Likvidace kočkolitu je možná 3 způsoby:
- do komunálního odpadu – popelnice
- do kompostu / bioodpad
- do toalety spláchnout
Vypadá to jednoduše, ale je to trochu složitější. Který kočkolit přesně můžeme kompostovat? Jak likvidovat kočkolit účinně, aby mi nesmrděl doma v odpadu? Můžeme kočkolit opravdu jednoduše spláchnout? Na všechno vám odpovíme.
Výměna kočkolitu, čištění toalety a likvidace kočkolitu je asi ta nejméně zábavná práce kolem kočky. No co už. Nikdo to za nás neudělá, tak se do toho dejme.

Likvidace kočkolitu do komunálního odpadu
Záleží na tom, jaký kočkolit používáte a na radě a doporučení výrobce, kdy a který kočkolit můžeme vyhodit do směsného odpadu. Rozhodně stelivo, které není přírodní a obsahuje chemické sloučeniny, musíme vyhodit do komunálního odpadu.
Takže to vypadá jednoduše než se nad tím pozastavíte pozorněji. Každý kočkolit musíme vyčistit od kočičích výkalů 1x denně. To je vhodné pro kočičí hygienu. Ale asi není v pořádku ty kočičince jen tak přesunout do odpadu denně, když koš vynáším v intervalu několika dní.


Představte si, že vlastně ty kočičí výkaly a hrudkující moč přesunete jen do kuchyně, do odpadu. No nic moc představa.
Tato likvidace kočkolitu rozhodně nebude hygienická.
Zápach byste určitě cítili. Taky to může být zdraví škodlivé, když jste v blízkosti tohoto biologického materiálu, z kterého se postupně můžou uvolňovat pro zdraví nevhodné látky.
Kam vyhazovat kočkolit průběžně?
Chodit denně speciálně jen s kočičinci nebude asi zábavné. Obzvlášť pokud bydlíte v bytovém domě, musíte sjet několik pater, dojít k popelnici… tohle absolvovat denně? Navíc denně používat extra sáček taky není ekologické.
Existují lepší způsoby než denně běhat s jedním sáčkem do popelnice.

1) Kyblík či nádoba
Jeden s osvědčených způsobu likvidace kočkolitu, že máte extra nádobu, kde vyhodíte použitý kočkolit. Může to být klidně nějaká nádoba z potraviny. Kyblík od barvy. Něco, co nezabírá velký prostor, ale je skvěle uzaviratelná. Už nemusíte běhat s každým pytlíkem zvlášť ani vyhazovat do vašeho kuchyňského odpadu.
Pořiďte si malé sáčky, které jsou dostatečně velké pro tuto vaši nádobu. Frekvenci vyhazování tohoto odpadu už necháme na každém majiteli, určitě víte, jak často měnit kočkolit pro vaší kočku. Záleží, kde jej skladujete a jak často máte čas jej chodit vyhazovat. Zbytečně to asi neprodlužujte.
2) Speciální odpadkový koš na kočkolit pro kočky
Samozřejmě výrobci už na tento problém taky mysleli a přišli s nejvhodnějším odpadkovým košem pro kočkolit.
Určitě doporučujeme, je opravdu promyšlený a cenově to není tak náročné.
3) Kontejner na granule
Pokud chcete něco mezi obyčejným kyblíkem z utopenců a fajnovým košem na kočkolit, tak můžeme doporučit kontejner na granule.
Jsou to kontejnery různých velikostí, které používáme pro granule psí nebo kočičí. Protože i granule mají svůj specifický zápach, tak je velmi dobře uzavřen, aby v domácnosti nešly cítit.
Perfektní uzavření kontejneru na granule poslouží i k uskladnění nevonících exkrementů, použitého steliva našich koček a likvidace kočkolitu bude zase o něco příjemnější.
Takový kontejner vypadá lépe než nějaká krabice. Je lépe uzavřený a chrání před zápachem. Zároveň je to levnější řešení než speciální odpadkový koš na kočkolit.
Likvidace kočkolitu do kompostu
Do kompostu určitě nepatří silikátový či jiný chemicky upravený kočkolit.
Předpokládáme, že pokud máte zájem o kompostování kočkolitu, tak jste lidé s ekologickým cítěním a upřednostníte přírodní steliva. Všechna tato přírodní steliva můžeme libovolně kompostovat. Především se řiďte doporučením výrobce, který na obale uvádí, jak likvidovat kočkolit.
Zvažte, jestli jej chcete házet do kompostu, který používáte do své zahrádky. Určitě by se neměly kočičí výkaly házet do kompostu, kterým budete kompostovat ovoce a zeleninu na vaši zahradě. Pokud to používáte jen pro užitkové stromy a keře, tak proč ne.
Pokud vyvážíte biodpad, tak je to vhodné řešení jak likvidovat kočkolit, který je přírodní.
Jak likvidovat kočkolit do toalety
Jak likvidovat kočkolit do toalety vám asi neporadí váš instalatér. Ten by to neodsouhlasil.
Existují steliva, ta přírodní i ta hrudkující, jílovitá, bentonitová, která jednoduše spláchnete v toaletě. Pokud se takto zbavujete toho jednodenního kočkolitu, tak by to neměl být problém. Pokud čistíte celou toaletu a zbavujete se steliva komplet, tak je doporučováno jej vyhodit do odpadu.
Do toalety kočkolit vhazujte postupně, chvíli počkejte než se rozpustí a potom jej spláchněte. Některé značky kočkolitu se skvěle rozpouští ve vodě a chovatelé je mají rády právě proto, že je jednoduše spláchnou.