Oblečky pro kočky mohou být pro vaše miláčky i nebezpečné

Oblečky pro kočky jsou opravdu velmi roztomilé. Pejsci mají oblečky, tak proč to nevidíme tolik u koček?

Pokud si vygooglite kočičky ve svetrech, tak určitě najdete plno roztomilých koťátek s mini úplety. Najdete fotky rozkošných koček v oblečení jako jsou svetry, vesty, bundy — možnosti jsou nekonečné a kočky jsou v nich jednoduše rozkošné.

Speciální kategorií jsou kostýmy pro kočky, které mají být nebo jsou vtipné. Třeba vánoční oblečky pro kočky jsou velmi oblíbené.

Jakmile se začne ochlazovat, tak téměř každý zodpovědný chovatel kočky se zamyslí nad otázkou, zda nepořídit oblečky pro kočky.

Ale je toto oblečení nutné? Věříme, že nákup zimního kompletu pro vaši kočku může být zábava, ale bude nošení svetru či oblečku zábavné i pro kočku? Potřebuje vaše kočka opravdu oblečení v chladnějším počasí, nebo existuje lepší způsob, jak ji udržet v teple? I když zabalit kočku do útulného oblečení může být dobrý úmysl, není to správný krok pro každou kočku. Zkušení chovatelé a veterináři vám téměř vždy poradí, ať oblečky pro kočky nekupujete.

Jak funguje srst kočky

Než začnete budovat zimní šatník vaší kočky, je důležité pochopit, jak tělo vaší kočky funguje. 

Přirozená srst vaší kočky ji izoluje před chladem a pomáhá jí zabránit prochladnutí, když teplota v zimních měsících klesne. Přidání kočičího oblečení navíc může způsobit přehřátí vaší kočky. Pokud má vaše kočka normální zdravou srst, nepotřebuje zimní oblečení, pokud ji nebudete brát ven do výrazně chladného počasí.

Oblečky pro kočky mohou znamenat riziko

Přehřátí

Jednak by nošení svetru mohlo kočce vystavit nebezpečí přehřátí. Kočky mají svou termoregulaci, kterou si ochlazují či zahřívají teplo. Tím, že je oblečeme do oblečení, tak jim to narušíme.

Oblečky brání ve volném pohybu

Nošení svetru by také mohlo kočce bránit ve volném pohybu, což by vedlo k nehodám. Například by se svetr mohl zachytit o větev stromu uprostřed skoku. Do svetru by se mohly zamotat jiné kočky drápky.

Sama kočka by se mohl zamotat do svetr, když by se pokoušela svetr stáhnout.

Kočky připomínají někdy toho kouzelníka Houdiniho. Chtějí se všude dostat proklouznout, vyvléct z něčeho. Svetr či jiný obleček jim to pak může dost zkomplikovat a ohrozit je na životě.

Stres

Některé kočky se mohou také cítit vystresované, když nosí svetr, a stres může vést k nejrůznějším problémům. 

Výjimky pro oblečky pro kočky

Existuje několik případů, kdy je svetr mohl vhodný pro kočku. Výjimky platí například pro kočky, které nemají srst. Platí to i v případě, kdy je kočka oholena. Bezsrsté kočky pak vrstva oblečení udržuje více v pohodlí, než kdyby oblečení neměly.

Bezsrstá plemena

Některá bezsrstá plemena, jako je Sphynx, se snadněji ochladí, i když ani oni pravděpodobně nepotřebují svetr, pokud nejsou ve zvláště chladném venkovním prostředí.

Oblečky pro kočky po operaci

Někteří veterináři doporučují také svetry nebo alespoň triko pro kočky, které byly na operaci oholeny. V těchto případech by svetr mohl udržet kočku v teple a zároveň jim bránit v olizování jizev a stehů. 

Oholené kočky

Jak již bylo zmíněno, tak i oholené kočky se budou cítit na chvíli lépe ve svetříku. Stejně tak kočky, které naráz přijdou o větší objem srsti.

Jak správně navléct oblečení pro kočky

Musí ji padnout – ani těsný ani velký

Pokud potřebujete obléknout kočce svetr či jiný obleček, ujistěte se, že není příliš volný nebo příliš těsný. 

Těsný by jim překážel a bránil v pohybu. Naopak obleček, který je spíše volný, tak by je lákal k sundání si jej. Kočka by se snažila z oblečku vysvléct.

Nenuťte ji a mějte trpělivost

Pokud tedy máte důvod obléct kočku, tak to může být někdy oříšek. Mnoho koček nerado nosí jakýkoli typ oblečení. V tomto ohledu to nejsou žádné parádnice. Jděte na to pomalu a opatrně. Jemně ji prostrčte hlavu a pak přední tlapky.

