Kočka žere myši a jak ji tento zlozvyk odnaučit

Kočka žere myši, to je známá věc. A přesto některé milovníky koček překvapí, že kočka žere myši a nechtějí tomu uvěřit.

Neumí si to ani představit, že jejich brouček, miláček, mazlíček chytá a žere myši.

Jiní majitelé koček si kočky pořizují právě z tohoto důvodu.

Jak to tedy je? Proč kočky žerou myši? Každá kočka žere myši? Jsou plemena koček, která nežerou myši?

Proč kočka žere myši ?

Svému miláčkovi, své kočičce podáváte to nejlepší, nejvýživnější, nejprémiovější krmivo pro kočky, různé mňamky, vyvařujete jí, kupujete prémiové granule a pamlsky a přece žere myši? V čem je problém? Chybí ji něco?

Lovení myší je instinktivní věc. Období 3-4 měsíce života kočky je čas, kdy kočka začne lovit myši.

Jeden z důvodů, proč kočka žere myši je chybějící taurin, který potřebuje z myší její tělo získat.

Taurin je aminokyselina, které si kočičí tělo neumí vytvářet. Taurin pochází z latinského slova taurus – býk. Protože právě z býka byl taurin poprvé izolován. Například i mateřské mléko obsahuje taurin.

No a taurin je zcela nepostradatelný pro kočky, které si jej samy neumí tvořit. Kočky získávaly a získávají taurin z myší. Ale nebojte se, pokud kočky neloví myši. Taurin je totiž obsažen v kočičí stravě a v granulích.

Pokud kočka nemá dostatek taurinu, tak degeneruje sítnice, což má za následek problémy s viděním. Nastat může i slepota.

Když kočka žere myši, tak to může být nebezpečné

Myši mohou být nositelé různých parazitů a chorob, což je nebezpečné pro kočky, které žerou myši. Stejně tak kočka může sežrat otrávenou myš. Těch důvodů, proč by raději kočka neměla žrát myši je dnes vícero.

Částečně kočku chrání odčervení, které podstupujete u zvěrolékaře. To odčervení se týká právě různých parazitů, které může mít kočka uvnitř těla.

Co dělat, když kočka sežrala myš

Pokud vám tedy kočka přinese myš na práh domu, k vaším nohám, tak ji seberte a vyhoďte z dosahu vaší kočky. Když kočka žere myši, tak to může být nebezpečné pro její zdraví. Nenechávejte svou kočku, aby sežrala myš, pokud máte tu možnost tomu zabránit. Zároveň ale nepanikařte když vaše kočka sežrala myš. Nic se neděje, pokud nevykazuje nějaké známky nevolnosti nebo bolesti. V tomto případě samozřejmě kontaktujte svého zvěrolékaře.

Samozřejmě ani kočku za to nekárejte. Je to zkrátka její instinkt, že vám ji přinese. Kočka žere myši, to je prostě a jednoduše její přirozenost. Chce se své smečce pochlubit. Chce se s vámi o myš podělit. V minulosti kočka učila mláďata jak lovit myši, takže se přišla s úlovkem ukázat. No a dalším důvodem je, že zkrátka si chce na své myši pochutnat v klidu a bezpečí svého domova.

Jak odnaučit kočku jíst myši ?

Nemůžete to moc ovlivnit. Už jsme podobný problém, jak odnaučit kočku nosit myši, řešili.

Už je to více jak 100 let, co domácí kočky byly venkovními zvířaty. To, že kočka žere myši je důvod, proč si lidé pořizovali kočky domů. Byli a jsou to vynikající lovci a lovili škůdce, kteří vadili lidem.

Zkuste kočku nasměrovat více na hru. Existují hračky pro kočky, které jsou zaměřené na tyto lovící hry. Možná ji to dostatečně uspokojí a začne se lovu venku vyhýbat.

Chápeme, že to může být pro vás děsivé, že vaše kočka jí myši, ale on to považuje za zcela normální. Je to pro ní zábava. Je to pro ní přirozené. A často se vám s úlovkem ráda pochlubí. To je možná to nejtěžší pro všechny majitele koček. Že jim jejich miláček donese hlodavce až pod nos. Někdy jen po kouskách.

kočka žere myš
kočka žere myš

Jediný jistý způsob, jak zabránit tomu, aby kočka žrala myši je, že ji zkrátka nepustíte ven. Což je samozřejmě nesmysl. Majitelé koček v panelácích tenhle problém ani nemusí řešit. Pokud kočka žije v rodinném domku a vychází častěji ven, tak už tomu nezabráníte. Nedělejte si hlavu z toho, že by to snad byla vaše vina, že ji nedopřáváte dobrůtky a výživnou stravu.

Kočka žere myši, protože je zkrátka takto přírodou naprogramována. Pokud máte příležitost zasáhnout, tak myš vyhoďte než ji sežere. Pokud ne, tak se nic neděje a dbejte na pravidelné odčervení u zvěrolékaře.

Facebook
Facebook
fb-share-icon
Instagram
WhatsApp