Když kočka pláče: tipy co dělat a nedělat

když kočka pláče

Když kočka pláče, tak to může být smutné, radostné, roztomilé. Kočky jsou nejen krásné a elegantní zvířata, ale jsou také velmi emocionální. Ačkoli jsou kočky obecně považovány za tiché tvory, mohou také plakat.

Mňoukání koček je běžným způsobem, jak komunikují se svými pány. Nicméně, někteří chovatelé mohou mít problém s nadměrným mňoukáním svých koček. A to zejména pokud se kočka zdá být neustále hlasitá nebo mňouká v nepřiměřených situacích. Ale nebojte se, víme co dělat, když kočka pláče a máme pro vás pár tipů.

01 Když kočka pláče, tak chce vaší pozornost

Kočky si žádají a vynucují vaší pozornost. Je to banální důvod, ale zároveň ten nejčastější, proč kočky pláčou.

Kočky jsou zvířata, která potřebují pozornost. Pokud cítí nedostatek pozornosti, mohou plakat, aby upoutaly vaši pozornost. Také, když jsou dlouho samy, mohou se cítit osaměle a začít plakat.

Kočky mají rády společenský kontakt s lidmi a některé budou ve svých žádostech o pozornost docela hlasité. Když kočka pláče, tak si žádá o nějaké to pohlazení. Často tímto způsobem vyžaduje, abyste ji bavili, hráli si s ní nebo si s ní prostě povídali. 

Právě nejčastěji kočky, které jsou ponechány každý den dlouhou dobu o samotě, mohou mňoukat o pozornost.

Takže se zase pěkně soustřeďte na svou kočku, věnujte se ji. Ukažte ji vaši lásku, ať jsou zase ve své kočičí pohodě.

A co s tím?

Pokud vaše kočka mňouká o pozornost, naučte ji, že jí budete věnovat pozornost, jen když bude zticha.

Odolejte nutkání na ni reagovat a věnovat jakoukoli formu pozornosti.

Místo toho buďte trpěliví a počkejte na krátký okamžik ticha.

Jakmile ztichne, tak jí okamžitě věnujte pozornost, po které touží.

Pokud začne znovu mňoukat, odejděte a vraťte se k ní, až když bude zticha.

Vytrvejte. Nepolevte. Pokud budete důslední, chytne se.

02 Kočka potřebuje pozdravit

Některé kočky mohou mňoukat, když se vrátíte domů, jako způsob, jak vás pozdravit a vyjádřit radost ze setkání. Je to způsob, jak kočka projevuje lásku.

Jsou to kočky zdravice.

Kočka může mňoukat, když vás vidí, což je způsob, jak vám vyjádřit svou radost a uvítání. Mňoukání může být různého tónu a intenzity, a může být doprovázeno různými gesty, jako je tření se o vaše nohy nebo třesení ocasem.

A co s tím?

Když kočka pláče z tohoto důvodu, tak tady není co řešit.

Pokud vaše kočka mňouká, aby vás pozdravila, je nepravděpodobné, že budete moct věci změnit – máte obzvlášť hlasitou kočku, která vám říká, jak je ráda, že vás vidí! Tak si to užívejte.

03 Kočka si žádá nějakou mňamku

Pokud je kočka hladová nebo si přeje něco k jídlu, může mňoukat, aby vás upozornila na tuto potřebu.

Některé kočky se učí mňoukat, kdykoli někdo vstoupí do kuchyně, pro případ, že by se mohlo chystat jídlo. Jiní mňoukají, aby vás vzbudili, abyste jim naservírovali snídani. Kočky se také učí prosit o lidské jídlo mňoukáním.

A co s tím?

Pokud kočka mňouká hlady, tak samozřejmě není co řešit. Dejte ji najíst.

Ale pokud je to častá prosba o mlsání, tak už je to problém. A je třeba k tomu přistoupit s důsledností.

Přestaňte ji krmit, když pláče! Krmte ji v předepsanou dobu, aby zjistila, že je zbytečné žádat o jídlo jindy. Pokud to nefunguje, kupte si automatický podavač, jehož otevírání můžete naplánovat na konkrétní časy. Alespoň pak bude pravděpodobněji mňoukat u krmítka než u vás! 

To je zvláště užitečné, když vás vaše kočka ráno vzbudí, abyste ji mohli nakrmit. Kočka vás vlastně zamění za krmítko. Už ráno nepůjde za vámi do ložnice vás probudit, ale bude koukat na krmítko.

Je možné, že se vám pak po jejím pláči i zasteskne. Co s tím, to už necháme na vás.

Když kočka pláče kvůli jídlu výjimečně, tak důvodem může být dieta nebo změna na jinou stravu. Něco ji chybí. Zaměřte se na složení stravy. Poraďte se s veterinářem.

04 Když kočka pláče u dveří

Mňoukání je primární nástroj, jak vám dát vědět, co chce. 

Pokud chce jít ven, pravděpodobně se naučí mňoukat u dveří. 

Stejně tak, pokud je venku a chce dovnitř, bude mňoukat, abyste ji pustili zpátky dovnitř. Pokud se snažíte přeměnit kočku z venkovního prostředí na život výhradně uvnitř, možná vás čeká období neustálého mňoukání u dveří a oken. 

Pro kočku je to obtížná změna a velmi pravděpodobně bude trvat týdny nebo dokonce měsíce, než mňoukání ustane.

A co s tím?

Pokud vaše kočka mňouká, abyste ji pustili dovnitř/ven, zvažte instalaci kočičích dvířek, abyste nemuseli sloužit jako její komorník. 

