Kastrace kočky a jak se nejlépe připravit

Kastrace kočky či kocoura není tak náročná a složitý zákrok pro kočku, jak si hodně chovatelů myslí. Bejmi vás tímto celým procesem provede.

Proč kastrovat kočky

Koťata dosahují pohlavní dospělosti kolem 4. měsíce života a jsou schopna už otěhotnět a chovat koťata.

Nechtěné otěhotnění koček přináší s sebou mnoho starostí a závažných rozhodnutí. Jedním z hlavních důvodu kastrace kočky je zabránit právě nechtěnému rozrůstání populace koček. Ale kastrace přináší i vedlejší výhody kastrace, kdy omezuje nežádoucí vzorce chování koček, které jsou spojené s její pohlavní zralostí a především snižuje riziko nemocí.

kastrace kocky

Důvody kastrace kočky

Kontrola populace

Kočky jsou schopné mít i 3 vrhy za rok. První možnost mít koťata je možné už před dovršení 6. měsíce. Závisí to na roční době, plemeni, individuálním vývoji samotné kočky. Pokud se z tohoto důvodu rozhodnete pro kastrace kočky, tak je třeba jednat co nejdříve a domluvit se s veterinářem na nejvhodnější době pro vaší kočku.

Mrouskání kočky

Mrouskání kočky je hlasový projev, kterým v určitém období dává najevo svou ochotu pářit se. Přivolává si takto samce. Toto období se opakuje každé 2-3 týdny a trvá 3-7 dní. A samozřejmě příroda i zařídila, že to je opravdu období, kdy kočka může zabřeznout. V době mrouskání kočka je více neklidnější, je hladovější, ale taky může být mazlivější než obvykle.

Zdravotní komplikace

Nekastrované kočky jsou náchylnější na různé gynekologické obtíže a nemoci. Nekastrované kočky mohou trpět infekcí dělohy, nádory mléčné žlázy. Čím dříve se kočka kastruje, tím je vyšší procento spolehlivosti, že se v dospělosti těmto nemocem vyhnou.

Nebezpečí úrazu

kočky ,které se budou nabízet kocourům, tak budou schopné i utéct z domova, což může být pro ně nebezpečné. Může je například srazit auto.

Důvody kastrace kocourů

Kontrola obtěžování

Kocouři si dělají nárok na své teritorium. Značkují si ho svou zapáchající močí. Venku útočí a rvou se s ostatními kocoury. A samozřejmě tady máme také zvukové projevy v podobě dlouhých a žalostných zvuků. To jsou opravdu nepříjemné efekty, které dokážete odstranit kastrací.

Zdravotní problémy

nejsou to zdravotní problémy stejného charakteru jako u koček, to je jasné. Ale kocouři mohou být zraněni během bitek a bojů se svými konkurenty.

Nebezpečí úrazu

Samozřejmě i to, že se potulují častěji po okolí je pro něj více nebezpečné.

Agresivita

z vašeho mazlíčka se může stát pěkný agresivní útočník, který bude na vás nevrlý a útočit.

Kdy kastrovat kočku?

Zajímá vás kdy kastrovat kočku, kdy kastrovat kocourka, ale taky poradíme, kdy kastrovat kočku po porodu.

Ze všeho nejdříve musíte znát pohlaví kotěte, což někdy může být taky oříšek.

Kdy kastrovat kočku

Na otázku kdy kastrovat kočky není jednoduchá odpověď. Mnoho veterinářů se v tom odlišují podle svých zkušeností. Ale existují 4 základní časové údaje, na kterou se shodnou:

  • po 1. roce věku kočky
  • po 1. říji
  • po 7 měsících věku
  • po 3 měsících věku života

Někteří veterináři říkají po jednom roce, jiní po první říji, další po 7 měsících věku. Nyní se ale nejvíc dostává do popředí ranná kastrace ve 3 měsících.

V poslední době se nejvíce doporučuje ranná kastrace kočky už ve věku 3 měsíců života. Není výjimkou, že kočky po 3 měsících svého života otěhotní. Takže tato ranná kastrace je jistotou.

Kdy kastrovat kocourka

Kocour se kastruje později než kočka. Stejně jako u lidí, samec dospívá později než samička.

Na rozdíl od kočky, která je pohlavně dospělá ve 4 měsících, tak kocour dospívá okolo 10. až 12. měsíce života.

Kastrace u kocoura je jednoduchý operační zákrok. Průběh operace a rekonvalescence je podobná jako u koček.

Pokud ale z nějakého důvodu na tom trváte, tak je možné provést rannou kastraci okolo 3. měsíce.

I tady platí pravidlo, ať se poradíte se svým zvěrolékařem.

Kdy nejpozději může kastrace kočky proběhnout

Ale stejně tak je důležitá i ta druhá hranice otázky a to, jaký je věk kočky, kdy kastrovat nejpozději. Tady je limitem stav a zdraví vaší kočky. Jednoduše řečeno, nikdy není pozdě na kastraci kočky, ale je třeba, aby byla zdravotně způsobilá podstoupit operaci. Konzultujte u svého zvěrolékaře.