Pokud kočka svetr snese mít oblečen na sobě, bude pravděpodobně potřebovat nějaký čas, než si na nošení zvykne. Zpočátku nechte svou kočku, aby nosila svetr pouze krátkou dobu. Jindy ji zase oblečte a prodlužujte čas, kdy je v něm oblečena.

Udělejte z oblékání hru

Když bude kočka oblečena, tak si s ní začněte hrát. Kočka na chvíli zapomene na stres z oblečku. Přestane si jej všímat. Odborníci radí kočku zaměstnat hrou na lov, která ji nejvíce dokáže rozptýlit.

Zásadní pravidlo

Především nikdy nenechávejte svou kočku bez dozoru ve svetru, abyste ji kdykoliv mohli pomoci.

Jak udržet kočky v teple?

Oblečení tedy není ideální způsob, jak udržet kočku v teple, ale máte po ruce spoustu praktičtějších řešení.

V ideálním případě by se však majitelé domácích mazlíčků měli vyhnout tomu, aby se kočky dostaly do situace, kdy pro začátek potřebují svetr.

Jednoduché pravidlo je: Když je zima vám, je zima i kočce.

Pokud se vaše kočka třese, pevně si zasunuje končetiny pod tělo nebo vyhledává teplo z lamp, slunečních paprsků nebo jiných zdrojů tepla, mohou to být známky toho, že je jí příliš zima.

Správná teplota doma

Začněte tím, že budete udržovat stálou teplotu ve vaší domácnosti. Při odchodu do práce nezastavujte termostat, zejména za výrazně chladného počasí. Když budete doma udržovat teplotu tam, kde je to pro vás příjemné, bude se cítit pohodlně i vaše kočka.

A nezapomeňte udržovat tuto teplotu, když odjedete z domu pryč. Někteří majitelé na to zapomínají nebo ignorují. Jedou na dovolenou pryč. Kočku jim bude krmit soused. Majitelé vypnou topení a kočce je zima.

Vyhřívaný pelíšek

Zvažte pořízení své kočky vyhřívaným pelíškem, pokud ji chcete mít extra útulnou. To mu dává speciální místo, kde se může schoulit, když je mu zima. Plně uzavřený pelíšek pro kočky může také sloužit jako útočiště, kde může vaše kočička zůstat v teple.

Neberte kočku ven při nízkých teplotách

A co je ještě důležitější, neberte kočku ven, když se ochladí. Teploty kolem bodu mrazu a pod bodem mrazu mohou být pro kočky nebezpečné, zejména pro ty, které jsou starší nebo které nejsou v dobrém zdravotním stavu. V těchto případech je nejlepší držet kočku uvnitř. Pokud ho musíte vzít k veterináři, nejprve zahřejte auto, abyste ho mohli rychle přemístit z jednoho teplého místa na druhé.

Zatímco kočky mohou vypadat v oblečení rozkošně, oblékání kočky není tím nejlepším řešením pro chladné počasí. Místo toho je lepší zaměřit se na přirozenější způsoby, jak udržet kočku v teple. Zacházení s oblečením může být plné problémů, ale jednoduché strategie, jako je použití vyhřívaného kočičího pelíšku, vyžadují menší ostražitost a bývají bezpečnější. To neznamená, že vaše kočka nikdy nemůže nosit svetr nebo že musíte vyhodit její šatník. Jen udržujte tyhle seance ve svetru krátké a berte je spíše jako příležitost k focení než jako dlouhodobé strategie, jak udržet vaši kočku v pohodlí.

Pět tipů, aby kočky mohly nosit oblečení

1 – Jednoduchý styl

Napoprvé určitě kočce neoblékejte složitý kostým či šaty. Zkuste jen bavlněné triko. Jednoduchou mikinu. Až si navykne na takové jednoduché kousky, tak bude přístupnější složitějšímu oblečení pro kočky.

2 – Na velikosti záleží

Ujistěte se, že to, co na kočku navléknete, přesně sedí. To zahrnuje obojky a oblečení. Ujistěte se, že oblečení není příliš těsné nebo volné. Pokud ano, může to bránit kočce v pohybu.

3 – Seznamte ji s oblečením

Nechte to, co chcete, aby vaše kočka nosila, na podlaze a nechte ji očichat a válet se s ní. Poté, co si na to zvyknou, položte jim ho na pár sekund na záda, aby ucítili látku na srsti. Mějte u sebe pamlsky, aby si oblečení spojovali s něčím pozitivním.

4 – Nenechávejte ji o samotě

Kočku nenechávejte bez dozoru. Může někde uvíznout a zranit se.

5 – Pozor na stres

Pokud je kočka velmi nesvá, tak ji neoblíkejte. Některé kočky oblékáni může opravdu hodně stresovat a nezvyknou si.

V

Facebook
Facebook
fb-share-icon
Instagram
WhatsApp