Hlenová zátka odejde a kdy tedy porodím ?

autor:

Hlenová zátka je takový špuntík, který může odšpuntovat váš porod, ale především je to ochrana dělohy před bakteriemi. Často můžete slyšet, že odchod hlenové zátky je začátkem porodu. Ale ani odchod hlenové zátky  není záruka, že porod v nejbližší době začne. Někdy se hlenová zátka uvolní několik dní před porodem a někdy těsně před ním. Často také hlenová zátka odejde až během samotného porodu, kdy už máte kontrakce a jste připravená v porodnici. A někdo ji ani nepozná, že odešla.

Ten samotný hlen se tvoří během celého menstruačního cyklu. Určitě jej znáte. Jen má vždy jinou funkci. Ta funkce se odvíjí od toho, v jaké jste fázi. Jestliže jste v plodné fázi, tak hlen pomáhá přenosu spermií do dělohy, aby došlo hladce k oplodnění. Hlen v této podobě zajišťuje delší trvanlivost spermií vašeho partnera. Ale v opačném případě, když jste  v neplodné fázi, tak slouží jako ochrana před průnikem spermií do dělohy. No a právě během těhotenství se jeho struktura mění a funkce tohoto hlenu je obranná, aby do dělohy nepronikly bakterie.

Děložní hrdlo neboli cervix je ta nejspodnější část dělohy, která je bariérou mezi dělohou a pochvou. Je to vlastně svalovina ve tvaru koblihy, která je takovou bránou vedoucí z pochvy do dělohy. Během vašeho těhotenství se pevně uzavře, aby se udržel plod a zabránilo se vniknutí infekcí a bakterií do dělohy.

A hlenová zátka právě utěsňuje děložní hrdlo během těhotenství. Je to právě to malé množství cervikálního hlenu. Tento hlen odpuzuje bakterie, které by se mohly dostat do dělohy. Hlenová zátka obsahuje antimikrobiální látky, které dělohu ochrání před infekcí.

A hned vás asi napadne: no jo, ale když mi hlenová zátka odchází několik dnů, tak jak je miminko chráněno? Nebojte se, miminko je v plodových obalech, takže mu infekce nehrozí.

 

Jak vypadá hlenová zátka? Jaký je její vzhled?

Hlenová zátka je hodně popisována ženami jako hustý hlen. Hlen nejpodobnější tomu nosnímu hlenu při rýmě. Akorát v tomto případě může být smíchán s krví.

Barvu může mít tmavě bílou, spíše šedou až hnědou.

Často jej ženy popisují jako rosol nebo želé. Zkrátka je opravdu trochu jiný než vaše výtoky, které jste měla, tak se nemusíte bát, že ho nepoznáte.

Co to znamená, když odchází hlenová zátka?

Když se tělo připravuje na porod, děložní hrdlo „dozrává“, což znamená, že se stává měkčí, kratší a začíná se otevírat. Děložní hrdlo  se nakonec dostatečně otevře, aby vypadla hlenová zátka. A na tom, jak se otevírá to hrdlo záleží, v jakém množství a v jakém tempu odchází hlenová zátka. Když se hrdlo otevírá rychle a najednou, tak hlenová zátka taky vypadne ve velkém množství najednou. Je to větší množství hlenu a krve. V případě, že se hrdlo otevírá pozvolna, tak i hlenová zátka odchází průběžně několik dní. Je to jen malinký pramínek příměsí hlenu a krve.

Pokud u vás odchází k průběžnému odchodu hlenové zátky, tak se v blízké době dá porod očekávat, ale bohužel přesnější dobu nezjistíte.

Hlenovou zátku vám také může uvolnit lékař během gynekologického vyšetření. Stejně tak může být uvolněna partnerem při sexu.

Odchází mi hlenová zátka, kdy porodím?

To vám opravdu nikdo neřekne. Je to zkrátka náhoda. Klidně se může stát, že jedna žena při prvním těhotenství odrodí záhy po odchodu hlenové zátky a při druhém těhotenství až po 14 dnech. Je to opravdu velmi individuální a hlenová zátka nám datum porodu bohužel neobjasní. Samozřejmě mohou odchod hlenové zátky doprovázet i jiné příznaky blízkého porodu.

