Jak se počítají týdny těhotenství a jak měsíce ?

autor:

Jak se počítají týdny těhotenství může být ze začátku matoucí, ale je jednoduché se v tom orientovat.

Během těhotenství uslyšíte ve svém okolí často   dotaz : Tak v kterém měsíci jsi? Naopak u lékařů, které během těhotenství navštívíte uslyšíte dotaz: V kolikátém týdnu teď jste, maminko?

Taky často uslyšíte, že 1. trimestr a 3. trimestr je nejtěžší a oproti tomu je 2. Trimestr pohodička. Ale v kterém trimestru vlastně jste? Kdy se přehoupnete z toho prvního trimestru do druhého? Takže především vás bude zajímat, v kterém jste vlastně trimestru.

Jak se počítají týdny těhotenství? Od kdy? 

1. Způsob, jak zjistit v kterém týdnu těhotenství jsem

Jediný záchytný a jistý bod, který bude mít váš gynekolog je datum poslední menstruace. To je tradiční a zavedený způsob, jak se počítají týdny těhotenství. Stejně tak většina žen zná přesněji datum své poslední menstruace, než datum pohlavního styku, který vedl k těhotenství.

2. Způsob, jak zjistit, v kterém týdnu těhotenství jsem

Během 1. trimestru půjdete na screening, kde lékař bude měřit CRL – délka plodu od temene ke kostrči. Pokud se bude lišit toto datum o více jak týden, tak datum porodu a změní dle ultrazvuku.

Já jsem byla na 3. velkém ultrazvuku v porodnici, kde jsem byla zaregistrovaná. Jejich ultrazvuk označil den porodu jen o 2 dny později, než dle mé poslední menstruace určil gynekolog a už si to tam přepsali a s tímto datem pracovali.

Kolik týdnů trvá těhotenství ?

Těhotenství trvá 40 týdnů. První den je poslední den menstruace a 40. tt končí stanoveným dnem porodu.

Co znamená tt a v kterém jsem týdnu ?


Například půjdete poprvé ke gynekologovi na ultrazvuk s tím, že jste asi těhotná. 

Gynekolog vám těhotenství potvrdí a řekne, že jste 8+3 tt. Znamená to, že jste v probíhajícím 9. Týdnu. Ukončeno máte 8 týdnů těhotenství od poslední menstruace.

Termín porodu je poslední den 40 tt, takže je to 40+6 tt.

Doufám, že nyní už je to jasnější a jednodušší. Takže je jasné v kterém jsem týdnu. Ale v kterém jsme měsíci?

 

V kterém trimestru těhotenství jsem ?

Takže první věc je, vědět v kterém jste týdnu a potom si jej zařaďte dle tabulky do trimestru. Jak se počítají týdny těhotenství, tak to už víte. A jak se počítají trimestry těhotenství? 

První trimestr se tedy počítá od začátku poslední menstruace do ukončeného 13. Týdne. Druhý trimestr začíná 14. Týdnem těhotenství a končí ukončeným 27. Týdnem těhotenství. Třetí trimestr začíná 28. Týdnem a končí  … no končí až porodíte. Pro někoho 39+2 tt pro jiné 41+4 tt. 

V kterém měsíci těhotenství jsem ?

Jak se počítají týdny těhotenství už zvládáte, ale jak se počítají měsíce těhotenství? No stejně tak, jak si táden těhotenství zařadíte do trimestru, tak si týden svého těhotenství zařaďte do měsíce těhotenství, v kterém zrovna jste dle tabulky. To je nejjednodušší způsob.