Monitor v těhotenství a moje zkušenost s CTG vyšetření plodu

autor:

Monitor v těhotenství mě neminul a od 37. týdne jsem na něj pravidelně docházela v porodnici v Podolí, kde mi kardiotokograf měřil ozvy plodu.

Zvláštní je, že před tou návštěvou samotnou jsem ani nevěděla, co monitor v těhotenství je a co to obnáší.

Níže chci popsat, jak CTG vyšetření plodu v těhotenství probíhalo u mě. Na ukázku přikládám i mé CTG hodnoty a CTG záznam.  

Nechci se pouštět do nějakého odborného popisu a vysvětlování pojmů a principů. To mi nepřísluší. Chci jen jednoduše popsat, s čím jsem se setkala, když jsem byla měřit ozvy plodu a jaký byl pro mě monitor v těhotenství a jeho průběh.

Monitor v těhotenství, co to je?

Monitor v těhotenství je asi nejčastější název, jak jej používají těhotné ženy. Odborný název je kardiotokografické vyšetření, ale můžete se také setkat s názvem ozvy plodu či CTG vyšetření v těhotenství.

Všechny tyto termíny mají za cíl jediné. Zjistit, jak se vašemu miminku v bříšku daří. Jestli náhodou nestrádá.

Monitor plodu v těhotenství má za úkol zaznamenat srdeční frekvenci plodu a vaše děložní stahy.

Přístroj, který to provádí se jmenuje kardiotokograf a metoda měření je kardiotokografie. Je to odvozeno ze dvou termínů. Kardiotachogram, což je měření a záznam srdeční akce miminka a tokogram, který má za úkol měřit stahy dělohy maminky.

Výsledek, který vám kardiotokograf vytiskne, je papírový záznam, na kterém jsou křivky, které vyhodnocuje lékař. Podle těchto křivek vyhodnotí, zda se miminku daří lépe či hůře. 

Tolik o té odborné části. Víc bych se do toho nepouštěla. Ono ani není nějaké jasné pravidlo, striktní vymezení, jak mají křivky vypadat. To posuzuje vždy lékař individuálně.

CTG monitor hodnoty

Ozvy plodu by se měly pohybovat mezi 110 a 180 za minutu. Tak to mám i na tom záznamu, který tady přikládám. Kdyby byl tep vyšší než 180 za minutu, tak je podezření na tachykardii a pokud je nižší než 110, tak je podezření na bradykardii. 

No tyto CTG hodnoty jsem měla v hlavě. Když jsem na monitoru seděla, tak jsem je pozorovala, jak se pohybují a zda to neutíká z tohoto rozmezí 110-180. Někdy se uvádí 160. Ale není to takto černobílé. Určitě jsem se párkrát přes 160 dostala (viz. záznam kardiotokografu na fotce) a taky kolem hodnoty 110. Co jsem stihla během těch monitorů ozev plodu vypozorovat, tak důležitý je  ten samotný vývoj křivky během celého monitorování a měření.

Jak probíhal monitor v těhotenství u mě?

Při první návštěvě porodnice v 36. týdnu jsem se dozvěděla, že každotýdenní návštěva porodnice zahrnuje nejen kontrolu moči, vyšetření lékařem, ale především natočení monitoru ozev plodu. 37. týden jsem dorazila na mé první měření.

Před dveřmi s monitorem nás čekalo několik budoucích maminek. Sestra vyšla ven a několik z nás si pozvala dovnitř. Uvnitř byla větší místnost a asi 7 velkých křesel, do kterých jsme se usadily.

Sestra mi změřila tlak. Vyhrnula jsem si halenku, aby mi na bříško upevnila dvě takové sondy. Jedna měří ozvy miminka a druhá děložní stahy. Ty sondy jsou upevněny na takových hrubých gumách, které obváže kolem bříška. Jsou to takové pásy.

První otázka sestry byla: “ Jak vám tam leží ? ” 

Já: “Prosím?”

Sestra: “No, na jaké straně je miminko?”

Já: “Aha, to já nevím, to se těším, že mi řekne lékař na ultrazvuku.”

No, nakonec si sestra poradila sama a srdíčko miminka našla. Pásy mi upevnila. Něco si tam na přístroji zapnula. Slyšela jsem krásný tlukot srdíčka, ale to hned zase sestra ztlumila, protože nás tam bylo víc.

Miminka na monitoru spinkají a sestry cinkají

Okolo mě už seděly evidentně zkušené budoucí rodičky, protože si vytáhly vodu, nějaké čtení, uvelebily se. Já jsem jen sledovala čísla ostatních a pozorovala, co budou dělat sestry a co se bude dít, protože jsem to absolutně netušila

Teď mi to přijde vtipné a neuvěřitelné, že ten můj první monitor v těhotenství se odehrál v úplné nevědomosti. Já jsem tam šla a opravdu jsem nevěděla, co mi budou dělat. Co to ten monitor a ozvy jsou. 