Takže časový údaj porodu nám neřekne. Důležité je, aby vás nepřekvapila a věděli jste, žee něco takového existuje a nevylekaly se tím.

Hlenová zátka může odejít:

 • Průběžně několik dní před porodem. Všimnete si toho nejčastěji při toaletě, kdy se utřete do toaletního papíru.
 • Pár hodin před porodem ve větším množství. V tom případě se brzo objeví i jiné příznaky porodu.
 • Může odejít během vaginálního vyšetření lékařem v gynekologické ordinaci.
 • Hlenová zátka někomu odejde společně s plodovou vodou, takže ji ani nikdy neuvidí.
 • Hlenová zátka může odejít po milování s partnerem, kdy bylo narušeno kehké děložní hrdlo.
 • Hlenová zátka si klidně může odejít až při samotném porodu, takže je ta poslední věc, kterou zaznamenáte.

Kdy zavolat lékaře nebo porodní asistentku při ztrátě hlenové zátky ?

Ztráta hlenové zátky není obvykle škodlivá, ale může naznačovat, že osoba je vystavena riziku předčasného porodu, pokud k tomu dojde před 37. týdnem. V tomto případě určitě kontaktujte lékaře a informujte ho o hlenu zabarveném krví. Ale pokud jste už v termínu proodu, tak hlen může vypadat divně a krev může být znepokojující, ale ztráta hlenové zátky není naléhavým lékařským stavem, pokud těhotná osoba nemá jiné příznaky porodu.

Pokud jste už v termínu porodu, tak se dá očekávat, že hlenová zátka bude odcházet, takže pokud s tímto jevem nejsou jiné příznaky, tak buďte v klidu, ale na pozoru. Při jakékoliv nejistotě nebo obavách jeďte k lékaři se zkontrolovat. Samozřejmě pokud více krvácíte, tak to určitě není zásluha hlenové zátky a jeďte na kontrolu k lékaři.

Poznám rozdíl mezi hlenovou zátkou a plodovou vodou?

Zcela určitě poznáte rozdíl mezi plodovou vodou a hlenovou zátkou. Plodová voda je opravdu tekutá. Někdy je čirá, někdy nazelenalá. Má nasládlou vůni. V lékarně již jdou zakoupit vložky, které ji dokážou detekovat. Pokud máte podezření z pomalého úniku plodové vody, tak si vemte vložku a běžte k lékaři, který ji otestuje. V každém případě při jakémkoliv úniku je třeba vyhledat lékaře hned.

No a hlenová zátka je hustý hlen. Nejvíc podobný hlenu, který máte v nose pi smrkání. Může být narůžovělý, načervenalý, protože je s příměsí krve.

často také před odtokem plodové vody uslyšíte takové zvláštní lupnutí. Hlenové zátky se to netýká.

Jiné známky brzkého porodu, které mohou doprovázet odchod hlenové zátky


Znamení blížícího se porodu jsou u každé těhotné ženy jiná. 

Hlenová zátka může odejít a začnou se objevovat i další příznaky porodu:

 • změny tvaru, textury nebo umístění děložního čípku
 • zvýšení množství děložního hlenu
 • extrémní změny nálady nebo chování, jako je náhlý výbuch energie 
 • změna polohy dítěte nebo těhotné břicho, které vypadá, že „spadlo“
 • kontrakce, které se podobají menstruačním křečím nebo bolesti břicha
 • příval tekutiny z pochvy
 • bolesti zad

Jak porod postupuje, kontrakce se obvykle stávají delší a pravidelnější. Mohou se také cítit jinak. Falešné a brzké kontrakce ovlivňují jen bolesti v bříšku a změnou polohy, chůzi či teplou koupelí je zase zaženete.

Skutečné porodní kontrakce obvykle začínají v bederní části nebo horní části dělohy. A nezastaví se, když se žena pohybuje nebo se osprchuje.

Závěr co si z toho vzít ?


Takže závěrem je, že hlenová zátka vám nedá žádný konkrétní časový rámec porodu. Velmi důležité znamení to je, když jste před 37. týdnem. To určitě hned řešte s lékařem.

Pro ženy, které hlenová zátka překvapí už v termínu porodu je dobré vědět, že něco takového existuje a nebýt tím zaskočen.