Jak naučit kočku na záchod: 5 kroků

jak naučit kočku n záchod

Jak naučit kočku na záchod může být pro někoho oříšek. Ale nebojte! My vám poradíme, jak to vašeho mazlíka naučíte nejefektivněji a hlavně v klidu.

Některé kočky jsou samouci a ani jste to možná nechtěli a chodí vám vykonávat potřebu do vaší toalety. Některé kočky to chcete naučit, ale moc se k tomu nemá.

Pokud je to i váš případ, tak se obrňte trpělivostí a držte se našich rad.

Výhody, že kočky používají lidské wc

Jednou z výhod, že kočka chodí na toaletu, je, že je to hygieničtější než kočičí záchod. Jak určitě víte, tak kočky jsou přirozeně čistotná zvířata a většina z nich se naučí chodit na toaletu bez problémů. To znamená, že nemusíte měnit kočičí toaletu tak často a nemusíte se starat o odstranění starého, použitého kočkolitu. Co myslíte? To z ní lákavě, že?

Další výhodou je, že pokud máte kočku, která chodí na toaletu, můžete ji nechat doma na delší dobu, aniž byste se museli obávat, že se něco stane s jejím kočičím záchodem. Že se bude kočka zlobit, že jej má delší dobu nevyčištěný. To je výhodné pro ty, kteří musí často cestovat nebo pracují dlouhé hodiny.

Kočky, které chodí na toaletu, také mohou mít menší riziko onemocnění ledvin, když mají přístup k čisté vodě. To je důležité, protože onemocnění ledvin jsou častým problémem u koček a mohou být způsobeny špatnou hygienou či nedostatkem vody.

Pokud vám záleží na zdraví a pohodlí vaší kočky, může být chodit na toaletu skvělou volbou. Samozřejmě, že to vyžaduje trochu trpělivosti a přípravy, ale v dlouhodobém horizontu to může být velká výhoda pro vás i vaši kočku.

Výhody:

  • Je to hygieničtější než používání kočičího krytu
  • Nemusíte měnit kočičí toaletu tak často a nemusíte se starat o odstranění steliva
  • Můžete nechat kočku doma na delší dobu bez obav z jejího kočičího krytu
  • Může snížit riziko onemocnění ledvin způsobené špatnou hygienou
  • Může být pohodlnější pro vás i pro vaši kočku
  • Může ušetřit peníze na kočičím stelivu a dalších výdajích spojených s jeho používáním.

Krok za krokem, jak naučit kočku na záchod

1. Přesuňte kočičí wc k vaší toaletě

Ze všeho nejdříve přesuňte kočičí wc do místnosti s toaletou nebo blízko k ní. Kočka si začne zvykat na novou polohu. Na novou místnost.

Pokud uvidíte, že je váš miláček nervózní, tak aspoň poblíž této místnosti umístěte její záchod. Jděte na to pomalu.

Jiné kočky si zvyknou hned, že mají svou toaletu vedle vaší.

kočka sedí na záchodě

Už vaše kočka akceptuje místnost, kam chodí vykonávat potřebu?

Výborně! První krok máte za sebou.

2. Každý den ji přesouvejte

Každý den přesuňte kočičí wc o několik centimetrů blíže k toaletě, dokud není přímo na toaletě nebo přímo vedle ní. Zkrátka, pomalu se přibližujte její toaletou k vaší. Tempo přesunu přizpůsobujte vaší kočce.

3. Umístěte ji výš

Pokud jste se úspěšně přiblížili k toaletě, tak vytvořte vyvýšenou pevnou plochu kočičího wc. Je třeba zase postupně její wc dávat výš a výš.

Pomožte si třeba nějakými krabicemi. Ale pozor! Podklad musí být pevný a udržet kočku. Protože v určitý moment už kočka bude potřebovat na něj vyskočit a musí to být bezpečné pro ni.

Pokud se bude bát a vycítí nebezpečí, tak na toaletu nevleze.

