Líh na pupík a jak ošetřovat pupík novorozence

autor:

Už v porodnici budete používat 60% líh na pupík a vše se naučíte. Zdravotní sestřičky v porodnici vám ukážou, jak s ním zacházet.

Používáme jej pro dezinfekci a hojení pupíku, než se zacelí.

Po porodu bude mít vaše miminko pahýlek, zbytek pupeční šňůry místo pupíku. Trvá přibližně 5 týdnu, než má vaše miminko krásně zahojený pupík. 

Někdy ten pahýlek po pupeční šňůře odstřihnou už v porodnici před vaším odchodem domů. Ale někdy jej nechávají, než upadne sám a budete jej ošetřovat doma. Pahýlek pupíku odpadne  plus mínus do 3 týdnů.

Jak ošetřovat pupík novorozence

Líh na pupík se nanáší na gázové čtverečky a jemně se jím ošetří pupík. Jemnými dotyky se nanáší na pahýlek a kolem pupíku. Až pahýlek později odpadne, tak líhem budete ošetřovat ten ještě nezacelený pupík. Na hlubší záhyby si můžete pomoct tyčinkou na uši a jemně to vyčistíte. Nebojte se, je to opravdu rychlá operace. Určitě se naučíte jak ošetřovat pupík novorozence rychleji, než já jsem psala tento odstavec. 

Do té ranky od pupíku se nesmí dostat nečistoty. Někdy se může stát, že je tam stolice či moč. A to nechceme. Pupík ošetřujte klidně při každém přebalování. Minimálně 2x denně.

Krok po kroku:

  1. Omyjete si pečlivě ruce
  2. Dítě přebalíte jako obvykle, ale ještě ho nebalíte do čisté plíny, protože je třeba ošetřit pupík
  3. Připravíte si gázové čtverečky a lahvičku lihu na pupík
  4. Gazové čtverečky přiložíte k hrdlu lahve, aby se jemně namočily
  5. Vyčistíte pahýlek a okolí. Pokud už pahýlek není, tak pupík. Je třeba vyčistit každý záhyb, aby tam nebyly nějaké nečistoty.
  6. Než dítě budete zabalovat do pleny, musí být pahýlek a místo kolem pupíku čisté a suché
  7. Jeden čistý, suchý čtvereček obtočíte jemně kolem pahýlku.
  8. Dítě zabalíte do pleny, tak aby pahýlek byl schován pečlivě pod plenou

Jaký líh na pupík ?

To je jednoduché. Je to 60% líh na pupík a seženete jej v lékárně. Opravdu jen stačí říct, že potřebujete líh na pupík a v lékárně už budou vědět. Asi to není třeba zdůrazňovat, ale opravdu nepoužívejte žáden jiný líh, než z lékárny.

Kde koupit líh na pupík?

Koupíte jej v kamenné lékárně. V internetové lékárně se nesmí prodávat. Pokud ho už nemáte připraven předem ve vaší výbavě pro miminko, tak se nic neděje. Jak půjdete z porodnice, tak si ho vyzvedněte v lékárně.

Líh na pupík a cena ?

Je to malá finanční zátěž. Bude vám stačit jeden na celou dobu ošetřování pupíku a stojí plus mínus 70 Kč.

Jak dlouho používat líh na pupík

Líh na pupík budete používat přibližně 5 týdnů . Je třeba, aby ranka po odstřižení pupeční šňůry byla zcela zahojena. Vlastě jej budete používat tak dlouho, dokud vaše miminko nebude mít krásný zacelený pupík. Pupík nesmí mokvat, krvacet a musí být bez strupu. Určitě budete v té době chodit často do poradny, tak vás o tom ujistí i váš pediatr.

Kdy si dát na pupík novorozence pozor?

Jakmile bude mokvat, bude zarudlý nebo napuchlý, tak to konzultujte s lékařem. Zkrátka v každém případě, když se vám nebude něco stát. Pupík může začít krvácet, zvláštně zapáchat, hnisat. Vše neobvyklé konzultujte s pediatrem.

Líh na pupík je základ výbavy pro miminka stejně tak jako zinková mast pro miminka či  teploměr pro miminka, o kterém píšeme tady.