Kdy kočka začne lovit myši: 7 tipů, jak to kočky naučit

kočka chce lovit myš
kotě loví myš

Kdy kočka začne lovit myši záleží na tom, jak a kde žila po svém narození. Jestli je to učila jejich kočka máma nebo ne.

Lovecký instinkt začínají kočky získávat, když je jim pouhých 6 až 7 týdnů. Koťata se obvykle učí lovit od svých matek, které jim přinášejí živou kořist, aby na ní mohli cvičit. 

Kotě chytá a pronásleduje myši od 3 – 4 měsíců věku.

Ale koťata, která tuto zkušenost nemají a nejsou vycvičena jejich matkami, tak tuto dovednost a schopnost lovu nemají. To je důvod, proč někdy přinášejí živé myši. Koťata, která nebyla vycvičena jejich matkami, často nedokážou zabíjet

Jak zjistit, jestli kotě bude lovit myši

Podívejte se na tyto faktory a vlastnosti kotěte, které vám prozradí, zda kotě má vlohy pro lovení myší.

  • Kotě má dostatek energie a rychlé reflexy
  • Kotě vyrůstalo na venkově nebo v místě výskytů myší
  • Je to samice, které jsou lepší v chytání

Ovlivňuje kastrace koček chuť k lovu myší ?

Odborníci tvrdí, že kastrace nemá vliv na to, zda kočka bude mít chuť chytat myši. Neovlivní to ani její dovednosti a schopnosti chytat myši.

Jak naučit kočku lovit myši

Máme pro vás několik tipů, jak naučit kočku lovit myši.

1. Hrejte s ní lovecké hry

Hrajte si s vaší kočkou s kočičími pomůckami, které v ní budou podněcovat lov. Mohou to být plyšové myšky, pírka. Naučí se vrhat na svou kořist. Za úspěšnou hru a splnění zadání úkolu kočku odměňte pamlskem. Hra a simulace lovu myši je přechodné období, kdy kočka začne lovit myši doopravdy.

Existují hračky pro kočky, které kočku nastimulují k lovu.

2. Najděte ji a představte ji kočičí vzor

Pokud máte možnost a znáte v okolí někoho, kdo má starší, zkušenou kočku, která loví myši, tak je seznamte. U koťat to přesně tak bývá, že matka učí mláďata lovit myši.

kočka loví myš
kočka loví myš

Když bude vaše mladé kotě se starším mentorem, který ho provede lovem myší, tak se hodně přiučí. Samozřejmě tuto možnost nemá každý, ale opravdu funguje. Přece jen nejrannější období kotěte je doba, kdy kočka začne lovit myši. Pokud se to nenaučí do jednoho roku, tak asi chytat kočky bude jen výjimečně.

3. Chvalte vaší kočku

Vždy a za každých okolností ji pochvalte. Ona si moc cení vaší přízně a pochvaly. Takže někdy nemusí být příjemné, že vám donese myš až na práh. Rozhodně ji za to nekárejte. I když vám to nebude příjemné, tak ji za to pochvalte. K dobru je, že tuto myš kočka nesežrala, ale jen ulovila. Myš může být plná parazitů, které by mohly kočce uškodit.

4. Kočku dobře krmte

Někdo se mylně domnívá, že když kočku nebude krmit, tak se kočka naučí hned lovit. Není to dobrý přístup. Pokud máte svou kočku rádi, tak ji dopřejte vyváženou a dobrou stravu, ať nemá v budoucnu zdravotní problémy. Dobrá strava ji taky zaručí sílu a vyrovnanost pro lov myší.

Kočka žere myši historicky proto, že její tělo potřebovalo Taurin, což je aminokyselina. Tělo kočky si ho neumí vytvářet a získává ho z masa. Ale nebojte se, že kočka má něčeho nedostatek, když začne lovit myši. Taurin je obsažen v každém dobrém žrádle pro kočky.

5. Věk rozhoduje, kdy kočka začne lovit myši

kdy kočka začne lovit myši
kočka loví myš

Zohledněte taky věk kočky. Znáte to přísloví starou kočku novým kouskům nenaučíš. Nebo to byl pes? No to je jedno. Je to pravdivé. Čím bude kočka starší, tím se bude hůře učit lovit. Nebo naopak, i když loví, tak stářím bude lenivější, unavenější a pohodlnější. Už nebude mít tolik zájem o hru samotnou. Berte na to ohled a nijak ji nenuťte.

Pokud si pořizujete kočku k lovu myší, tak určitě si vyberte nějakou mladou kočku, kotě. Taky si můžete adoptovat nějakou kočku, která se pohybuje ve vašem okolí.

Období, kdy kočka začne lovit myši je 3-4 měsíce jejího věku. Odborníci se shodují, že pokud kočku nenaučíte do 9. měsíce chytat myši, tak by se k tomu ani neměli mít později.

6. Úsvit a soumrak – období, kdy kočka začne lovit myši

V kotěti se bude probouzet lovecký instinkt právě v době šera. Úsvit a soumrak je právě období, kdy kočka začne lovit myši nejčastěji. Je to přirozené období pro šelmy a lov obecně. Pokud je to tedy možné, tak ji pusťte opakovaně v této době na zahradu, ven. Pokud máte o kotě ještě obavy, tak stačí ji nechávat v potemnělé místnosti. A třeba zase použijte hračku a hru určenou k lovu myší.

7. Interakce s myší

Nejvíce kotě asi popíchnete k lovu, když mu představíte, ukážete živou myš. Můžete i vámi chycenou mrtvou myš na provázku ukázat vašemu kotěti. Samozřejmě chycenou do pastičky, né otrávenou jedy. Zní to morbidně, ale stejně tak to učí matka kočka své koťata. Nosí jim mrtvé myši ukazovat.

Souvisejícím tématem je, jak odnaučit kočku nosit myši, o kterém jsme psali dříve.

Facebook
Facebook
fb-share-icon
Instagram
WhatsApp