Najednou mě vylekal hlasitý cinkot zvonku. Sestra se naklonila nad bříško jiné maminky a cinkala zvonkem nad bříškem se slovy: “ Trochu toho spáče probudíme.” To mě fakt vylekalo a vzápětí rozesmálo.

Po pár minutách sestra přišla ke mě a prohlédla si papír, který lezl z toho monitoru. Jen se na to podívala a nic. Po dalších minutách zase přišla  ke mě, koukla na grafík a zeptala se : ” Máte s sebou pití ? ”  

Já: “ Ne, nemám.”

Sestra: “ To vám neřekli, že si máte nosit pití ? Takže hroznový cukr asi taky nemáte, že? Co tady teď tak naměříme, když vám prcek spí? Vždy poopíjejte vodu před monitorem a pak během něj. Noste si hroznový cukr, ať ho probudíme, když bude spát. ”

V tu chvíli jsem si vzpomněla, jak cestou na tuto kontrolu mi mimi pěkně v bříšku řádilo. Takže je jasné, že teď zase odpočívá. No ale ta energická sestra ho spát nenechala. Bez upozornění mi s bříškem trochu zatřásla. Řekla mi, ať se předkloním a zase zakloním. A opravdu jsme jej za chvíli probudily a cítila jsem pohyby, jak se mi tam vrtí.

Takhle to probíhalo u ostatních taky. Cinkání zvonečkem, otáčení maminek na bok, předklony.

 Tedy některé maminky sklidily i pochvalu. To když měly krásný ukázkový graf, který sestry chválily: “ Výborně, maminko. Miminko se tam pěkně vrtí, tady se to vlní.”

Asi po 30 minutách sestra odtrhla papír od monitoru se slovy: ” No uvidíte, co na to doktor. Jestli vás vrátí znova to natočit nebo mu to bude stačit.”

Vyseděla jsem si další frontu k lékaři, kde proběhla kontrola. Graf se lékaři  líbil a nemusela jsem ho opakovat.

Každý druhý monitor v těhotenství jsem opakovala

 Podobně to probíhalo každé měření monitoru v těhotenství.  Ale to už jsem byla zkušená a nosila s sebou vodu a dokonce i ten hroznový cukr

Nikdy jsem dopředu nevěděla, jak dlouho tam budu trávit. Každé druhé CTG v těhotenství mě lékař poslal na opakované měření, protože miminko bylo málo aktivní. 

Už se ze mě stal i odborník, protože jsem to většinou věděla dopředu, jestli mi graf projde nebo ne. Protože jsem přenášela 2 týdny, tak jsem na monitor chodila co třetí den. 

Jak mají CTG hodnoty plodu v těhotenství vypadat?

Vypozorovala jsem, že se lékařům líbí CTG hodnoty, které se mění a graf je proměnlivý, nahoře, dole. Pokud je křivka moc plochá a neproběhne tam velký rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší hodnotou tepu, tak jsem šla znovu. I když jsem třeba v průběhu měla pohyby miminka, ale zbytek grafu byl zase plochý, protože miminko odpočívalo, tak jsem taky šla znovu. Pokud tam byla aktivita několikrát v průběhu celého měření, tak to byl takový ideál. 

Pokud se lékaři graf nezdál a poslal mě znovu, tak jsem nešla na kardiotograf ihned. Nejdříve jsem na něj mohla jít až za hodinku či hodinku a půl. Měla jsem si dát něco sladkého, chodit a teprve potom jít na monitor. Někdy mi celý tento proces zabral i 4 hodiny.

Jednou mě i lékař poslal konzultovat ten graf nahoru, kde je příjem na porodní sál, protože to bylo už po 12 dnech přenášení a měla jsem vysoké hodnoty a plochý graf. Tam si mě zase sestra přeměřila, další půlhodinka měření, zkonzultovala to s jiným lékařem, ale vše v pořádku.

Trochu se obrňte trpělivostí a nebuďt z toho nervózní. Nikterak se neděste, že se nebude graf líbit a budete muset monitor přetáčet. Stává se to opravdu často. 

CTG vyšetření plodu u gynekologa

Já jsem tedy na monitor v těhotenství chodila už do poradny v Podolí, kde jsem byla registrována k porodu. Ale některé budoucí maminky jej absolvují u svého gynekologa a do porodnice jdou opravdu až k porodu. Mám několik známých z malých měst, které na monitory v těhotenství docházely ke gynekologovi. Neabsolvovaly tolik CTG vyšetření plodu jako já v porodnici.

CTG vyšetření plodu na porodním sále

Monitory v těhotenství si tedy užijete v předporodní poradně, ale nejen tam. Ještě se ozvy plodu měří hlavně na porodním sále a podle toho se vyvíjí i porod samotný.