Kastrace kočky po porodu

Ihned po porodu se kastrace kočky nedoporučuje. Je třeba počkat do doby, než tělo zůstane „být těhotné“. Tím je myšleno, že mléčné žlázy jsou ještě v důsledku kojení a produkce mléka zduřelé. Doporučuje se určitě kastrovat až po odstavení koťat. To znamená nejdříve po 5 až 6 týdnech po porodu.

Jak pečovat o mazlíčka po kastraci kočky

Co dělat po kastraci kočky

1.den po kastraci kočky

Kočka bude po operaci ještě v rukou vašeho zvěrolékaře. Jakmile se kočka probere z anestezie a bude po operaci v pořádku, tak váš zvěrolékař vám ji předá do vašich rukou.

Očekávejte, že kočka se bude v prvních hodinách po kastraci chovat zmateně, unaveně. Pro její bezpečí je třeba, aby byla pod dozorem nebo v zabezpečené přepravce či pelíšku. Je to pro její bezpečí, aby si neublížila.

Každá kočka se může po odeznění anestetik chovat různě. Některé budou velmi spavé, jiné si budou vyžadovat více kontaktu, jiné se budou chovat, jakoby se nic nestalo.

Očekávejte, že po 24 hodinách by už mělo být zpět ve všedních kolejích. Operaci vám budou připomínat už jen stehy.

Pokud by se chovala velmi nezvykle, byla apatická, stále spavá i po jednom dni od operace, tak kontaktujte svého zvěrolékaře.

Jak krmit kočku po kastraci ?

Kočka by měla především pít. Kočce nabídněte i jídlo, ale nenuťte ji k jídlu. Na jídlo ji připravte lehounke krůtí maso. Nic těžkého.

Protože před operací nejedla a má prázdný žaludek, tak je třeba ,aby jídlo dostávala po menších částech. Třeba co dvě hodinky menší porci jídla. Nechcete, aby se vaší kočičce přitižilo a zvracela.

Určitě těch prvních 24 hod kočku nenuťte žrát.

Důležitá věc: zabraňte kočce si lízat rány. Může pomoci ochranný límec, ale taky nějaký obleček.

Hojení rány po kastraci kočky

Nemějte strach a obavy z rekonvalescence vaší kočky. Kastrace kočky není nikterak náročná operace. Samotný den zákroku bude kočka ještě otupělá z léku. Je třeba ji mít pod dohledem, ale pokud vše probíhá, jak má, tak druhý den se už kočka bude chovat spokojeně, jakoby se nic nedělo.

Kritický je 3. den, kdy se může projevit nějaká infekce. Na ráně byste to poznali , že otéká ještě více, horší se nebo z ní něco vytéká.

Pohyb kočky po kastraci

Po kastraci by kočka měla mít klidový režim. Ale řekněte to kočce. Samozřejmě nepochodíte. Pokud máte na svého miláčka nějaký trik, kdy zůstane v klidu, tak jej použijte. Ale většině majitelům koček se to nepodaří. Na jednu stranu je skvělé, že se vaše kočka cítí dobře natolik, že se už dost pohybuje a skáče. Ale není to dobře pro její ránu.

První dva dny po kastraci zabraňte své kočce, aby chodila ven. Pokud máte doma nainstalován kočičí strom nebo různé průlezky ve výšce, tak zabraňte tomu, aby kočka po nich lozila. Samozřejmě s ní nehrajte žádné akční hry.

Problémy po kastraci kočky komplikace

Pozorujte bedlivě vaší kočku a ozvěte se svému veterináři, pokud se vám nebude něco zdát.

Po kastraci není v pořádku, když:

  • kočka 24hod po operaci stále nečůrá
  • i druhý den po operaci zvrací
  • je mdlá, apatická víc jak 24 hod po operaci
  • kočce něco vytéká z rány

Jak dlouho trvá kastrace kočky

Pokud se s lékařem domluvíte na termínu kastrace kočky, tak je ještě třeba předoperační vyšetření, které trvá 15-20 min.

Lékař si před oprací od vás kočku převezme. Připraví ji k operaci a trvá přibližně 15 min uspáni zvířete.

Chirurgický zákrok trvá 40 – 60 min.

Následně lékař si kočku uloží na pozorování, kde ještě zvíře dospává z anestezie. To může trvat různě. Ale zpravidla je pooperační péče po narkóze 30-60min.

Záleží na domluvě, kdy si pro svou kočku příjdete.

Kdy může kočka po kastraci ven

Kdy může kočka ven po kastraci je informace, kterou by vám měl dát váš zvěrolékař, protože zná vaší kočku nejlépe. Popíšete mu, jaké jsou její zvyky, jestli je to především venkovní kočka nebo pecivál atd. Podle toho se dohodnete.

Ale zjednodušeně lze říct, že kočka může ven po 3 dnech od operace. První dva dny by určitě měla být doma.

Pokud je kočka venkovní, tak velmi těžko ji zabráníte jít ven. Kočka by zase nejraději někde lezla a skákala, což je právě nebezpečné pro její jizvu a stehy.

Taky je nebezpečné, aby po operaci pobíhala

Kastrace kočky a cena 2023


Záleží na tom, zda je to kastrace kočky nebo kocoura, podle toho se cena kastrace liší.

Cena kastrace kočky se pohybuje od 800 Kč – 2 500 Kč.

Cena kastrace kocoura je od 500 – 1 100 Kč.

Facebook
Facebook
fb-share-icon
Instagram
WhatsApp