Nedostatek železa v těhotenství může být nebezpečný
Nedostatek železa v těhotenství není nic neobvyklého, ale je určitě je potřeba, aby anémie v těhotenství byla podchycena včas. Vůbec nepanikařte, když vám lékař sdělí, že máte nedostatek železa. Každá druhá žena v těhotenství se s tím v těhotenství potýká. Dokonce existují i hraniční hodnoty, jaké množství železa v krvi těhotné ženy jsou ještě v normě, protože se počítá s tím, že bude nižší, než obvykle. A proč máme takovou velkou potřebu železa v organismu během těhotenství?
Během těhotenství tělo budoucí maminky produkuje více krve, zásobuje placentu, miminko a také se vytváří zásoba železa do zásoby.
Koho nedostatek železa v těhotenství ohrožuje nejvíce?
Všechny těhotné ženy jsou ohroženy anemií. Je to proto, že potřebují více železa a kyseliny listové než obvykle. Riziko je však vyšší,když:
- Vícečetné těhotenství
- Těhotenství krátce po sobě
- Hodně zvracíte během těhotenských nevolností
- Těhotné jsou v dospívajícím věku
- Příjem málo potravin bohatých na železo
- Trpíte anémií, než jste otěhotněla
Příznaky anémie během těhotenství
Nedostatek železa v těhotenství se vyznačuje:
- Bledá kůže, rty a nehty
- Pocit únavy nebo slabosti
- Závrať
- Zadýcháváte se, dušnost
- Bolesti hlavy v těhotenství
- Rychlý tep
- Problém s koncentrací
V raných stádiích anémie nemusíte mít zjevné příznaky. Ujistěte se u svého lékaře, že vám z krve dělal testy na hladinu železa v krvi.
Nedostatek železa v těhotenství a rizika, která hrozí
Jaká jsou rizika, když je nedostatek železa v těhotenství?
Těžká nebo neléčená anémie z nedostatku železa během těhotenství může zvýšit riziko:
- Předčasný porod dítěte s nízkou porodní hmotností
- Krevní transfúze (pokud během porodu ztratíte značné množství krve)
- Poporodní deprese
Dítě s anémií
- Dítě s vývojovým opožděním
Jaké typy anémie v těhotenství nás můžou potkat?
1. Anémie s nedostatkem železa
2. Anémie s deficitem folátu – kyseliny listové
3. Nedostatek vitamínu B12
Anémie s nedostatkem železa
K tomuto typu anémie dochází, když tělo nemá dostatek železa k produkci dostatečného množství hemoglobinu. Hemoglobin je protein v červených krvinkách, který přenáší kyslík z plic do zbytku těla. Nedostatek železa je nejčastější příčinou anémie v těhotenství.
Anémie s deficitem folátu – kyseliny listové
Kyselina listová je vitamin, který se přirozeně vyskytuje v určitých potravinách, jako je zelená listová zelenina typu B, tělo potřebuje folát k produkci nových buněk, včetně zdravých červených krvinek.
Během těhotenství ženy potřebují další folát. Ale někdy nedostanou dost ze své stravy. Když k tomu dojde, tělo nemůže vytvořit dostatek normálních červených krvinek, aby mohl transportovat kyslík do tkání celého těla. Umělé doplňky kyseliny listové se nazývají kyselina listová.
Deficit folátu může přímo přispět k určitým typům vrozených vad, jako jsou abnormality neurální trubicea nízká porodní hmotnost.
Nedostatek vitamínu B12
Tělo potřebuje vitamín B12, aby vytvořilo zdravé červené krvinky. Když těhotná žena z potravy nedostane dostatek vitaminu B12, její tělo nemůže produkovat dostatek zdravých červených krvinek. Ženy, které nejí maso, drůbež, mléčné výrobky a vejce, mají větší riziko vzniku nedostatku vitaminu B12, což může přispět k vrozeným vadám, jako jsou abnormality nervových trubic, a mohlo by vést k předčasnému porodu.
Léčba anémie v těhotenství
Už na začátku těhotenství vám lékař doporučí, abyste jedli potraviny s výskytem železa. Železo v krvi se vám bude snižovat postupně a pomalu, takže nejzdravější forma získávání železa na začátku těhotenství jsou potraviny bohaté na železo.
V průběhu prvního trimestru vám lékař bude dělat odběr krve a určitě bude součástí i hladina železa. V prvním trimestru se to ještě nemusí projevit. Lékař vám řekne, že máte hodnoty v normě. Ale v druhém trimestru už vaše tělo bude potřebovat více železa a při krevních testech se zjistí, že musíte železo doplnit lékem.
Pokud lékař zjistí, že máte nedostatek železa v těhotenství, tak vám předepíše léčivo. Možná, že berete těhotenské vitamíny, ale železo nemusí být v nich obsaženo nebo je nedostačující.
Lékař bude i nadále provádět krevní testy, aby si ověřil změnu hodnot železa ve vaší krvi po určité době, co berete přípravek, který vám naordinoval.
Nemějte obavy, anémie v těhotenství je běžná věc, váš lékař vám předepíše lék a hodnoty železa se zase spraví.
Nedostatek železa v těhotenství a jak mu předcházet
Abyste předešli nedostatku železa v těhotenství, ujistěte se, že máte dostatek železa. Jezte dobře vyvážená jídla a do svého jídelníčku přidejte více potravin s vysokým obsahem železa.
Zaměřte se na alespoň tři porce denně potravin bohatých na železo, jako například:
- libové červené maso
- drůbež
- ryby
- listová, tmavě zelená zelenina (např. špenát, brokolice a kale)
- cereálie a zrna obohacená železem
- fazole, čočka a tofu
- ořechy a semena
- vejce
Potraviny s vysokým obsahem vitamínu C mohou vašemu tělu pomoci absorbovat více železa. Tyto zahrnují:
- citrusové plody a džusy
- jahody
- kiwi
- rajčata
- papriky
Také si vyberte potraviny, které mají vysoký obsah folátů, abyste zabránili nedostatku folátů. Tyto zahrnují:
- listová zelená zelenina
- citrusové plody a džusy
- sušené fazole
- chleby a cereálie obohacené kyselinou listovou
Postupujte podle pokynů svého lékaře ohledně užívání prenatálního vitamínu, který obsahuje dostatečné množství železa a kyseliny listové.
Vegetariáni a vegáni by se měli poradit se svým lékařem o tom, zda by měli užívat vitamín B12, když jsou těhotné a kojí.