Jak odnaučit kočku nosit myši: 4 teorie a 2 návody

Jak odnaučit kočku nosit myši domů, mnohdy doslova k vašim nohám trápí hodně majitelů koček. Kočka chytá myši. To je známá věc. Má to v sobě zakódováno už po staletí.

Je to její vrozené chování, instinkt a taky forma zábavy.

Jedna věc je, že kočky loví a žere. Ale další věc je, že kočka nosí myši domů. A to už je pochopitelné, že nám to vadí.

Proto se hodně majitelů koček ptá na to, jak odnaučit kočku nosit myši. Ale je to vůbec možné?

Proč kočka nosí myši domů?

Proč kočka nosí myši domů má několik důvodů a teorií.

Velmi často kočky přinášejí myši k vám domů. Uloví je a donesou je do vašeho útulného, uklizeného domova. Někdy je dokonce vyskládá na terasu vedle sebe. Jako po velkém honu. Někdy je donese až do obýváku na nějaké pro kočku speciální místo. Není to nic příjemného. Máme rádi svého miláčka, ale proč nám pořád nosí myši až domů? Proč si to nevyřeší tam venku, kde je v klidu sní?

Teorie 1 – Kočky se chtějí zavděčit

Často se traduje, že kočky se chtějí páničkům zavděčit dárečkem, kterým nás chtěji obdarovat. Ulovená myš je pro ně velmi cennou trofejí. Kočky se chtějí pochlubit a ukázat nám svou kořist. Chtějí říct, podívejte ,co jsem dokázala, k čemu jsem dobrá. Pochvalte mě.

Teorie 2 – Kočky se přicházejí podělit se smečkou

Dalším důvodem je, že kočky žijí ve smečce a už historicky se se svou smečkou chtěly podělit o úlovek. Přinést ji své smečce, své rodině. Tím úkonem, že donese myš domů se se svou rodinou o ní dělí. Je to vlastně pocta. Kočka nebude chápat, když člověk na ní bude zlý a pokárá ji, co to udělala. Je to otázka instinktu a to z kočky jen tak nevymažeme.

Teorie 3 – Kočka učila koťata lovit

Ale nejenom se podělit o kořist, ale taky kočka chtěla ukázat mláďatům, co je třeba dělat a naučit je to, jak se obstarává potrava.

Teorie 4 – Kočky si chtějí vychutnat kořist v bezpečí

A ještě je tady jeden důvod, proč kočka nosí úlovek domů. I v minulosti, kdy žila divoce, tak si úlovek donesla do úkrytu. Do místa, kde se cítí bezpečně a může si kořist v klidu sníst a nebát se, že ji napadne nějaká šelma.

Dle těchto teorií si můžete udělat sami představu, co vaší kočku nutí přinášet myš do vašeho domova.

Jak odnaučit kočku chytat myši ?

Kočka žere myši, to je známá věc.

Jak zmiňujeme výše, tak lov kočky je otázka historie a instinktu. V minulosti i otázka přežití. Kočka chytala myši za účelem potravy. Potřebuje žrát maso, aby mohla čerpat aminokyselinu Taurin, protože její tělo jej nemá. Bez taurinu by měla vážné zdravotní problémy včetně slepoty. V dnešní moderní době je taurin obsažen v kočičí výživě, to se nebojte. Kočka jej ve stravě má.

Pokud máte možnost, tak zabraňte kočce, aby jedla myši. Mohou obsahovat různé parazity nebo být dokonce otrávené.

Ale potlačit její instinkt a zcela odnaučit tomu kočku nemůžete. Ale může zafungovat to, že tento instinkt zkusíte přesměrovat na hru. K tomu slouží hračky pro kočku. Protože pak to bude fungovat i na to, jak odnaučit kočku nosit myši.

kočka nosí myš
Kočka nosí myš domů

Protože pak to bude fungovat i na to, jak odnaučit kočku nosit myši. Hra a aktivita doma uspokojí pud kočky lovit myši. Někdo si mylně myslí, že hraní s hračkami, které připomíná lov myši tento pud umocňuje, ale to není pravda.

