Je bezpečná sauna při kojení pro maminky a mateřské mléko ?

autor:

Sauna při kojení nezní úplně jako odpočinková aktivita.  Po porodu a v prních týdnech kojení máte asi jiné starosti. Doslova nevíte, „kde vám prsa stojí“. Ale až se to hektické a náročné období uklidní a s miminkem se sehrajete, tak se určitě zasníte, jaké by to bylo, dát si chvilinku relax v sauně. Jde sauna a kojení vůbec dohromady?

Saunovat během období, kdy kojíte není vůbec vyloučené a může být prospěšné. Jde jen o to, aby vše proběhlo ke spokojenosti všech a abyste si saunu užila.

Možná jste už během těhotenství saunu oželela a teď se k ní chcete vrátit. Sama nevíte, jak dlouho budete kojit, takže se nechcete smířit  jen s tím…..saunu si dám, až přestanu kojit. 

Tak proč nezkusit saunu při kojení a kdy nejdříve budete moct se saunováním začít?

Sauna po porodu ?

Sauna po porodu ano, ale aspoň to šestinedělí by mělo být dodrženo. Je možné, že jste při porodu neměly žádná poranění, cítíte se skvělé, ale ty očistky jsou přece jen dost infekční a vaše děloha se zavinuje.

Takže vy samotná a vaše tělo, které se potřebuje zotavit je ten jeden důvod, proč saunu odložit o několik týdnů po porodu. 

Ale ten hlavní důvod, proč odložit saunu, je vaše miminko. Až ho budete mít u sebe, tak asi stejně těch prvních pár týdnů po porodu na saunu nebudete mít pomyšlení a budete s ním chtít mazlit a sžívat a mít jej stále u sebe. Stejně tak i miminko chce mít u sebe vás.

Sauna při kojení potřebuje trochu organizace

Na začátku mateřství to bude jen o kojení. Miminko bude u vás přisáté neustále a pravděpodobně bude jíst nepravidelně a dlouho. To se bude postupně měnit. Budou se intervaly mezi kojením prodlužovat a samotná doba kojení zkracovat. Ale… jsou tam nějaké růstové spurty a jiné vlivy, které mohou být nevyzpytatelné. Neexistuje žádné pravidlo, kolikrát denně bude miminko chtít kojit a jak dlouho kojení bude trvat. A to, co platilo včera, dnes už neplatí.

Zkrátka, plánovat si časování kojení miminka není jen tak. Některé maminky by mohly kojit podle hodinek, miminka si žádají pravidelnost a maminky přesně ví, kolik mají volného času mezi dvěma kojeními. U jiných miminek tu pravidelnost maminky nemají vůbec.

Rozhodně nic netlačte na pilu. Prostě to příjde dřív nebo později a nějaký rytmus se sám vyvrbí.

Sauna při kojení a její správné načasování

Každá z maminek ví nejlépe, jak si to uzpůsobit tak, aby ji miminko dovolilo na nějakou dobu si odskočit. A každá maminka ví nejlépe, kdy je ta nejvhodnější doba. Kdy například, miminko má přes den nejdelší spinkací okno.

Jsou maminky, které jsou zvyklé si mléko odsávat, takže mají předzásobeno a krmení během její nepřítomnosti zastane třeba tatínek nebo babička.

Možná máte to štěstí, že saunu máte blízko vašeho domova a stihnete se krásně vysaunovat a zrelaxovat mezi kojením miminka.

A taky jsou určitě maminky, které si to saunování během doby co kojí odpustí, protože odsávat mléko nechtějí. Mají pro to své důvody. Například nechtějí nechat miminko krmit z lahvičky. A ani saunu nestíhají mezi dvěma kojeními. Takže čekají, až to miminko dovolí. Třeba až v období příkrmů.

Tohle je zkrátka něco, co si musíte rozhodnout sama a zorganizovat si to sama. 

 

Jestli sauna při kojení je i pro vás je jen otázka na vás samotnou.
Je to něco, co si musíte rozhodnout sama a zorganizovat si to sama tak, aby to vám i miminku vyhovovalo.

Můžete si přinést ze sauny zánět prsu?

Sauna není příčinou vzniku zánětu. Ale pokud jste k zánětu náchylná a už vám nabíhá, tak teplo sauny by ho jen podpořilo, pokud už jej máte.

Saunu tedy určitě nevyhledávejte, pokud cítíte, že něco s prsy není v pořádku. Cítíte nějakou bolest, pnutí, máte zarudlé místo na prsu, tak sauna by to mohla jen zhoršit.

Únik mléka během saunování ?

Ano, tak to je pravda, že mléko může samovolně ukapávat z prsu v sauně. Záleží jak se vám nalévají. Jaká je doba od posledního kojení. Svá prsa znáte nejlépe vy, takže víte, co můžete očekávat.

Ale obecně to teplo , to horko v sauně to unikání mléka podporuje. Pokud z toho máte velké obavy nebo víte, že k tomu nejspíš dojde, tak si vemte s sebou odsávačku. Odskočíte si trošku prsa uvolnit a odsát mléko, kdyby bylo potřeba.

Ještě větší hygiena a ještě více tekutin

Obecné zásady saunování a hygieny určitě znáte, když se chodíte saunovat. Ale během období, kdy kojíte, by hygiena měla být ještě větší. Doporučuje se vyhnout se bazénkům se stojatou vodu a jen se sprchovat ve sprše. Pozornost věnujte prsům. Opravdu si na ně přikládejte jen čisté a suché prostěradlo či ručník.

Ztráta mléka během sauny při kojení ?

Sauna při kojení vaše mléko neohrozí. To se nebojte. Naopak. Přece víte, že teplé obklady pomáhají k uvolňování mléka.

Nebojte se nějakých pověr, že teplo sníží produkci mléka, že se mléko “vypaří” a budete ho mít méně. Ztráta mléka během saunování nehrozí.

Může sauna mléko v prsu srazit ?

Možná vás napadne, jestli to horko v sauně nemůže nějak ohrozit kvalitu vašeho mateřského mléka.

Někdy dokonce padají dotazy, zda se mateřské mléko v sauně nemůže srazit.

Nebojte se.

Vaše mateřské mléko bude mít jen o malinko vyšší teplotu, než je vaše běžná tělesná teplota. Třeba jen o jeden stupeň. Mléko se sráží až při 100 stupních a to přece vaše tělo mít nemůže.

Takže sauna při kojení ano, ale není pro každou maminku

Opravdu to záleží na vás, jak se s tím popasujete. Nejdůležitější je, abyste cítila, že sauna při kojení je ku prospěchu všech. Vy si dobře odpočinete, naberete síly, uděláte něco pro své zdraví a miminko během vaší nepřítomnosti nestrádá a je spokojené. To  je ta nejdůležitější podmínka pro saunování při kojení.

Pokud budete z toho nervózní a saunování během kojení si neužijete, ať už z důvodů, jestli stihnete dorazit domů včas nebo že si musíte odsát mléko v sauně, tak to nebude mít ten správný efekt pro vás a raději to nechte na později. Nic vám neuteče.