. Je to ještě takové klidné období než to vše propukne. A věřte, že na baby shower budou i slzičky dojetím.