Jak naučit kočku na škrabadlo: 9 triků

Jak naučit kočku na škrabadlo

Jak naučit kočku na škrabadlo? A proč? Vždyť kočky milují škrabadla. Ale to je všeobecný omyl, že kočky vždy mají zalíbení ve škrabadlech. Některá koťata mohou být ostýchavá a škrabadlo na ně nijak nebude působit. Pro některé kočky zkrátka škrabadlo není láska na první pohled.

Pokud vaše kočka nejeví zájem o škrabadlo a ignoruje ho, nemějte obavy. Někdy stačí trošku kočku popostrčit, aby zjistila, že škrabadlo je pro ní skvělá záležitost pro její drápky.

Známé pár triků, jak naučit kočku na škrabadlo. Stejně tak to platí i pro kotě.

9 způsobů, jak naučit kočku na škrabadlo

1. Vyberte správné místo

  1. Kočky obvykle dávají přednost místům, kde se mohou vyvýšit a mít přehled nad svým okolím. Zvolte tedy místo pro škrabadlo, které splňuje tyto požadavky.
  2. Škrabadlo by mělo být umístěno na místě, které je pro vaši kočku dostupné a přístupné. Kočky si obvykle nevybírají škrabadla, která jsou umístěná příliš vysoko nebo na místech, kam se těžko dostanou.
  3. Vyberte místo, které je pro vaši kočku pohodlné a bezpečné. Kočky rády tráví čas na místech, kde se cítí v bezpečí a kde jsou chráněné před vnějšími rušivými faktory.
  4. Ujistěte se, že škrabadlo je umístěno na pevném a stabilním podkladu, aby se vaše kočka mohla bezpečně dostat na vrchol.
  5. Vyberte místo, které je pro vás a vaši rodinu také pohodlné a bezpečné. Kočky často používají škrabadla jako místa, kde si mohou udržovat nehty, takže je důležité, aby škrabadlo nebylo umístěno příliš blízko něčeho, co by mohlo být poškozeno.
Jak naučit kočku na škrabadlo

2.Použijte kočičí hračky

Kočky jsou velmi životaschopné a rády se hrají. Použití kočičích hraček na škrabadle může pomoci kočce škrabadlo lépe zapamatovat.

3. Použijte odměny

Ano, velmi známým pomocníkem jsou pamlsky. Kočky jsou velmi motivovány odměnami, takže pokud budete používat malé pamlsky jako odměnu za používání škrabadla, může to pomoci vaší kočce vnímat škrabadlo jako místo, kde se vyplatí být. Za každý vstřícný krok ke hře se škrabadlem kočku odměňte. Pokud se jej dotkne, škrábne si, tak ji zase odměňte. Pamlsky pak můžete pokládat výš na škrabadlo.

Pamlsky fungují i v jiných případech, takže i tady je to spolehlivý trik, jak naučit kočku na škrabadlo.

4. Nechte kočku „vyzkoušet“ škrabadlo

Kočky jsou velmi zvídavé a rády si vyzkoušejí nové věci. Pokud budete škrabadlo nechávat volně přístupné a budete pozorovat, jak se vaše kočka k němu přibližuje a zkoumá ho, může se do něj začít zcela přirozeně zapojovat.

5.Hrajte si s kočkou poblíž škrabadla

Když si budete s kočkou hrát poblíž škrabadla, může to pomoci kočce škrabadlo lépe zapamatovat a navázat k němu pozitivní asociace.

Pokud se vaše kočka ke sloupu nemá, tak jí ho přibližte formou hry. Hrajte si s ní v blízkosti škrabadla. Použijte oblíbenou hračku vaší kočky ke hře na škrabadlu. Lákejte ji dotýkat se jej, opřít se o něj.

Různým předmětem či rukou ukažte, jaký zvuk vydává škrabadlo. To by taky mohlo vzbudit její pozornost.

Určitě vaši kočku znáte nejlépe, takže budete vědět, čím ji nejvíce nalákáte. Který typ hry na ní nejlépe funguje.

Jak naučit kočku na škrabadlo
Jak naučit kočku na škrabadlo

6. Použijte přírodní kočičí feromony

Kočky si škrabadla obvykle vybírají podle pachů, které jsou pro ně přitažlivé. Feromony jsou látky, které kočky produkují přirozeně a které používají k označování svého území. Použití přírodních feromonů na škrabadle může pomoci vaší kočce škrabadlo lépe zapamatovat.