Tipy, jak odradit kotě chytat myši

  • Pořiďte si kotě, které se zdá měně aktivní, energické. Vyberte si kotě, které je méně průbojnější než ostatní.
  • Za svítání a soumraku své kotě držte doma a nepouštějte ven. Šero a tento čas dne je právě pro šelmy a lov kritický. Probouzí se v nich instinkt. Venkovní okolí vybízí k lovu.
  • Pořiďte si kotě, které se nenarodilo v prostředí, kde se chytaly myši. Například někde na venkově, kde byla možnost, že je to už matka kočka učila.

Všechny tyto rady aplikujte především před obdobím, kdy kočka začne lovit myši. Pokud vaše kotě uloví myš, tak jen rázně řekněte ne, vemte jej a odneste. Kočku za to nechvalte, ale ani nekárejte.

Odborníci tvrdí, že pokud se kotě nenaučí do 9. měsíce věku chytat myši, tak by je to nemělo lákat ani potom.

Pokud tedy nechcete, aby chytaly myši, tak alespoň první půlrok si s kotětem hrejte hry, které nepřipomínají lov.

Pokud tedy nechcete, aby vaše kotě chytalo myši, hrajte si s ním jemně a první půlrok ho zaměstnejte jinými činnostmi. Honit myši po tom asi nebude mít zájem.

Přesměrujte lov kočky na hru doma

Kočky jsou už od narození lovci. Koťátka už v 6 týdnech dělají to, že se na svou potravu vrhají.

Hračky jako péřové hůlky, laserové ukazovátko, pohyblivé hračky by určitě neměly chybět ve vaší výbavě. Všechny tyto hračky ji mentálně stimulují a substituují lov, ke kterému je předurčena.

Pokud žádnou stimulaci nemá, tak si najde cokoliv, co připomíná lov. Může si hrát s vašima nohama a chytat je. Může skákat po závěsech, po záclonách, kde chytá imaginární úlovek.

Hra pro kočku je opravdu důležitá. Přesměrujete její přirozené lovecké chování ke hře. Obzvlášť kočky, které jsou doma velmi aktivní a páchají neplechu potřebují více hraček a zábavy. Věnujte jim dostatek času hraním každý den.

Pokud má kočka sklony i k tomu, že ničí a bouchá do předmětů, tak ji poskytněte hračku, která je k tomu předurčena. Nebojte se i nějakých malých plyšáků. Kočka potřebuje někdy nejen ulovit, ale i zničit kořist.

Jak odnaučit kočku nosit myši ?

Je nemožné odnaučit kočku nosit myši domů. Bohužel vám asi nikdo neporadí, jak odnaučit kočku nosit myši a pokud ano, tak nám dejte vědět. Rádi se přiučíme. Na internetu koluje hodně příběhů, co všechno kočky nosí domů. Ale nenašli jsme žádný univerzální návod, jak odnaučit kočku nosit myši.

Ale máme pro vás alespoň dva tipy.

Návod 1 – Poskytněte ji více her

Ale zkuste vysledovat, proč vaše kočka nosí myši domů. Chodí si je uschovat nebo se předvádí před vámi. Někdy dost dobře zabere, když své kočce věnujete ještě více času a poskytnete ji více kočičích her, abyste ji odradili od lovu samotného. To je podle nás jediná cesta. Pokud ji odradíte lovit myši a více si hrát s hračkami, které nahrazují lov, tak by to mohlo zafungovat.

Návod 2 – Připevněte ji rolničku

A máme ještě druhý tip. Sice vám nenabízíme konkrétní návod jak odnaučit kočku nosit myši. Ale určitě to je tip, jak omezit počet nevyžádaných donášek. Zkuste kočce připevnit na obojek rolničku. Takto bude kočka při pohybu hlučná a hlodavci před ní vezmou nohy na ramena. Ujistěte se, že obojek či rolnička se nezahákne o nějakou větvičku někde.

Facebook
Facebook
fb-share-icon
Instagram
WhatsApp