Catnip: co to je a jak působí na kočku?

Catnip doslovný překlad je z angličtiny do češtiny – kočičí šňup, kočičí hrstka. V češtině máme pro něj název Kočičí máta, Šanta kočičí či kočičí tráva. To vše jsou synonyma pro rostlinu, která svou vůni přitahuje kočky.

Anglický název Catnip se u nás v česku často užívá v obchodech, kdy je tato vůně zpracována ve formě kuliček, sprejů atd.

Chovatelé ji používají k povzbuzení koček. Například tím povoní škrabadlo, pokud se jej bojí. Kočka si pak vytvoří pozitivní asociaci.

Co je Catnip?

Catnip je anglický název pro rostlinu Nepeta cataria. U nás ji nazýváme Šanta kočičí. Je to víceletá léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých.

Nepeta cataria je druh rostliny patřící do čeledi hluchavkovité. Je to velmi oblíbená bylina, která se používá jako koření a má také léčivé účinky. Rostlina je známá také pod názvem kočičí šanta nebo kočičí nálev. Má příjemnou vůni, která je pro kočky velmi přitažlivá, a často se používá jako přírodní odpuzovač myší a jiných hlodavců. Kočičí šanta je oblíbenou pokojovou rostlinou, která se snadno pěstuje a může být použita také v zahradách.

Rostlina má bílé květy. Listy jsou šedozelené. Rostlina má citrusové aroma, silně připomíná vůni citrónu. Kvete od července do září. Rostlina může dorůstat do výšky 70 cm. Pěstovat ji můžete venku, vydrží zimu. Je to vytrvalá rostlina. Nám lidem pomáhá proti křečím, kolikovým bolestem, při zápalu průdušek.

Právě silice, které rostlina uvolňuje je to, co tak přitahuje kočky. Tato rostlina produkuje v listech, stoncích chemickou látku. Když promnete list nebo nalomíte rostlinu, tak z ní tato látka pronikne do vzduchu.

Ale pozor! Má takovéto účinky i na jiné kočkovité šelmy. Přitahuje totiž silně i lvi a tygry.

Pro kočky je Catnip jako droga. Jestli jste někdy viděli kočku si přičichnout k tomu, tak víte, co to s ní provede.

Catnip účinky na kočku

catnip

Catnip obsahuje chemickou látku, která je velmi přitažlivá pro kočky. Jakmile kočka ucítí catnip nebo jej dokonce žvýká, tak začne dělat psí kusy. Začne se třít, kopat, válet se. Pokud je něco načichlé catnipem, tak se v něm vyválí. Hraje si s tím. Pokud má přímo přístup k rostlině, tak ji žvýká a drtí co to jde, aby z něj dostala veškerou účinnou látku.

Účinnou látku, kterou právě Catnip obsahuje nazýváme nepelakton. Právě ten spouští kočce tyto reakce. Látka pronikne nosem, naváže se na receptory, které vysílají informaci do mozku. A právě proto tato látka řídí chování a emoce vaší kočky.

Reakce na catnip je dědičná. Je to v kočkách už naprogramováno. I tak se uvádí, že každá třetí kočka nereaguje na catnip a nevšímá si jej. Reakce na něj se začíná objevovat především u pohlavně vyzrálé kočky.

Co začne kočka dělat, když přičuchne k Catnip?

Kočičí šanta (Nepeta cataria) má příjemnou vůni, která je pro kočky velmi přitažlivá a může jim způsobit euforii nebo relaxaci. Kočky často olizují nebo se snaží poškrábat na rostlině, když ji vidí, a některé kočky se mohou dokonce chovat podivně nebo neobvykle aktivně po tom, co se s kočičí šantou seznámí. Účinky kočičí šanty na kočky se mohou lišit a mohou být ovlivněny věkem, velikostí a individuálními charakteristikami jednotlivých koček. Některé kočky mohou být na kočičí šantu citlivější než jiné.

Je důležité mít na paměti, že i když může být kočičí šanta pro kočky přitažlivá, může být také toxická v případě požití velkého množství. Pokud máte podezření, že vaše kočka požila nějaké množství kočičí šanty, měli byste se poradit s veterinářem.

Pokud vaše kočka žvýká kočičí šantu (Nepeta cataria), může se chovat následujícím způsobem:

  1. Zdá se, že je uvolněná nebo relaxovaná.
  2. Má zrychlený dech nebo dýchání.
  3. Může se chovat neobvykle aktivně nebo podivně.
  4. má potřebu drápat
  5. Tře se.
  6. Může být nervózní a neklidná.
  7. začne se válet, a nejlépe v místě, kde catnip cítí
  8. Snaží se olizovat
  9. Má zvýšenou chuť k jídlu.
  10. Může se snažit žvýkat nebo spolknout listy nebo květiny rostliny
  11. Je hravá.
catnip

Jak dlouho toto její poblouzení trvá?

Kočka se takto poblázněně chová 10 – 15 min. Záleží na množství a intenzitě této látky. Samozřejmě čím větší intenzita a působení na kočku, tím delší bude její reakce. Jakmile se kočka bude cítit uspokojeně, tak toho nechá. Catnip ji přestane zajímat. Chování se může opakovat po několika hodinách to je individuální.

Jak Catnip můžu využít?

Catnip chovatelé koček často používají jako tréningovou pomůcku. Sáhnou k ní ve chvíli, kdy používají k povzbuzení koček. Někdy je třeba kočku povzbudit k nějaké akci a právě proto si chovatele pomůžou touto rostlinou.

Kočka má pozitivní vztah k této rostlině, takže to můžete využít. Například, když má strach z přepravky a nechce do ní vlézt. Catnipem postříkáte vnitřek nebo povoníte rostlinou, pokud ji máte doma. Kočka nebude tolik v napětí a získá sebedůvěru a odváží se do přepravky nastoupit.

Pokud potřebujete kočku seznámit s novým škrabadlem a kočka se na to moc netváří, tak jej jemně potřísníte látkou z rostliny. Stejně tak ve chvíli, kdy kočka má z čehokoliv strach.

Když uvidíte, že je kočka ve stresu, tak ji catnip uklidní. I chovatelé v útulcích či zvěrolékaři na klinikách tento trik používají.

Může být tato kočičí tráva pro kočku nebezpečná?

Nebojte se, samotná kočičí tráva je pro kočku netoxická. Pokud by kočka požila přemíru této rostliny, tak v krajním a výjimečném případě by mohla zvracet nebo mít průjem.

Facebook
Facebook
fb-share-icon
Instagram
WhatsApp