Pokud jste si adoptovali kočku, která je zvyklá chodit ven a chcete ji chovat uvnitř, pravděpodobně projde obdobím mňoukání u dveří a oken. Není snadný způsob, jak se přes to dostat, ale nakonec si zvykne na svůj život uvnitř a přestane tolik mňoukat. 

Další možností je vybudovat venkovní výběh pro kočky, aby mohla trávit čas venku, ale zůstala v bezpečí.

když kočka pláče
kočka a slzy

05 Když mňouká starší kočka

Starší kočky trpící duševním zmatkem nebo kognitivní dysfunkcí mohou mňoukat, pokud se stanou dezorientovanými – častým příznakem této kočičí verze Alzheimerovy choroby. 

A co s tím?

Pokud je vaše kočka starší a právě začala nadměrně mňoukat, ujistěte se, že ji váš veterinární lékař vyšetří na zdravotní stav, senzorické deficity a kognitivní dysfunkci. Léky mohou zmírnit její nepohodlí.

06 Když kočka pláče za láskou

Samice křičí, aby samcům dávali najevo svou vnímavost, a samci ječením, aby získali přístup k samicím. Takže zkrátka brečí kvůli lásce.

A co s tím?

  • Pokud vaše kočka není kastrovaná a pravidelně nadměrně mňouká, může být v tu dobu v říji. Kočičí samice v říji jsou obvykle stále přítulnější, více se o vás třou, vrní, válí se po podlaze – a hodně mňoukají. To trvá čtyři až deset dní. Nekastrovaná kočka, která není chována (nemá s ním pohlavní styk) kocourek, bude i nadále přicházet do říje každých 18 až 24 dní po celou dobu rozmnožování (zhruba únor až září na severní polokouli). Vnitřní kočky mohou i nadále přicházet do říje po celý rok. Nejlepší způsob, jak omezit nadměrné mňoukání způsobené tepelným cyklem, je nechat kočku vykastrovat.

  • Pokud váš kocourek není kastrovaný a pravidelně nadměrně mňouká, může slyšet nebo cítit kočku v říji. Je pravděpodobné, že po celou dobu, kdy samice zůstává v říji, bude neúnavně přecházet a mňoukat. Pokud mu zcela nezabráníte v tom, aby dokázal detekovat samice v říji, nejlepším způsobem, jak omezit nadměrné mňoukání u neporušeného kocoura, je nechat ho vykastrovat.

07 Kočka potřebuje čistou vodu

Pokud kočka nemá čistou vodu k dispozici, může mňoukat, aby vás upozornila na tuto potřebu. Někdy stačí jen vyměnit starou vodu za novou nebo vyčistit misku.

08 Když kočka pláče a chce si hrát

Pokud kočka je plná energie a chce si hrát, může mňoukat, aby vás pozvala k interaktivní hře.

Dopřejte ji zábavu, hru. Nechte ji vyřádit se.

09 Kočka chce mít čisťounký záchod

Pokud kočka potřebuje použít kočičí záchod, může mňoukat, aby naznačila potřebu vykonat potřebu. Ale nechce se jí do toho, protože jí toaleta není dost dobrá. Žádá si výměnu kočkolitu.

Když kočka pláče z tohoto důvodu, tak určitě víte, co je potřeba udělat.

10 Reakce na určité vůně nebo chemikálie

Kočky jsou citlivé na různé vůně a chemikálie. Pokud vaše kočka přijde do kontaktu s něčím, co jí způsobuje podráždění nebo alergickou reakci, může to vést k pláči a slzení.

11 Když kočka pláče ze stresu

Kočky mohou plakat, když jsou pod stresem nebo trpí úzkostí. To se může stát, pokud se změní jejich rutina, když jsou přemístěny nebo pokud se k nim přidá nový mazlíček. Může to být také reakce na hlasité zvuky nebo neznámé lidi.

12 Když kočka pláče ze zdravotních důvodů

Zdravotní problémy mohou být jednou z příčin, proč kočka pláče. To může zahrnovat bolest, infekce nebo problémy se zrakem nebo sluchem. Pokud si všimnete, že vaše kočka pláče, určitě zvažte, jestli měli byste ji nechat prohlédnout veterinářem, aby byla vyloučena jakákoli zdravotní komplikace.

Problémy s kočičími očima

Kočky mohou mít někdy problémy s očima, jako jsou například infekce nebo podráždění. To může způsobit slzení a pláč.

Problémy se zuby a dásněmi

Pokud má vaše kočka problémy se zuby a dásněmi, může to způsobit bolest, která se může projevit pláčem.

Problémy s trávicím traktem

Některé kočky mohou trpět trávicími problémy, které mohou způsobovat bolest a nepohodlí.

Problémy s ušima

Nezapomeňte na uši. Ty také mohou trápit kočky.

Co určitě nedělat, když kočka pláče

  • Neignorujte svou kočku, když mňouká. Jedinou výjimkou je, pokud s jistotou víte, že mňouká, aby vás přiměla udělat něco, co chce. V každém jiném případě je nejbezpečnější předpokládat, že něco není v pořádku – nemusí mít přístup ke své odpadkové schránce nebo její miska na vodu může být prázdná nebo může být zavřená ve skříni. Vždy se ujistěte, že jsou splněny její potřeby, než si mňoukáním na vás myslíte, že je jen náročná.
  • Nenadávejte ani nebijte svou kočku za přílišné mňoukání. I když ji tyto tresty mohou zpočátku přimět k útěku, je nepravděpodobné, že budou mít trvalý vliv na její mňoukání. Mohou však způsobit, že se vás začne bát.

Facebook
Facebook
fb-share-icon
Instagram
WhatsApp