Kloboučky na kojení jsem nafasovala už v porodnici

autor:

Kloboučky na kojení jsem vůbec neznala a neslyšela o nich, dokud mi zdravotní sestra v porodnici neřekla, že si je mám jít koupit, protože bez nich nebudu moct kojit.

Před porodem samotným jsem se soustředila především na informace o porodu. Nějak mi uniklo, že kojení není hračka. Myslela jsem si, že to je tak přirozená věc, že to všem ženám jde samo. A to jsem dokonce docházela na těhotenské cvičení, které bylo doprovázeno takovým předporodním kurzem.

No evidentně jsem na lekci kojení asi chyběla.

Kloboučky na kojení mi doporučila zdravotní sestra

Při bondingu se miminko nepřisálo. Klidně spinkalo nebo plakalo. Ani se nijak nesnažilo přisát k prsu. Zkoušeli jsme to, ale nepovedlo se.

Na pokoji jsem si miminko přikládala, různě bradavky žužlalo a já měla za to, že to je to přisátí. Dítě bylo opravdu hladové, takže druhý den už bylo neustále na prsou. Jen nevím, jestli můžu napsat přisáto jak pijavice. Ale bylo hladové a snažilo se moc. Nebylo to takové to spinkací miminko. Byl to malý hladový vzteklounek. Za chvíli jsem měla bradavky úplně poraněné a bolestivé. Jako neznalá prvorodička jsem ani neznala kouzelný krém na bradavky Purelan, takže jsem ty bradavky měla opravdu zničené.

Sestra si ke mě sedla, podívala se na to naše snažení a prohlásila, že už mám opravdu poraněné bradavky, ať mi manžel na návštěvu přinese kojící klobouček a mast purelan z lékárny.

Kloboučky na kojení ? Co to je? Na co to je? Slyšela jsem o nich poprvé. Ale byla jsem unavená po porodu, doporučila mi to zdravotní sestra, takže jsem se více neptala. Ale měla jsem.

Kloboučky na kojení jsou jen na chvíli. Opravdu?

Kloboučky na kojení jsem měla ještě ten den, kdy mi je doporučila sestřička, a hned jsem si je nasadila. Dítě si tak žužlalo tu siikonovou věc a zkoušelo sát. Mě se ulevilo, protože už mi to tolik neničilo bradavky. Měla jsem za to, že je to jen ochrana bradavek na chvíli, aby si bradavky odpočinuly. 

Další den už určitě pomůcku na kojení nebudu potřebovat. No to jsem se pletla. I když jsem zkoušela kojit bez nich, tak mi to nešlo. Miminko se rozeřvalo, rozlobilo, že mu to mléko neteče. Nedokázalo se přisát. Já jsem nedokázala zařídit, aby se přisálo. Bradavky ještě bolely, tak jsem si je opět nasadila. 

V porodnici na šestinedělí je hlavní sledovaná činnost přibírání miminek na váze. Reportovaly jsme sestrám pomocí zápisu, kolik dítě po kojení přibralo. Takže zvážit před a po. Sestry nás strašily, že pokud nepřibere, tak nepůjde domů. Dnes vím, že jsem se více měla věnovat technice kojení a zkoušet a zkoušet. Místo toho jsem řešila to přibírání a vážení. A hlavně jsem důvěřovala sestrám. Když mi během krátké chvíle, co mě viděly, jak kojím, doporučily kloboučky na kojení, tak je přece potřebuji. Ony tomu rozumí. Tak jsem k tomu přistupovala.

Pozvala jsem si domů  laktační poradkyni 

Hned jak jsem dorazila domů, tak jsem zkoušela kojit bez kloboučků, ale nešlo mi to. Mimčo se rozlobilo, vztekalo, nepřisávalo. Já jsem tomu asi neuměla pomoct. Šlo to jen s nimi.

Přes internet jsem si dohledala v okolí laktační poradkyni. V telefonu jsem ji hned vysvětlila, co je můj problém. Laktační poradkyni jsem si taky pozvala proto, abych s ní to kojení probrala celkově. Vzala si od ní nějaké rady. Aby se podívala na mou techniku kojení a co je třeba změnit. Taky jsem měla pár typických dotazů. Kojit v noci a budit dítě nebo nechat spát, tak dlouho jak chce, střídat prsa atd.

Laktační poradkyně přijela. Byla to milá paní. Zodpověděla mi otázky ohledně kojení. Řekla mi, že vše dělám správně a mám v tom pokračovat. Mám zkoušet a zkoušet kojit bez kloboučků. Ale žádnou konkrétní radu, která by tomu měla pomoct, mi nedala. 

