Monitor dechu lepší než Nanny nebo Babysense ?

autor:

Monitor dechu má za mě 2 vítěze. Je to Nanny od Jablotronu a Babysense od Hisense. Na třetí místo neuvádím žádný jiný přístroj, protože špičkové jsou podle mě tyto dva. Nenašla jsem třetí monitor, který by jim konkuroval kvalitou tak, abych i o něm uvažovala.

Ale pokud máte zájem výhradně o monitor dechu na plenku, tak o tom píšu víc níže.

Monitor dechu Nanny

Monitor dechu Nanny je klasický deskový přístroj tohoto typu. Je asi nejrozšířenější u nás. Používají jej v nemocnicích a porodnicích, takže se s ním můžete setkat v praxi hned po porodu. Výrobce doporučuje použití od 2kg do 15kg.

Výrobcem Nanny je tradiční český výrobce Jablotron.

Výhodnější je určitě pořídit monitor dechu se dvěma deskami v balení, protože ta cena je nevýrazně vyšší oproti balení s jednou deskou. Myslím si, že dvě desky určitě využijete.

Jak funguje Nanny?

Funguje velmi jednoduše, zapojit jej dokáže každý. Desky uložíte pod matraci. Já používám ještě hnízdečko v postýlce a přístroj pěkně snímá. 

Vyhodnocovací jednotku zavěsíte za okraj postýlky. Samozřejmě dle návodu vložíte baterky. Máte tam barevné kontrolky. Zelená vás bude krátkým probliknutím upozorňovat, že je vše vpořádku. Červená kontrolka začne blikat v případě, že  se dechová frekvence sníží pod 8 nádechů za minutu a přístroj v ten moment spustí i akustický zvuk jako upozornění.

Co obsahuje balení?

  • snímací podložku/y (záleží, který model koupíte)
  • vyhodnocovací jednotku
  • návod 
  • návod k resuscitaci
  • hygienické útěrky
  • plastový úchyt
  • veselé samolepky, kterými si můžete polepit vyhodnocovací jednotku

Monitor dechu Babysense

Monitor dechu Babysense funguje na stejném principu jako Nanny. Je to monitor dechu s deskami. Tento přístroj je od izraelského výrobce. Je taky velmi často používaný u nás, takže to vám zaručuje, že je opravdu spolehlivý a přesný.

Jak funguje Babysense? 

Monitor dechu Babysense funguje velmi jednoduše, zapnutím jednoho tlačítka. Monitor dechu Babysense má desky a vyhodnocovací jednotku, na které jsou  diody. Pokud je vše v pořádku, tak bliká zelená dioda. Pokud se sníží počet dechů na méně než 10, tak je spuštěn akustický a vizuální poplach.

Pokud zapomenete monitor dechu Babysense vypnout, když vyndáte dítě z postýlky, tak vás jemným zvukem upozorní, než spustí alarm. To je dost příjemné.

Monitor dechu : ano nebo ne ?

Můj názor je, jednoznačně ano. Tuto vymoženost jsem využívala u obou dětí a přidalo mi to opravdu hodně na klidu. U prvního dítěte jsem tento přístroj nafasovala už v porodnici, protože byl komplikovanější porod. Na oddělení šestinedělí přidělovali monitory dechů těm miminkům, u kterých proběhlo během porodu něco nestandardního.  A samozřejmostí je u nedonošených miminek.

Protože jsem měla dvě desky u přístroje, tak jsem jednu měla v postýlce a druhou jsem využívala v kolébce na terase nebo uvnitř v bytě. Manipulace je opravdu snadná, tak jsem jen přepínala krabičku mezi jednotlivé desky. Zabere to pár sekund.

Slýchávala jsem názor, že používat monitor dechu je stresující, protože zbytečně vyleká poplachem maminku, když jej zapomene vypnout při vyzvednutí miminka z postýlky. Na to si jednoduše zvyknete, opravdu. Zkrátka si to zafixujete v hlavě, že krabičku vypínáte. Monitor dechu babysense vás navíc upozorním jemným ťukáním, že není vypnut. Takže ještě před spuštěním houkání máte čas jej vypnout. No a pokud se párkrát stane, že zapípá, protože jste jej zapomněli vypnout, tak to ničemu nevadí. Po nějaké chvíli vás to nebude nijak lekat. Opravdu je to otázka zvyku.

Takže na otázku : monitor dechu ano nebo ne ? si musíte odpovědět opravdu sami. Zeptejte se sami sebe, jestli budete klidně spát, když nebudete mít tento přístroj. Pokud ano, tak jej nepotřebujete. Pokud víte, že budete neklidní, nervózní a dítě v noci několikrát kontrolovat, tak si jej pořiďte.

Monitor dechu bazar, nový nebo půjčený?

Tento vynález je choulostivý v tom, že jeho špatná funkčnost může vést k hodně stresující situaci či dokonce  tragédii. Zní to drsně, ale je to tak. Zkrátka opravdu chcete mít jistotu, že ten přístroj funguje správně. Chcete, aby byl bezchybný. chcete, aby na něj bylo spolehnutí a fungoval jak má bez falešných poplachů. Já jsem falešný poplach nezažila ani jeden. Přístroj mi houkal jen v případě, kdy jsem vzala miminko z postýlky a nevypla jej.

