Kolika let se dožívají kočky a jak jim život prodloužit?

kolika let se dožívají kočky

Kolika let se dožívají kočky domácí závisí nejen na nich, ale také na chovatelích. Jednoduše řekněme, že průměrně se kočka dožívá 12 – 14 let. Některé kočky se mohou dožít až 20 let. Světový rekord v Guinessově knize rekordů drží americká kočka Creme Puff, která se dožila 38 let a 3 dnů.

A ano, plemeno taky má vliv na délku života kočky. Ale obecně to není jako u psů, kdy o délce věku rozhoduje i fyziognomie daného plemena.

Co ovlivňuje to, kolika let se dožívají kočky?

  • strava
  • pohyb
  • plemeno

Dnešní strava a péče koček domácích přispívá k tomu, že kočky se dožívají delšího života než tomu bylo v předešlých letech.

Vliv plemena na stáří kočky má také patrný vliv. Určitě to není ten hlavní faktor, to hlavní kritérium, které by ovlivnilo stáří kočky. Plemeno jako jeden z faktorů ovlivňuje kolika let se dožívají kočky. Je známo, že siamské kočky či kočky ragdoll se dožívají nadprůměrného stáří.

Jak dlouho žije kočka domácí vs divoká?

O tom, kolika let se dožívají kočky divoké často rozhodují nehody. Hlavním faktorem je bezpečnost. Kočka domácí je hýčkaná v bezpečí doma a kočka divoká lítá po večerech venku. Toulavá kočka je více ohrožena auty, psy, a jiným nebezpečím, které na ni číhá. Divoká kočka se taky často krmí nevhodnou stravou, což přispívá ke kratšímu životu.

Kočka domácí je hýčkaná péči svého chovatele a zvěrolékaře.

Jak zjistit věk kočky?

kolika let se dožívají kočky

Existuje několik způsobů, jak zjistit věk kočky:

  1. Podle vzhledu: Kočky dosahují dospělosti mezi 1-2 lety a později se mohou projevit stářím spojeným s vráskami, šedivými chlupy a snížením pohyblivosti. Tyto změny však nejsou přesným ukazatelem věku.
  2. Podle zubů: Zuby kočky se mění během jejich života, a to včetně ztráty zubů, takže stav zubů může pomoci určit věk.
  3. Veterinární kontrola: Nejspolehlivější způsob, jak zjistit věk kočky, je navštívit veterináře, který provede fyzickou prohlídku a zohlední stav zubů, kostí a celkového zdraví.

Velmi často neznáte věk kočky. Vzali jsme si ji z útulku nebo jsme ji zkrátka našli a osvojili si ji.

Velmi často neznáte věk kočky. Vzali jsme si ji z útulku nebo jsme ji zkrátka našli a osvojili si ji.

Laik možná rozpozná, jestli je to mladá kočka nebo stará, ale někdy je i to těžko rozpoznatelné. Největší jistotu budeme mít, pokud ji vezmeme s sebou k veterináři, který bude schopen podle stavu chrupu, očí a srsti rozpoznat stáří kočky.

Jak můžeme pomoci kočce žít déle?

kolika let se dožívají kočky
  • Pravidelná lékařská péče – Nic nezanedbejte a choďte pravidelně k veterináři na kontroly
  • Nechte ji vykastrovat – pokud s vaší kočkou nemáte nějaké plány, tak ji nechejte vykastrovat. Nejenom, že zabráníte přenosu nemocí během páření, ale kočka se nebude vzdalovat za tímto účelem mimo domov. Pokud by ji lákalo páření na delší výlety je nebezpečí, že se ji něco stane.
  • Dohlédněte na pohyb – kočka potřebuje zdravý pohyb. Ten ji můžete dopřát venku i uvnitř, když jo budete povzbuzovat ke hře a k pohybu.

Krmte zdravou stravou – krmte vaší kočku kvalitní stravou. Nebo jinak. nekrmte ji špatnou stravou. Nedávejte žrát kočce věci, které si myslíte, že jsou dobré pro vás.

Zákaz večerních vycházek – dbejte na bezpečí vaší kočky. Pokud nebude podnikat noční výpravy, tak bude ve větším bezpečí. Nehodovost ovlivňuje negativně to, kolika let se dožívají kočky. Zkracuje jim život.