Takže ve zkratce,  kloboučky na kojení mi už zůstaly. Nezbavila jsem se jich. 

Nezoufejte, kloboučky na kojení můžete odbourat

Ale nezoufejte. Tohle je můj případ, kdy se mi to nepovedlo. Nepovedlo se mi to u prvního dítěte. U druhého jsem už na tom zapracovala a používala ještě před porodem formovače bradavek. Krásně vše fungovalo. Hned po porodu se mimi přisálo a krásně jsem kojila bez kloboučků. Ale to je zase jiný příběh, kde popisuji, jak mi formavače bradavek pomohly.

Je plno případů žen, které  kloboučky na kojení odbouraly, takže se to může povést i vám. Taky bych poradila vyzkoušet formovače bradavek. Klidně i po porodu. Přece jen jsou bradavky citlivé, prsy nalité a formovače mohou pomoct. 

Četla jsem i případy, kdy maminka používala kloboučky na kojení několik měsíců a pak zjistila, že se dítě dovede přisát samo. Takže neplatí, že když jednou zavedete kloboučky na kojení, tak že už to nepůjde nikdy bez nich.

A v čem se všechny maminky shoudnou je to, že je určitě lepší kojit s kloboučky na kojení než nekojit vůbec.

Kdy kloboučky na kojení využijete? Kdy je opravdu potřebujete?

Paradoxně vás kloboučky na kojení poprvé potkají téměř vždy v porodnici. Právě v porodnici, kde očekáváte pomoc ohledně kojení, vám zdravotní sestry nabídnou tuto silikonovou pomůcku, která to mají všechno vyřešit. Nechce se mi opravdu věřit, že každá maminka, které je doporučí, tak je opravdu potřebuje.

Ženy, které mají vpáčené bradavky, tak ty určitě využijí kloboučky na kojení. To je třeba. U žen, které mají slabší formu vpáčených bradavek či ploché bradavky, tak by mohly zabrat formovače bradavek.

Často maminky mají v porodnici hodně poraněné a rozedřené bradavky od cumlání miminkem. Ale předpokládám, že to je spíš role špatné techniky sání. A s tou by nám mohli právě pomoct v porodnici nejdříve a na prvním místě.  Tím bychom se vyhnuli poraněním bradavek a to by nás uchránilo od potřeby kojících kloboučků. Bradavky se časem zocelí a nejsou tolik bolestivé.

Kojící kloboučky a jejich nevýhoda

Nezapomenout je a mít je vždy u sebe

Nepříjemné je to, že je opravdu nemůžete ztratit. Když vycházíte z domu, když jedete na výlet, stále je musíte mít u sebe. Kupodivu se mi to nikdy nestalo, že bych je někde zapomněla nebo někam vyrazila bez nich. Ale je třeba stále na to myslet. Ale ono se postupně na to i naprogramujete. Jste vlastně taková trojka.

Hygiena

Hygiena je další problém. Né vždy jste někde, kde jsou skvělé podmínky pro to, abyste kloboučky na kojení patřičně vyčistila.  A to nemluvím o jejich vyvařování, které nejde zajistit vždy. Manipulace s nimi je někdy složitější. Nasadíte si jej na prs, ale dítě je nosánkem shodí, nebo se nějak zavrtí a klobouček na kojení spadne. Takže někdy je to trošku boj. 

Medela je prodává v šikovném kulatém pouzdru, které je skvělé pro přenos a uložení kloboučků.

Záněty prsu

Někde jsem četla, že tím, že máte kloubouček na kojení, tak jste náchylnější k zánětu prsu. Že to způsobí ta nesprávná technika a dítě si nevytáhne všechno mléko.

Já mám opačnou zkušenost, takže to určitě není pravidlo. Když jsem používala kloboučky na kojení, tak jsem neměla žádný problém s prsy. Když jsem kojila bez problémů a bez nich druhé dítě, tak jsem měla velmi silný zánět prsu a musela jsem na operaci. To ale je zase další story, kde popisuji můj zánět prsu a operace.

Špatný pocit

Někdo taky uvádí, že cítí takový špatný vnitřní pocit z toho, že zkrátka nekojí samy a používají kloboučky na kojení. S tím se každý musí srovnat sám. Na konci dne je podstatné to, že dítě dostává mateřské mléko.

Vzduchové bublinky a prdíky

Přes ten silikon určitě dítě polyká více vzduchových bublin, což může způsobit prdíky.