Kočičí feromony jsou chemické látky, které kočky produkují a které slouží k komunikaci mezi sebou. Jsou produkovány v řadě tělesných tekutin, jako jsou sliny, moč nebo kůže, a jsou vylučovány pomocí vůně, doteku nebo trusu.

Takový seškrábaný gauč určitě nechcete.

Feromony jsou důležité pro kočky z mnoha důvodů. Například pomáhají kočkám navzájem poznat, když jsou v ohrožení, a také jim pomáhají najít partnera pro reprodukci. Kočky také používají feromony k označení svého území a k tomu, aby vyjádřily své nálady nebo pocity.

Existuje několik různých druhů kočičích feromonů, které se používají k různým účelům. Například feromony označující území jsou produkovány v kůži a jsou vylučovány při olizování nebo hlazení. Feromony vylučované v moči nebo trusu slouží k označení území a také k vyjádření nálady nebo stavu.

Feromony mohou být použity k léčbě některých kočičích behaviorálních problémů, jako je například agresivita nebo stres. Existují různé feromonové produkty, které jsou k dostání pro použití v domácnosti, jako jsou feromonové spreje nebo náplasti. Tyto produkty jsou navrženy tak, aby pomáhaly kočkám cítit se více uklidněné a klidnější.

Catnip

Catnip je kočičí máta, která má omamný vliv na kočky. Kočky jej milují a šílí po něm.

Kočičí mátu si můžete sami pěstovat. Pak postačí, když pár lístků nasypete na plošiny škrabadla. Do spodní části škrabadla i do horní. Kočka na catnip reaguje hravě a bude mít potřebu drápat, takže to je právě to, co potřebujeme.

Catnip se používá i sušený do různých kočičích hraček a lákadel. Nemusíte mít doma rostlinu, prodává se i ve spreji.

Catnip neboli kočičí máta neboli Šanta kočičí je velké lákadlo pro pohlavně vyspělou kočku, takže je možné, že nebude fungovat pro kotě. Ale nevadí, známe i jiné triky, jak naučit kočku na škrabadlo.

7. Položte škrabadlo na bok

Pokud nebude zabírat hra kolem škrabadla, tak může zafungovat změna polohy. Je to trochu podivný způsob, jak naučit kočku na škrabadlo, ale často funguje. Může pomoci to, že škrabadlo přetočíte na bok. Samozřejmě záleží na velikosti a tvaru. Ale ve většině případů by to mělo být reálné. S položeným škrabadlem pokračujte ve hře. Opět ji nalákejte kočičí trávou, hrejte si s ní. Kočka začne postupně v leže sloupek používat. Až se tak stane, tak jej postavte.

8. Více druhů škrabadel

Pokud máte více koček, tak zaručeně budete potřebovat více škrabadel. Ale nepořizujte stejný typ. Pořiďte si vícero různých druhů. Jedno může být stromové, druhé nástěnné, kartonové.

U koček také záleží na směru a poloze škrábání.

9. Přemístění škrabadla

Zkuste škrabací válec přemístit někam jinam. To je další finta, jak naučit kočku na škrabadlo. Někam, kde to vaše kočka má ráda. Nějaké místo, kde je nejvíce hravá, uvolněná. Pokud z některého okna pozoruje ulici či dokonce stromy s ptáky, tak přibližte válec k tomuto oknu. Kočku pozorování ptáků či jiných podnětů může podnítit ke škrábání. V tom okamžiku válcem nepohrdnou.

Co nedělat, když učíte kočku na škrabadlo

Určitě kočku nijak nechytejte za tlapky, které ji budete pokládat na škrabadlo. Dospělé kočce se tím akorát válce může zprotivit.

U kotěte je to něco jiného. Tomu jemně můžete naznačit, dotknout se ho a navést ťapky na daný škrabací sloupec či strom.

Samozřejmě nepoužívejte žádné jiné negativní techniky učení. Tím je myšleno, že kočku strašíte či trestáte, aby se ke sloupci měla.

Používejte jen pozitivní techniky. Hra, pochvala a pamlsky určitě zaberou.

A ještě je tu jedna důležitá věc, kterou potřebujete znát k tomu, jak naučit kočku na škrabadlo. Buďte trpěliví.

Facebook
Facebook
fb-share-icon
Instagram
WhatsApp