Jaké kočce říkáme Ragdolka?

Ale jaký tvar by se měl používat – Ragdolka, Ragdola nebo Ragdoll?

Podívejme se na to, co jsme zjistili. V češtině je běžně používán výraz „ragdolka“ s jedním „L“ jako synonymum pro plemeno kočky Ragdoll.

Nicméně je také běžné používat tvar „Ragdoll“ s dvěma „L“, zejména pokud se jedná o překlad anglického názvu plemene.

Ragdolka nebo Ragdoll?

Oba tvary jsou správné a akceptovatelné, ale je dobré si uvědomit, že použití „ragdolka“ s jedním „L“ může být vnímáno jako zjednodušený nebo hovorový tvar. Pokud hovoříte o plemeni kočky v oficiálním nebo psaném textu, je lepší dodržet tvar „Ragdoll“ s dvěma „L“, což odpovídá anglickému názvu.

Zde jsou příklady použití:

Ragdolka s jedním „L“ (hovorový tvar): „Mám krásnou ragdolku doma.“ „Ragdolka je jedno z nejpopulárnějších plemen koček.“

Ragdoll s dvěma „L“ (oficiální tvar): „Mám krásnou Ragdoll doma.“ „Ragdoll je jedno z nejpopulárnějších plemen koček.“

Celkově platí, že při psaní formálních textů nebo publikací je lepší používat oficiální tvar „Ragdoll“, zatímco v běžné řeči a neformálních situacích je častěji používán tvar „ragdolka.“

A jak skloňovat Ragdolka?

Co se týče skloňování plemene Ragdoll, když se o něm mluví jako o samici, použije se tvar „ta Ragdoll“ nebo zjednodušeně „Ragdolka“. Například:

„Ta Ragdoll je opravdu krásná.“

Pokud mluvíme o kocourovi tohoto plemene, používáme rod mužský:

„Ten Ragdoll má nádhernou srst.“

Toto pravidlo platí i pro další jména plemen zvířat, která mají specifické rody.

Ragdoll někdy lidé lidově nazývají i kočka Ragdola

A jaké je tedy Ragdolka jako plemeno?

Co se týče samotného plemene Ragdoll, jedná se o nadčasový symbol krásy, elegance a mírné povahy. Lidé, když o něm mluví, jsou okouzleni jeho unikátním chováním a vzhledem. Je oblíbeným plemenem mezi mnoha milovníky koček po celém světě díky jeho osobitým charakteristikám.

Ragdoll je jedno z největších plemen domácích koček, dospělí kocouři mohou vážit mezi 4,5 až 9 kg, zatímco samičky jsou obvykle o něco menší. Jeho nejvýraznějšími rysy jsou velké, mandlové oči v barvě modři nebo azurově modři, které dodávají jeho klidné povaze dojem jemnosti.

Srst Ragdolky

Jeho hustá srst je hebká na dotek a má polodlouhé vlasy, které vytvářejí krásné lícní límce a ocasní pírko. Co se týče zbarvení, Ragdoll má mnoho barevných variant, jako jsou Seal, Blue, Chocolate, Lilac a Red, a to v různých odstínech a vzorech. Navíc mohou mít i tzv. barevné bodování, kdy jsou na ušních špičkách, tlapkách, obličeji a ocasu tmavší než na těle.

To, co Ragdolla opravdu odlišuje od ostatních plemen, je jeho neobyčejná povaha a chování. Jsou to mazlivé a něžné kočky, které si velmi oblíbí své lidské rodiny. Díky svému jménu „Ragdoll“ mají tendenci uvolnit své tělo, když jsou zvednuti nebo drženi, což působí dojmem, jako by byli loutky. Tento zajímavý jev je známý jako „floppiness“ nebo „Ragdoll efekt.“

Jsou inteligentní a klidné, což jim umožňuje snadno se přizpůsobit domácímu prostředí a životu s lidmi. Jsou skvělými společníky a obvykle se dobře snášejí s dětmi i jinými domácími zvířaty. Rádi mají pozornost a často vás budou následovat po domě, aby se zapojili do vašich činností.

Co se týče péče, Ragdoll je obecně nenáročný. Jejich srst vyžaduje pravidelné kartáčování, aby se minimalizovalo mačkání srsti a riziko tvorby kočičích koulí. Stejně jako u všech koček, je důležité zajistit jim pravidelné veterinární prohlídky a očkování.

Celkově vzato, Ragdoll je nádherné a laskavé plemeno kočky, které si získalo srdce mnoha lidí po celém světě. Jeho jedinečná povaha, velké modré oči a elegantní chůze ho činí jedním z nejoblíbenějších plemen domácích koček. Pokud hledáte společníka s mírnou povahou a úchvatným vzhledem, Ragdoll by mohl být právě tím pravým plemenem pro vás. Možná může být překážkou Ragdoll cena.

A taky by vás mohla zajímat Barmská kočka a přečtěte si jak se liší Birma vs Ragdoll.

Facebook
Facebook
fb-share-icon
Instagram
WhatsApp