 Je několik rad, jak jej můžete pořídit. Můžete si koupit úplně nový monitor dechu. Chápu, to je nákladné. Taky si jej můžete zapůjčit. Existují už půjčovny na výbavu pro miminka. Půjčují je také v nemocnicích a porodnicích. Možná taky máte možnost výpůjčení monitoru od kamarádky, známých. A další možnost je koupit použitý monitor dechu.

Půjčený monitor dechu

Sami výrobci monitorů dechu nedoporučují používat použitý monitor dechu. Jejich rada je používat desku pouze 2 roky, protože pak se funkčnost monitoru dechu snižuje. Chápu, že se tím taky kryjou. 

Ale pro nás, jako zákazníky taky je dost nepříjemné si kupovat takovou dražší věc s vědomím, že je na 2 roky. Vlastně podle výrobce bychom ji nemohli ve většině případů použít ani pro druhé dítě.

Ale existuje ještě kalibrace monitoru dechu, blíže o ní píšu zde. Je to vlastně kontrola monitoru dechu, taková revize, zda stále funguje jak má. Ta vám může dát větší jistotu v případě staršího přístroje.

Pokud si budete vypůjčovat přístroj z nemocnice či porodnice, tak by kalibrace monitoru dechu měla být zajištěna.

Pokud si jej budete vypůjčovat od někoho známého či rodiny, tak byste měli mít ponětí o tom, jak s ním bylo zacházeno. Přece jen deska monitoru dechu, která upadla nebo byla často někde převážena v tašce, v autě, tak už nemusí být tak dobře funkční jako deska, o kterou bylo dobře postaráno.

Přiznám se, že já mám monitor dechu Babysense vlastní, ale používám jej pro druhé dítě, takže už je 4 roky starý. Nestalo se mi, že by byl nějaký planý poplach a funguje mi jak má. 

Může nastat situace, kdy potřebujete si zapůjčit monitor dechu rychle, tak se obraťte na nejbližší porodnici. Pro ukázku jsem například vybrala porodnici ve Zlíně, která minotor dechu půjčí.

Monitor dechu z bazaru

Tak tady platí to samé, jak u vypůjčeného monitoru dechu. Akorát je tu větší riziko, protože opravdu nevíte, jak se s monitorem dechu manipulovalo a v jakém je stavu. Posílat si přístroj poštou opravdu není nejlepší nápad. 

Pokud si jej tedy chcete pořizovat z bazaru, tak bych to udělala v případě, že se na něj vztahuje záruka a předešlý majitel udělal kalibraci monitoru dechu, než mi jej předá.

Časté dilema je, zda půjčit z nemocnice či koupit bazarový , protože ta cena je velmi podobná.

Monitor dechu a falešný poplach

Falešný poplach vyvolá alarm monitoru dechu, když podložka nesnímá pohyb miminka, ale miminko dýchá

To může nastat v případě, když má miminko ještě velmi nízkou hmotnost a spí bez pohybu. Tady to můžete napravit, když podložku nedáte až pod matraci. Zkuste jej přesunout pod hnízdečko nebo přímo pod prostěradlo či nějakou deku, aby zas miminko neleželo na tvrdém.

Jen pro představu. Já mám Babysense, miminko mělo porodní váhu 3 750g a fungoval mi pod matrací a hnízdečkem

Falešný poplach taky nastává, když je špatně uložena matrace. Například je nakřivo, nebo je nějak skřípnutá mezi šprušlema a je trochu nadzvednutá. Matrace se tak nedotýká celou svou plochou desky a zapříčiní falešný poplach.

Taky může nastat situace, že dítě je mimo dosah snímací desky. To se stává, když je dítě už větší a trochu více cestuje.

Ujistěte se tedy, že vše máte v postýlce dobře nastavené a upravené, tak abyste předešli těmto falešným poplachům.

Ošemetné ale je to, že nikdy nevíte jistě, že to byl falešný poplach. Ve chvíli, kdy je to skutečný poplach, tak došlo k tomu, že miminko má spánkovou apnoe nebo ALTE. Hlasitý a nepříjemný alarm ho probere a připomene, že se má nadechnout. Takže když přiběhnete k postýlce, dítě rychle z postýlky vemete, tak vidíte, že dýchá. V tuto chvíli nevíte, jestli šlo a planý poplach nebo ne. 

Monitor dechu do kočárku

Pokud chcete používat monitor dechu do kočárku, tak doporučuji pořídit jej se 2 deskami. 

Monitor dechu do kočárku často chtějí maminky, které ví, že v kočárku jim bude dítě spinkat třeba na terase, v zimní zahradě, ve spodním patře domu atd. Samozřejmě na procházky funkční nebude, protože otřesy kočárku ho budou klamat.

