Screening v 1. trimestru jsem si prošla 2x. A výsledky?

autor:

Screening v 1. trimestru vás čeká mezi 12.-14. týdnem těhotenstvím. Často se mu říká jednoduše “ velký ultrazvuk v 1. trimestru „. V prvním trimestru těhotenství vás čekají vlastně takové dva důležité screeningy. 

Ten první je významný v tom, že  lékař potvrdí vaše těhotenství, o kterém víte zatím z těhotenských testů, vynechané menstruace a jiných těhotenských příznaků. 

Ten druhý  screening v 1. trimestru je zásadní v tom, že má možnost odhalit genetické vady plodu. Proto se mu často říká ten první VELKÝ ultrazvuk. Kdysi byl předchůdce tohoto vyšetření triple test. Tento test byl ale hodně nejednoznačný a často falešně pozitivní, takže je dobře, že se od něho upustilo a máme už toto odbornější vyšetření.  A především právě o tomto prvotrimestrálním screeningu chci psát. Chci popsat průběh screeningu a výsledky screeningu.

Screening v 1. Trimestru V 6. týdnu těhotenství a později

Tento screening je takové to první utrazvukové vyšetření, kdy si zajdete potvrdit ke gynekologovi vaše těhotenství. Dříve vás zřejmě gynekolog nebude chtít vidět, protože nejdříve na konci toho 6tt by už mohla být vidět srdeční akce. Tento ultrazvuk vám vlastně potvrdí vaše těhotenství a zda je zárodek správně umístěn v děloze. Také vám gynekolog oznámí počet zárodků a zda je přítomna srdeční akce. Je to ještě ultrazvuk, který nejčastěji probíhá vaginální sondou.

Není vůbec podmínkou, že ten úplně první ultrazvuk a návštěvu u gynekologa máte podstoupit v 6tt. Pravděpodobně k němu půjdete později. Taky záleží, na kdy si vás váš lékař pozve. Mě si gynekolog pozval kolem 8tt-9tt, protože tou dobou už srdíčko lze vidět. později, kdy už bude srdeční akce přítomna. Často dochází k tomu, že v 6tt je ještě brzo na srdíčko a žena může znervóznět a stejně musí počkat na další návštěvu, kdy si ji gynekolog pozve. 

 

Screening v 1. Trimestru 12.-14. Týden neboli prenatální screening

Ještě na úvod, než se ponořím do detailního popisu prvotrimestrálního screeningu, tak pár slov k doporučení od mého gynekologa. Můj gynekolog věděl, že mám možnost mít screening v 1. trimestru zdarma v jistém centru a že už jsem tam i objednaná, ale i přesto mě přesvědčoval, ať jdu k panu doktorovi X., že je to kapacita ve svém oboru. Tvrdil, že právě onen lékař má perfektní a to nejlepší vybavení, aby provedl odborný screening v 1. trimestru. Kdežto v tom centru, kam jsem se chystala postupují dle starých metod a postupů – dle mého gynekologa.

Měl pravdu v tom, že ten lékař je  kapacita a je opravdu dobrý ve svém oboru (alespoň podle toho, co jsem si zjistila). Ale ve zbytku se mýlil a spíše si dovolím říct, že mě záměrně mystifikoval. Žádanku mi vypsal k tomu svému lékaři a podal mi ji se slovy, ať ho pozdravuji. Později mi i došlo, že vlastně můj gynekolog mi dělal odběry krve a výsledky posílal taky na svého známého doktora, se kterým jsou asi na takovém postupu domluveni. 

Prvotrimestrální screning jsem absolvovala dvakrát

V mém případě ještě byla taková rarita, že jsem si screening v 1. trimestru jsem odbyla během jednoho těhotenství 2x. Shodou náhod se to tak zkrátka sešlo. Šla jsem do jednoho velmi známého centra, kde jej provádějí a druhý prvotrimestrální screening jsem si odbyla u lékaře v Praze, který je považován za kapacitu.