4. Pomůcka, jak naučit kočku na záchod

Možná v této fázi už některé kočky samy objevily kouzlo vaší toalety. Začaly ji už používat.

Pokud ne, tak máte v tomto bodě dvě možnosti, jak naučit kočku na záchod. Můžete si pořídit tréninkovou kočičí toaletu. Je to takové prkýnko, které se dá na to vaše. Otvor ale není tak velký jako váš. Je menší a lze okolo umístit i kočkolit. Když se zpočátku učí na toaletu, tak kočka vyskočí na prkýnko. Díra je ještě zakryta a je tam jen kočkolit. Pokud si zvykne chodit na toto prkýnko, tak postupně vystřihujete díru a ubíráte kočkolit.

Druhá možnost je, že si něco takového vyrobíte sami.

5. Odměny jsou cestou, jak naučit kočku na záchod

Kroku číslo 4 věnujte maximální pozornost a nespěchejte. Buďte trpěliví a nevzdávejte to, pokud se vaše kočka zpočátku nechce naučit používat toaletu. Může to chvíli trvat, než se naučí novému chování, ale v dlouhodobém horizontu to může být pro vás i pro ni pohodlnější.

Nezapomeňte kočku odměňovat a chválit, když používá toaletu správně. Odměny jsou nedílnou součástí, jak naučit kočku na záchod.

V závěru vám dáme ještě jednu radu, jak naučit kočku chodit na záchod. Trpělivost. Nevzdávejte to, pokud se vám to zpočátku nedaří. Dobře zvažte, jestli chcete lidskou toaletu pro vaší kočku. Starší kočka mívá s používáním lidské toalety problémy. Kočičí toaleta je vhodnější pro starší kočku. Navíc, pokud se vám výcvik nezdaří nebo pokud vaše kočka prostě nechce používat lidské toalety, nemusí to nutně znamenat, že jste selhali jako majitelé. Některé kočky raději používají kočičí toaletu a to je v pořádku.

Přejeme pevné nervy!

Umí kočka splachovat?

Kočky samy o sobě nejsou schopny splachovat toaletu po použití, jak to dělají lidé. Kočky budete muset vycvičit, aby byly schopné splachovat. Pokud se vám podaří vycvičit vaši kočku splachovat toaletu po použití, může to být velká úspora času a úsilí pro vás. Nicméně, to není běžné a vyžaduje to hodně trpělivosti a tréninku.

Proč neučit kočku používat lidské wc

Ale pozor! Najdou se i odpůrci toho, aby lidé naučili kočky používat lidské wc. Je pár důvodů, proč je to neučit.

I když může být lákavé vycvičit kočku, aby používala lidské toalety místo kočičího krytu, je třeba vzít v úvahu několik faktorů, než se rozhodnete tuto cestu zvolit.

Za prvé, proces výcviku kočky, aby používala lidské toalety, může být časově náročný. Vyžaduje to trpělivost, trénink a odměňování, abyste kočce pomohli pochopit, co se od ní očekává. Navíc, i když se vám podaří ji naučit používat toaletu, může to chvíli trvat, než se kočka naučí splachovat po sobě, což je další krok v procesu.

Za druhé, některé kočky mají potíže s používáním lidské toalety, zejména pokud jsou starší nebo mají zdravotní problémy, jako je artritida nebo problémy s páteří. V těchto případech kočka má obtíže vylézt na toaletu nebo se na ni posadit a kočky mohou potřebovat větší podporu, než je tréninková toaleta nebo adaptér.

Za třetí, některé kočky nechtějí používat lidské wc a preferují kočičí toalety. To je naprosto normální a neznamená to, že se vám výcvik nezdařil. Každá kočka je jedinečná a některé kočky raději používají kočičí toaletu. Tak je nenuťte.

Podívejte se na nejlepší krytý kočičí záchod a na kočičí záchod pro velké kočky.

Facebook
Facebook
fb-share-icon
Instagram
WhatsApp