Dehydratovaná kočka se nesmí brát na lehkou váhu. Někdy kočky přestanou pít vodu. Některé důvody vás překvapí, jak jsou banální. Jindy jde opravdu o zdraví, kdy dehydratace kočky jsou příznakem vážnější nemoci.
Uvědomte si, že kočky pijí, když mají žízeň a potřebné množství vody se u každé kočky liší. Kočky nad hydratací svého těla nepřemýšlejí jako lidé. Lidi někdy pijí vodu jen proto, že ví, že by měli více hydratovat své tělo a ještě nemají pocit žízně.
Když se kočky napijí vody, tak je to většinou v malém množství. Je to tolik, co potřebují.

Nezapomeňte taky na to, že potřeba vody záleží i na druhu stravy. Pokud je kočka na čerstvé a šťavnaté stravě z konzerv či kapsiček, tak už se ji dostává určité množství tekutin. Kočka, která se stravuje převážně suchou stravou, tak vody potřebuje více.
Nikdo jiný nezná lépe vaši kočku než vy. Takže vy znáte, jak vaše kočka běžné pije vodu a jaké množství.
Kdy je kočka dehydratovaná?
Důležité je poznat, kdy už vaší kočce hrozí dehydratace.
Tady je několik poznávacích znamení, že je kočka dehydratovaná:
1) Dýchání
Kočky nedýchají nahlas jako my lidé či pejsci. Třeba jste si to ani nikdy neuvědomili, že kočka se nezadýchává. Pokud tedy uvidíte, že kočka lapá po dechu, tak to může být jeden z příznaků dehydratace.
2) Elasticita kůže
Kůže kočky je elastická. Pokud ji někde nějak vytáhnete, či skrčíte, tak se opět pružně stáhne zpět do své polohy. Pokud ne, tak je to příznak dehydratace. Dehydratovaná kočka se pozná podle kůže a jednoduchému testu s ní. Mezi lopatkami kočky jemně povytáhněte kůži kočky, pokud se nevrátí a nenatáhne zpět, tak je kočka dehydratovaná.
3) Zapadlé oči kočky
Oči kočky taky hodně napoví o jejím zdraví. Pokud se vám zdá, že jsou oči prosklené či zapadlé, tak to berte jako alarm dehydratace.
4) Sucho v tlamě kočky
Sucho na dásních kočky vám taky hodně napoví. Dásně by měly být vždy růžové a vlhké. I dásně jednoduše otestujete, jestli jsou v pořádku. Jemně prstem zatlačte na dásně, které zbělají, pokud je vše tak jak má být. Pokud se po zatlačení po pár sekundách nebudou opět růžové, tak vaše kočka nemá dostatek vody.
5) Zácpa
Sledujte také kočičí záchod, který vám může prozradit dost, o zdraví kočky. Pokud u vašeho miláčka máte podezření na zácpu, tak ji dopřejte dost vody.
Dehydratovaná kočka a zdravotní komplikace
Pokud kočka projevuje příznak či příznaky dehydratace, tak neváhejte kontaktovat vašeho veterináře. Pokud kočka nepije vodu pod dobu 48 – 72 hodin, tak ji vezměte k veterináři. Samozřejmě když bude vykazovat další symptomy, tak ji vezměte hned.
Dehydratace může souviset s onemocněním ledvin, úpalem v létě či cukrovkou, játry.
Jak přimět kočku pít více vody?
Pokud dehydratovaná kočka už projevuje příznaky výše uvedené, tak je třeba rychle jednat a konzultovat vše s veterinářem. Pokud ale máte jen podezření, že pije méně než obvykle a obáváte se dehydratace, tak zkuste tyto rady, jak donutit kočku pít:
- Pokud je kočka na granulích, tak ji dopřejte konzervy a stravu, kde už tekutiny jsou. Aspoň o něco zvýšíte jejich příjem.
- Zkuste změnit polohu misky pro kočku. Kočky jsou háklivé na čistotu. Určitě by miska neměla být umístěna blízko kočičí toalety. Pokud není u kočičí toalety, tak i tak ji zkuste najít doma jiné místo. Třeba má kočka jen vrtoch a přemístění misky pomůže.
- Jednoduše vyměňte misku za jinou.
- Udržujte vodu extrémně čerstvou. Zkuste ji vyměnit i několikrát za den.
- Zkuste kočce nabídnout tekoucí vodu. Některé kočky milují pít z vodovodního kohoutku.
- Skvělým lákadlem jsou fontány pro kočky. Dnešním hitem jsou smart fontány, např. : Xiaomi Smart Pet Fountain, Tesla Smart Pet Fountain
- Dejte kočce do vody catnip, kousíček tuňáka nebo kuřete
- zkuste ji nabídnout balenou vodu
- přidejte do misky kostky ledu. Kočka možná jen preferuje ledovou vodu.
- začněte používat vyvýšenou misku
Můžu vodu nahradit mlékem?
Většina koček trpí intolerancí laktózy, takže mléko jim nedělá dobře. Dehydratovaná kočka potřebuje opravdu vodu.
Taky jsme se zabývali opačným problémem, kdy kočka hodně pije.