Níže přikládám výsledky z obou center a popisuji provedení v jednotlivých centrech. Ale zkráceně závěr je takový, že obě centra použila stejnou metodologii pro screening v 1. trimestru, dokonce pracují se stejným modelem přístroje ultrazvuku (informace o modelu ultrazvuku byla ve zprávě) a výsledky jsou taky dost podobné. Závěr totožný. V mém případě zas o tolik nešlo, protože můj gynekolog měl sjednanou tuto spolupráci opravdu s výborným lékařem ve svém oboru, ale v opačném případě je třeba, aby to člověk uměl asertivně odmítnout.

Každý si může vybrat centrum, kde podstoupí prvotrimestrální screening, takže opravdu tomu věnujte čas a pozornost, abyste byly vyšetřeny u odborníků. Je mi jasné, že pro někoho to může znamenat větší vzdálenost, ale opravdu to stojí za to.

Screening v 1. Trimestru je rozdělena do dvou fází

1.fáze prvotrimestrálního screeningu  – odběr krve – 10.-11- týden těhotenství

V 1. Fázi screeningu dochází k odběru krve, ze kterého vzejdou výsledky, které se dozvíte až u ultrazvuku. Tyto krevní výsledky dávají smysl jen ve spojení s ultrazvukovým vyšetřením, kdy si je lékař zkombinuje. Taky je jen určitý termín, kdy je odběr pro prvotrimestrální screening vhodný, aby celkové výsledky s ultrazvukem byly správné a nezkreslené.

Odběr krve by měl proběhnout mezi 10.-11. Týdnem.

Z krve se zjišťují dvě hodnoty:

těhotenský plazmatický protein A (PAPP-A)

volné beta podjednotky choriového gonadotropinu (FB-hCG)

2.fáze prvotrimestrálního screeningu  – 12.-14. týden

  1. fáze prvotrimestrálního screeningu – samotný ultrazvuk

Ultrazvukem lékař sleduje velikost šíjového projasnění neboli nuchální translucence a na zprávě o výsledcích ji najdete pod zkratkou NT.

Dále lékař zjišťuje, jestli je přítomna nosní kost. Ve zprávě můžete mít označeno jako NB.

A další znaky může zjišťovat, ale tyto dva jsou ty nejdůležitější.

Jak probíhal screening v 1. trimestru u mě?

Přikládám tady výsledky mého screeningu pro zajímavost. Já jsem tedy rozumněla především jedné věci a to, že 1. Screening dopadl pro mě dobře, je negativní. Ty ostatní hodnoty mi popsal lékař u vyšetření nebo jsem si je později  googlovala. Celá ta návštěva možná trvala tak 25 min a samotný screening něco přes 15-20 minut.

Návštěva v 2. Centru u “protěžovaného” lékaře mého gynekologa probíhala obdobně. Tento lékař je opravdu velmi profesionální a zároveň lidský. Je klidný a příjemný, vše vysvětlí a nešetří milým slovem. Kdyby nastaly nějaké problémy a musela bych je řešit, tak bych určitě chtěla skončit v jeho rukou a nechala si od něj poradit.

Prvotrimestrální screening hodnoty mého vyšetření

CRL

CRL je anglická zkratka crown-rump lenght a jednoduše řečeno je to velikost, délka plodu. U nás taky můžete najít pod názvem temenokostrční vzdálenost. Tak to mám označeno na druhé zprávě o výsledcích. 

Na ultrazvuku v 12+1 mi vyšlo CRL 55,1 mm a na druhém v 12+5 je CRL 63,8 mm.

U této hodnoty ultrazvuk sám vypočítá stáří plodu a lékař porovnává zda +- odpovídá. Je tam nějaké tolerance.

BPD

BPD je zkratka biparietal diametr a je to průměr hlavičky od spánku ke spánku. 

Na zprávě z prvního vyšetření mám BPD 19,1 mm a na druhém vyšetření jsem to nikde nenašla.

I v tomto případě ultrazvuk vypočítá stáří plodu a lékař porovnává se skutečností.

NT

NT je šíjové projasnění, které se sleduje vzadu  na krku. Hromadí se tam tekutiny a šířka udává riziko Downova syndromu. U dětí s tímto postižením je to šíjové projasnění širší.