Používání monitoru dechu v kočárku je v tom, že vám kočár může rozhoupat vítr nebo kolemjdoucí pohybem na terase například. Takže záleží, kde kočár budete mít. Pokud někde v zimní zahradě nebo uvnitř, kde budete miminko uspávat, tak to není problém. Například deska Babysense se do kočárku vejde. Druhou desku potom využijete do postýlky, když bude dítě větší.

Jako nejvhodnější monitor dechu do kočárku se jeví monitor dechu na plenku. Uvádí to i sám výrobce, že takto může být používán. Je přenosný a snímá nádechy miminka na bříšku. 

Monitor dechu na plenku

Monitor dechu na plenku zaznamenává pohyb bříška miminka. Jednoduše se připne klipem na plenu dítěte. Pokud nezaznamená pohyb dítěte do 20 sekund, tak spustí alarm. Je  přenosný, což je velmi pohodlné, protože jej máte stále při ruce.

 Díky tomu, tento monitor dechu na plenku můžete použít kdekoliv, kde dítě spí. Takže je to ideální i pro děti, které spí v jedné posteli s rodiči. To je jeden z hlavních důvodů, proč jej maminky chtějí. Ony spí s miminkem v jedné posteli.

Na druhou stranu je třeba předem promyslet pár věcí a zvážit, jestli je monitor dechu na plenku opravdu pro vás praktický.

Miminko budete několikrát přebalovat. Během přebalování budete muset přístroj vypnout, sundat a zase na novou plenku upevnit. Upevnit vždy na místo, které vyhovuje poloze jeho spaní, takže už dopředu vědět, jak vaše miminko bude spát.

Ve chvíli, kdy miminko budete mít v náručí a chovat jej, tak je třeba monitor dechu na plenku vypnout, protože se jinak spustí alarm. Stejně tak v případě kojení. Monitor dechu na plenku si s tímto pohybem neporadí a vyhodnotí jej jako poplach a spustí alarm.

Takže ve chvíli, kdy dítě kojíte a uspáváte v náručí, tak jej musíte mít vypnutý. Když miminko následně budete pokládat na místo, kde bude spinkat, tak je třeba jej zas zapnout. To obnáší další manipulaci, miminko vysvléct, dostat se k pleně a zapnout. To můžete miminko vzbudit. A znáte to, začínáte odznova.

Tyto monitory dechu na plenku jsou spojené aplikací s mobilem, což může vypadávat spojení. Opravdu si u této techniky nemůžete být jistí, že vám nevypadne spojení.

Takže teď máte trochu bližší představu, jak funguje monitor dechu na plenku, tak zvažte sami, co je pro vás praktičtější.

Jak dlouho používat monitor dechu

Na to je jednoduchá odpověď. Jak dlouho chcete. Když už zkrátka budete klidnější bez něho, tak jej sami od sebe přestanete používat. Někdo jej používá do 6 měsíců, někdo do 12 či 18 měsíců. Opravdu záleží na vás. Z mnoha zdrojů uslyšíte to rozpětí jinak dlouhé.

Třeba v období po očkování si jej některé maminky, které jej už přestaly používat, zase zapnuly. 

Monitor dechu Nanny uvádí, že jeho přístroj je určen pro dítě ve váhovém rozpětí 2kg-15kg.

Kalibrace monitoru dechu

Kalibrace monitoru dechu Nanny Jablotron

Kalibrace monitoru dechu Nanny od Jablotronu není možná. Výrobce udává, že garance je 2 roky a potom by ani neměla být už používána. Výrobce negarantuje citlivost desky po 2 letech a z toho důvodu ani kalibrace monitoru dechu neprovádí.

Jablotron jen pro zákazníky provede kontrolu citlivosti desky monitoru dechu. Je to zdarma, ale provádí se to jen v Jablonci nad Nisou. Dostanete protokol o provedení citlivosti. Ale Jablotron nic jiného s deskou nedělá. Příjemné je, že tento test je zdarma.

Desku tam doneste osobně nebo zašlete poštou jako křehký balík.

Kalibrace monitoru dechu Babysense

A jak se provádí kalibrace monitoru dechu Babysense, když je Hisense izraelská firma? Jednoduše. Servis jim zajišťuje místní firma Marevva, která sídlí v Brně.

Tato firma jim zajišťuje záruční servis, pozáruční servis a kontrolu citlivosti monitoru dechu.

Monitor dechu Babysense do firmy doneste osobně nebo zašlete poštou. Za 14 dní byste měli mít odpověď. Oproti Jablotronu si tato firma účtuje poplatky. Kontrolu funkčnosti dechu stojí 490 Kč a ještě žádají poplatek za poštovné 130 Kč.

Takže ani Jablotron nebo Hisense neprovádí kalibrace monitoru dechu. U Nanny jej za vás hradí firma Jablotron. U Babysense si za to zaplatíte.

Pro nás jako pro kupující je to dost nepříjemná zpráva, že kalibrace monitoru dechu jako taková se neprovádí a máme si zakoupit novou desku. Koupíte si monitor dechu a po 2 letech byste si měli koupit nový. Ve většině případů tedy pro druhé dítě byste tu starou desku měli zahodit a pořídit si novou.