Pivo v těhotenství a kolik je ještě bezpečné množství ?

autor:

Přiznejme si, která z nás neměla pivo v těhotenství obzvláště v 1. trimestru, kdy ještě o těhotenství nevíme ? 

Úplně na začátku těhotenství plod čerpá živiny ze žloutkového váčku. Až po 3. tt začíná být napojen na krevní oběh matky. To už je vlastně chvíle, kdy mnohé z žen začínají své těhotenství tušit, protože jim vynechala menstruace. A jsou to především ty ženy, které otěhotnění plánují.

Prababička vždycky říkala, že tvrdě makala na poli, dokud ji nevolnosti neupozornily, že je těhotná. To okamžitě přestala s tvrdou prací. A vysvětlovala mi, že to příroda takto zařídila, aby ženy o těhotenství věděly, tak musí trpět nevolnostmi.

Dnes je praxe trochu jiná, protože už máme i jiné prostředky, jak zjistit plodné období a následně těhotenství. Některé ženy vynechávají i některé aktivity, např. fitko, protože zrovna možná mohou být těhotné. Mnoho žen si pravidelně dělá těhotenské testy, než vyrazí na nějaký večírek, aby si byly jisté, že opravdu si tam můžou dopřát alkohol. Zkrátka se více sledujeme, více plánujeme a řešíme.

Přesto je časté, že na začátku těhotenství, kdy ještě o něm nevíme, tak pijeme přespříliš alkoholu. Když zjistíme, že jsme těhotné, tak nás pronásledují výčitky svědomí a obavy o ten bezbranný plod v bříšku.

V kterém období těhotenství nejčastěji vznikají vývojové vady?

Na idnes.cz vyšel pěkný rozhovor s panem Miroslavem Peterkou, který je vědec a zkoumá zevní faktory způsobující vrozené vývojové vady 

https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/poceti-letni-mesice-riziko-miroslav-peterka-rozhovor.A191028_142431_premium-clanky_may

Zmiňuje se, že kritická perioda pro vznik vývojových vad je od 3. týdne do 10. týdne těhotenství počítaje od početí.

Kdy určitě alkohol v těhotenství vynechat?

A jak je uvedeno výše, kdy pan Peterka říká, že ty zásadní vrozené vývojové vady vznikají 3.-10. týden těhotenství, tak je opravdu důležité si alkohol v těhotenství v 1. trimestru odpustit.

Tedy alespoň od chvíle, kdy zjistíme, že jsme těhotné. 

Asi prababička bude mít tak trochu pravdu, protože jsem první trimestr na pivo či alkohol neměla ani pomyšlení. Těsně po otěhotnění ano, to jsem ještě nevěděla, že jsem těhotná. Ale jakmile začínaly těhotenské příznaky, tak vůbec.

Pokud bychom si tedy měly vybrat období, kdy pivo v těhotenství nepít, tak by to určitě byl 1. trimestr.

Lékař mi malé pivo v těhotenství schválil

 Častý argument je, že sám lékař pivko v těhotenství schvaluje a malé pivo v těhotenství doporučuje. Tak proč ne? 

Existuje opravdu dost různých studií, kde se uvádí, že sklenka vína či piva v těhotenství není na škodu. Ale nemyslí se tím denní dávka. Měla by to být výjimečná situace. 

Nealko pivo v těhotenství

Než si nějaké nealko pivo v těhotenství dopřejete, tak se podívejte, jestli je opravdi FREE alkohol nebo jen nealko pivo, protože někde je uvedeno, že obsahuje 0,5% alkoholu.

Upřímně, pokud budete pravidelně popíjet nealko pivo, tak to určitě bude taky zátěž pro vás i pro mimi. Ty nápoje nejsou nic extra zdravého a výživného pro malého drobka.

A co ovocné pivo v těhotenství ?

To je přesně ten nápoj, který může obsahovat nízké procento alkoholu. Tento nápoj je plný bublinek a chemie. Samozřejmě není hrůza si jej jednou za čas dát, ale častá konzumace se nedoporučuje. 

To já už si radši jednou za čas dám to opravdové pivo.

Tak jaký je závěr? Pivo v těhotenství ano nebo ne

Závěr je takový, že opravdu pivo v těhotenství nevadí. Ale častá či dokonce pravidelná konzumace piva v těhotenství je škodlivá. Pokud se budete prodírat internetem a hledat různé studie, tak ty se opravdu od sebe liší. Záleží v které zemi to zkoumaly, jaký mají přístup k alkoholu všeobecně atd. Rozhodně nevyplynul z toho jednoznačný závěr, kdy by lékaři byli schopní říct, že do této míry je pivo v těhotenství bez problému a od této hranice škodí.

Chcete mít 100% jistotu? Tak nepijte pivo v těhotenství vůbec. Ale opravdu se nestresujte, pokud jste ještě před zjištěním těhotenství popíjela, protože stejně s tím už nic nenaděláte a tím samotným stresem si škodíte.