Kolika let se dožívají kočky tedy není tolik ovlivnitelné, ale určitou zásluhu na tom můžeme mít.

Životní období kočky

Koťátko ( do 6 měsíců)

Období vaše koťátka by mělo být časem, kdy se se vším okolo seznamuje. Nasává informace a nové vjemy právě v tomto období nejvíce intenzivně. Seznamuje se s ostaními tvory kolem sebe, se zvuky, s péčí kolem sebe, ale především s vámi a vašim okolí, rodinou, dětmi. Období koťátka určitě využijte k tomu, abyste jej naučili dobrým návykům.

Mladá kočka ( 7 měsíců – 2 roky ) 

V tomto stádiu kočka dosáhne své plné velikosti a dosáhne pohlavní dospělosti.

V tomto mladém období kočky si hrajte s kočkou, tak aby se naučila být k člověku opatrná a šetrná. To znamená, nehrajte si se svou kočkou jen s rukou, kdy v ní povzbudíte kousání a škrábání. Samozřejmě v jejím koťátkovém období to bude roztomilé, ale v její dospělosti už to bude nepříjemné. Využívejte hraček k hraní a učení kočky.

V tomto životním období kočky ji ještě můžete bohatě učit novým věcem a zvykům. Pokud rádi cestujete a kočičku budete brát s sebou, tak si na to určitě lépe zvykne než v pozdějším věku.

Dospělá kočka ( 3 – 6 let )

Za dospělost kočky považujeme období věku 3 až 6 let. Je to období kočky, kdy je plná síly a užívá si nejlepší roky života. Je v plné kondici a těší se svému zdraví. Samozřejmě je důležité, aby v tomto období bylo o ní skvěle pečováno. Měla všechna očkování, odčervení ,byla dobře krmena a měla možnost zdravého pohybu.

Zralá kočka ( 7 – 10 let ) 

Toto období vaší kočky je ekvivalentní lidského čtyřicátnika či padesátníka. Kočka už nabírá pomalejší životní tempo, je vydováděná, klidnější. V tomto období může více přibírat na váze. Pokud by přibírání bylo závažnější, tak to určitě konzultujte se svým veterinářem. 

Senior ( 11 – 14 let ) 

Dovršení 14 roku se vaše kočka přiblíží věku lidské sedmdesátky. V tomto období je nejdůležitější duševní a pohodová stimulace. Nedivte se, že bude mnohem více odpočívat a relaxovat. Dopřejte vaší kočce klid a pohodu. Nestresujte ji v tomto věku něčím novým. Například pokud celý život necestovala, tak ji nezačněte brát na delší cesty.

Stará kočka ( 15 let a více ) 

Kočka si užívá zasloužené stáří. Pokud bude zdravá, tak bude hodně odpočívat a pravidelně jíst.

Je pravděpodobné, že v tomto věku se u koček rozvinou nemoci, které jsou typické i pro člověka. Artritida, nemoci srdce, štítné žlázy, ledvin, vysoký krevní tlak a jiné nemoci obvyklé pro toto životní období.

Buďte také na pozoru, kdyby kočka začínala být zmatená, začínala se chovat podivně a nezvykle. Může například bloudit po bytě, domě. reagovat neobvykle. Hledat misku se žrádlem. Stejně jako u člověka se může u ní projevit stařecká demence.

Kolika let se dožívají kočky tedy určitě závisí i na našem přístupu k nim v jejich jednotlivých životních etapách.

Kolika let se dožívají kočky s cukrovkou ?

Kočičí cukrovka je nebezpečná. Z toho důvodu jsou důležité pravidelné prohlídky u veterináře, protože ji tímto můžeme prodloužit život. 

Kočka může žít s cukrovkou přibližně 4 roky. Důvod je také ten, že většinou diabetem druhého stupně onemocní staré kočky 10 -14 let.

Jak dlouho žije kočka s rakovinou ?

Jakmile se kočky dožijí šesti let, tak je větší pravděpodobnost , že se objeví vážné choroby. I kočky stejně jako člověk bojují s vysokým krevním tlakem. Srdeční choroby nejsou u koček taky ničím neobvyklým stejně jako nemoci ledvin, kostí, kloubů.

Kolika let se dožívají kočky s rakovinou je dáno především tím, v kolika letech nám onemocní a kdy to zjistíme.


Facebook
Facebook
fb-share-icon
Instagram
WhatsApp