Proč moje kočka žere kočkolit? Mám se bát?

Kočka žere kočkolit ze dvou hlavních příčin. První příčina je, že má zdravotní problém. Druhá příčina je její chování. Nejdříve je třeba vyloučit problémy se zdravím a teprve po tom začneme řešit problémy s chováním vaší kočky.

Kočka žere kočkolit z těchto hlavních důvodů:

 • Anémie
 • Pica
 • Nutriční nedostatky
 • Jiné zdravotní nedostatky
 • Nuda
 • Zvědavost
kočka a pytle kočkolitu

Anémie

Jedním z případů, kdy kočka žere kočkolit může být anémie. Stejně jako u člověka, anémie je stav, kdy má tělo nedostatek červených krvinek.  Kočce může chybět železo, stopové prvky, vitamíny, mastné kyseliny. Projevovat se to může bledými dásněmi.

Za anémií může stát více zdravotních problémů. Nechte na vašem veterináři, aby potvrdil či vyvrátil anémii u vaší kočky a případně zjistil důvod anémie.

Pica

Pica je zvláštní chování nějakého živočicha, kdy jí či žere nepotravinové věci. Mohou to být různé předměty či materiály. Dřevo, látka, kamínky. a jiné. Veterinář vám pomůže určit, zda příčinou je zdravotní problém nebo jen behaviorální, kdy má problémy s chováním. Zdravotní stránku věci bude samozřejmě řešit veterinář. Problémy s chováním budete řešit vy sami se svou kočkou.

kočka žere granule

Nutriční nedostatky

Vaše kočka žere kočkolit, protože ji něco chybí v těle. Nějaký doplněk stravy. Měl by to opět odhalit veterinář z krve kočky.

Když kočka žere kočkolit, chce tím něco říct

Sami víte nejlépe, že se kočky někdy chovají velmi podivně. Dokáží být velmi senzitivní. Ihned na jejich chování poznáte, že něco je v nepořádku.

Důvodem, proč kočka žere kočkolit může být úzkost a stres. Zamyslete se, co ji k tomu může vést. Nenastaly u vás nějaké změny?

Kočka chce upoutat vaší pozornost. Nejčastěji to dělají kočky barmské, siamské, tonkinské.

Nuda a zvědavost – častý důvod, proč kočka žere kočkolit

Kotě žere kočkolit čistě ze zvědavosti. Proto pro koťátka používejte kočkolit určený právě jim. Určitě se vyhněte hrudkujícímu kočkolitu, protože ten je pro koťata hodně lákavý. Může dojít k ucpání střev.

Koťe na kočičím záchodě sledujte. Pokud vykoná potřebu a začne žrát kočkolit, tak jej vytáhněte ven. To samé ve chvíli, kdy si tam chodí jen hrát a žere kočkolit.

Nuda samozřejmě nemusí postihnout jen koťata, ale i dospělé kočky. Oživte tedy vaše hračky pro kočky. Zaujměte je něčím novým.

Někdy může kočky lákat kočkolit, když jeho složení je na bázi pšenice či kukuřice.

Jak zabránit kočce žrát kočkolit

Kočka žere kočkolit. Vy jste navštívili veterináře, který vyhodnotil zdraví kočce za uspokojivé a nenašel důvody, proč vaše kočka žere kočkolit. Tak teď přichází ta fáze, kdy je třeba kočku toho zlozvyku zbavit.

Zabránit kočce žrát kočkolit můžeme takto:

 • tak určitě první změna povede k výměně typu steliva. Zkuste jiné stelivo. Nejlépe bezparfémované, které nebude kočku lákat.
 • podávejte kočce i jinou stravu. Je jedno, jestli ji něco uvaříte nebo koupíte. Ale udělejte i změnu v jídelníčku.
 • zkuste kočce pořídit nějaký hlavolam, kde se odmění pamlskem pro kočky. Zabaví ji to a získá za odměnu žrádlo. Odvedete tím pozornost od její toalety.
 • Tím, že kočka žere kočkolit možná naznačuje, že potřebuje vaši pozornost. Zkuste se ji více věnovat.
 • když kočka bude používat kočičí záchod, tak ve chvíli, kdy dokončí svou práci, tak ji vylákejte ven. Třeba nějakým provázkem či myšičkou. Nedejte ji šanci se zabývat kočkolitem.
 • co takhle kočičí tráva. Znáte to? Zkuste nabídnout květináč kočičí trávy. Opět je to odvedení pozornosti od steliva a dává vaší kočce něco jiného ke žvýkání. A nezapomeňte na ten šťastný kočičí pohotovostní režim – kočičí trávu . Můžete si vypěstovat vlastní a nabízet ho čerstvé, posypat škrabadla nebo si koupit hračky plné kočičí trávy.

U některé kočky zabere výměna steliva a přestane se o něj zajímat. Jiné kočce bude stačit třeba nová hračka. U některých koček to může trvat déle a bude to běh na delší trať. Zkuste kombinovat všechny výše zmíněné rady. Důležité je být důsledný a kočka od kočkolitu odradit. Je to samozřejmě těžší, když člověk chodí do práce a nemá kočku po celý den na očích.

Pokud kočka žere kočkolit už delší dobu a né a né přestat, tak jej alespoň vyměňte za 100% přírodní. Aby jste měli jistotu, že se nebude ládovat chemií. Přírodní kočkolit má své výhody. Likvidace kočkolitu z přirodních materiálu je snazší.

e se nebude ládovat chemií.

Facebook
Facebook
fb-share-icon
Instagram
WhatsApp