Šanta kočičí je zvláštní úkaz

šanta kočičí

Šanta kočičí je takový zvláštní úkaz, proto se jí často přezdívá kočičí droga. V první řadě je Šanta kočičí rostlina, bylina, která je taky přezdívána kočičí máta. Pro kočky má fascinující účinky, protože zcela změní jejich chování. A to je právě ten důvod, že chovatelé koček ji pěstují nebo používají ve spreji.

Často je také nazývána Catnip. To je anglický výraz pro „kočičí šňup“. S tímto názvem můžete najít hračky pro kočky, škrabadla pro kočky, různé spreje.

Šanta kočičí pěstování

Šanta kočičí se pěstuje v bytě či na zahrádce. Dorůstá max. 70 cm. Je to vytrvalá rostlina, přežije mrazy a na zahrádce vám opět další jaro vyroste. Kvete bíle. Listy jsou takové chlupatější a barvu mají šedozelenou. Pokud k ní přičichnete, tak hned ucítíte vůni citrónů.

Nemusíte ji pěstovat jen pro vaši kočku, ale i člověk má z ní nějaké benefity. Je to bylinka, kterou se léčí křeče, koliky a plicní problémy. Rostlina má bílé květy. Listy jsou šedozelené.

Rostlinka šanty kočičí obsahuje v sobě látku nepelakton, který učinkuje tak bláznivě na kočky. Pokud rostlinku promnete v prstech nebo ji zlomíte, tak se drobné částice této látky dostanou do vzduchu.

Šanta kočičí účinky

Šanta kočičí účinky trvají 10-15 min. Pak kočku tato bylina přestane bavit. Samozřejmě se k ní opět může vrátit během pár hodin.

Nemějte obavy. Šanta kočičí není toxická a nijak vaší kočce neublíží?

Jaké má Šanta kočičí účinky:

  • začne se třít
  • škrábe předměty, které ji voní
  • hraje si
  • je velmi aktivní
  • válí se
  • kope

Jak využít účinky Šanty?

Chovatelé koček Šantu využívají především pro povzbuzení kočky, tréning kočky, k vyzvání k akci, ale taky pro uklidnění.

Škrábání kočky a šanta

Pokud vám kočka škrábe po nábytku a vybavení domácnosti, tak šantou ji můžete odlákat k jinému lákavému škrabadlu. Pokud máte předmět či škrabadlo, které je určeno kočce, tak jej ovoňte šantou. Uvidíte, že kočka si přestane všímat nežádoucího předmětu ke škrábání a vrhne se na to své, ovoněné.

Často šantou bývá ovoněné škrabadlo, které už koupíte.

Šantu skvěle využijete, když si pořídíte škrabadlo, na které kočka nereaguje nebo se jej bojí. Postupně ji se škrabadlem seznamujete tím, že jej ovoníte šantou. Taky můžete uložit lístky šanty na vrchní patra škrábacího stromu.

Tréning a výzva k akci

Pokud chcete kočku nasměrovat k nějaké akci nebo ji potřebujete něco naučit, tak vám šanta kočičí udělá službu.

Jako příklad nám může posloužit přepravka. Kočka se může přepravky bát nebo z jiného důvodu do ní nechce vlézt. Nemusíte ji tam hned násilím nutit, ale zkuste ovonět šantou vnitřek přepravky.

Uklidnění a relax

Šanta kočičí kočku uklidňuje. Když ji žvýká, tak se jen převaluje, válí a kouše si svou rostlinku. Pokud budete mít šantu volně vysazenou na zahradě je velmi pravděpodobné, že váš miláček bude ležet v ní.

Pokud potřebujete kočku uklidnit v jakékoliv chvíli, tak ji dejte požvýkat kousek rostlinky, listu. Využijte ji třeba ve chvíli, kdy navštívíte zvěrolékaře a vaše kočka je vystresovaná.

Učinkuje Šanta kočičí na všechny kočky

Je známo, že jedna ze tří koček na šanta nereaguje. U každé kočky může být intenzita reakce rozdílná. Musíte to zkusit, abyste věděli, jak moc dokáže šanta omámit právě vašeho miláčka. Nemusíte vaší kočku nic učit. Reakce na tuto bylinu je zcela přirozená. Kočky se s ní už rodí a dědí ji.

Facebook
Facebook
fb-share-icon
Instagram
WhatsApp