 Na prvním vyšetření v 12+1 mi vyšlo 1,2mm a na druhém ve 12+5tt 1,5mm. Což bylo vyhodnoceno jako nízké a nemusela jsem podstupovat dodatečná vyšetření.

Nechci se pouštět do nějakých číselných rozpětí, kdy je NT ještě v pořádku a kdy znamená Downův syndrom. Tomu vůbec nerozumím. Myslím, že ani lékaři neznají tyto přesné hranice stanoveny. Pokud mají podezření a hodnoty jsou vyšší, tak ženy podstupují další vyšetření, aby se to buď potvrdilo nebo vyvrátilo. Na internetu je skutečných příběhů a zkušeností mnoho. Je tam hodně případů, kdy těhotné ženy měly toto NT s hodnotou víc jak 5mm a narodilo se jim zdravé dítě.

Nosní kost

Kontroluje se přítomnost nosní kosti. V 1. Vyšetení mám údaj, že je přítomna. V 2. Vyšetření se mi o ní vůbec nezmiňují. Na internetu jsem dohledala, že některé ženy měly i napsáno ve zprávě, že nosní kost je nepřítomna a celkový screening hodnocen jako negativní a v pořádku. 

FHR

FHR je zkratka pro srdeční akci. Někdy se jen napíše FHR+, to spíše iu těch úplně prvních ultrazvuků v 6tt, v 8tt, kdy lékař jen hodnotí, že je srdeční akce přítomna, že srdíčko už je.

U 1. Trisemestrálního screeningu jsem měla FRH 157bpm a u druhého vyšetření 156 úderů/minutu.

Tricuspidární regurgitace

  Jen u jednoho vyšetření jsem měla napsáno Tricuspidární regurgitace: negativní. Znamená to, že je nepřítomna srdeční vada.

Biochemický screening

Další část zprávy z prvotrimestrálního screeningu je biochemické vyšetření. Jednoduše zpráva z krevního odběru. Tento výsledek se vždy hodnotí dohromady s ultrazvukem.

Závěr zprávy ultrazvukového vyšetření

Na závěr jsou vypočítána rizika různých postižení. Trizomie jsou vlastně genetické vady. Protože ve zdravé buňce je 46 chromozomů, které jsou ve dvojicích. Když se chybně rozdělí, tak vznikne trojice a tady vzniká trizomie.

Uvádí se riziko trizomie 21, což je vlastně Downův syndrom. Protože v případě Downa přebývá 21. chromozom.

Trizomie 18 je Edwardsův syndrom a Trizomie 13 je Patauův syndrom.

Na závěr zprávy máte vypočítaná tato rizika podle vašich výsledků a pak se nelekejte, taky tam jsou nižší hodnoty, které jsou vypočteny dle populace a vašeho věku. Ale ty stejné hodnoty napíšou stejně staré ženě, to nic nevypovídá.

Prvotrimestrální screening a cena

Přiznám se, že cena screeningu v 1. Trimestru je pro mě matoucí. Někdo jej platí někdo ne. Já jsem myslím za něj zaplatila 1 500 Kč, ale někde je cena třeba jen 1 000 Kč. Některá gynekologická centra mají už tuto cenu zahrnutou ve svém těhotenském balíčku, který platíte na začátku těhotenství a zahrnuje péči během těhotenství. 

Prvotrimestrální screening s partnerem

Pokud ještě váš partner nebyl na ultrazvuku, tak určitě je právě screening v 1. trimestru ten nejvhodnější k návštěvě. V okolí jsem slyšela názory žen, že chlap nemá co dělat u gynekologa, že nechtějí, aby je viděl partner “na koze”. Ale právě i takové byly později nadšené, že prvotrimestrální screening s partnerem byl skvělý a oba z toho měli pěkný zážitek. Tento ultrazvuk neprobíhá vaginálně. Mimčo je tak akorát velké, že jde na obrazovce krásně vidět. A z tohoto ultrazvuku bývají moc pěkné fotky. A opravdu hodně chlapů, kteří se moc neměli k tomu tam jít, tak byli pak naměkko.