Těhotenská cukrovka se mi v těhotenství nevyhnula

autor:

Těhotenská cukrovka neboli gestační diabetes mě bohužel v těhotenství neminula a popíšu vám, co to vlastně obnáší a jaký je průběh mojí léčby. Překvapilo mě kolik žen má hrůzu z toho, že budou mít těhotenskou cukrovku a budou muset držet dietu. V těhotenství jsou opravdu daleko větší strašáci než těhotenská cukrovka.

Těhotenská cukrovka není žádná tragédie, ale nesmí se podceňovat a je teba ji léčit. Někdy postačí dieta, někdy je teba si pomoci léky.

První těhotenství jsem ani na chvíli nepochybovala, že neprojdu testem OGTT (orální glukózový toleranční test). U druhého těhotenství jsem se už trochu výsledků obávala a později mi lékař potvrdil, že oprávněně. Proč? Měla jsem snad nějaké příznaky, které mi to napověděly? Má těhotenská cukrovka příznaky?

Těhotenská cukrovka a příznaky

Těhotenská cukrovka jasné příznaky nemá. Nepozorovala jsem nic ani na sobě, žádný problém, žádnou komplikaci. Jen jsem věděla, že se mě týkají rizikové faktory těhotenské cukrovky:

  • Věk nad 30 let
  • Obezita
  • Stres
  • Výskyt diabetes v rodině
  • Výskyt těhotenské cukrovky v předchozím těhotenství (to jediné jsem nesplňovala)

Tak hned 4 body z těch 5 se mě týkají. Jen výskyt těhotenské cukrovky v předchozím těhotenství šel mimo mě. Do 16. týdne mi bylo velmi zle a a na nevolnost mi pomáhalo jídlo, jídlo a zase jen jídlo. Opravdu jsem se moc přejídala, protože jen jídlo mi ulevilo na chvíli od nevolností. Ráno jsem zahájila velkou snídani, protože jen tak jsem mohla fungovat, brzká svačina, velký oběd… a večer velká večeře. Přes den i večer jsem si dala něco sladkého. Klidně i celou čokoládu. A protože mi bylo opravdu velmi zle právě odpoledne a večer, tak jsem po příchodu z práce jen ležela, nikam nešla a zaspala to. Takže pohyb veškerý žádný a rychle jsem přibrala na váze.

Vím, že těhotenská cukrovka není důsledkem nadváhy, ale u mě to byl jeden z prvků řetězce. Ale vzhledem k tomu, že mi bylo víc jak 35 let, jedla jsem nezřízeně, měla nadváhu a minimum pohybu, tak jsem se toho obávala. A oprávněně. Gynekolog mi zavolal, ať dorazím do ordinace pro žádanku na diabetologické oddělení v ÚPDM.

Těhotenská cukrovka a její hodnoty

Během testu OGTT se sledují 3 hodnoty. Hodnota oGTT B Glukóza na lačno, hodnota po 1 hodině od vypití glukózy a hodnota po 2 hodinách od vypití glukózy.

Hodnota na lačno by měla být v mezích: 3,6 – 5,1 mmol/l

Hodnota po 1. hodině od vypití glukózy:  3,6 – 10,0 mmol/l

Hodnota po 2. hodinách od vypití glukózy: 3,6 – 8,5 mmol/l

Mé výsledky můžete vidět na dokumentu, který zde uvádím. Nevešla jsem se se svým výsledkem do meze druhé hodnoty, která se měřila jednu hodinu po vypití glukózy. Limit byl 10,0 mmol/l a já jsem měla 10,5 mmol/l.

Zdá se, že u druhé hodnoty jsem těsně nad limitem, ale to by určitě nemělo zlehčit přístup k léčbě těhotenské cukrovky. Překročením této jedné hodnoty mi byla diagnostikována těhotenská cukrovka.

Hned na úvod mi v diabetologické poradně bylo řečeno, že je dobře, že mám zvýšenou tu prostřední hodnotu, protože to ve většině případů lze odbourat správným přístupem ke stravování. Pokud je zvýšena ta první hodnota, tak dieta nemusí pomoct a je třeba těhotenskou cukrovku léčit léky.

Ale to předbíhám. Jak vlastně tento oGTT test probíhal?

Test OGTT v těhotenství. Jak probíhal? Nemějte žádné obavy.

Někdy v období mezi 24.-28. týdnu mě gynekolog poslal na OGTT (orální glukózový toleranční test). Hledali jsme společné datum a dost lpěl na tom, abych se opravdu vešla do tohoto období. Říkal, že je to opravdu velmi důležité pro správné vyhodnocení testu. 

Do odběrového centra jsem se měla dostavit na 7 hodinu ranní. Měla jsem jednoduché pokyny. Před odběrem se stravovat jako obvykle a od 20 hodiny večerní nic nejíst, nežvýkat, žádné bonbóny. 

Sestřička mě opravdu vzala na 7 hodinu a odebrala mi nejdříve krev. Potom jsem dostala roztok k vypití. Sestřička mi podávala roztok se slovy, že bych ho tak během max 5-10 min měla vypít. Bohužel jsem s sebou neměla citrón, který by mi bývala povolila si do roztoku kápnout. Vzala jsem si hořký čaj, že si ho s roztokem smíchám, ale to už mi sestřička nedovolila. Že by to mohlo zkreslit výsledky. Kapky citrónu jsou tolerovány. Ale vypít ten roztok nebyl vůbec žádný problém nakonec. 

1.kolo odběru krve a vypití roztoku jsem měla za sebou. V čekárně bylo speciální pohodlné koženkové křeslo pro těhotné, aby to hodinové čekání bylo příjemnější. Sestřička mi řekla, že pokud je to nutné a potřebuji odejít, tak ať se zdržuji jen v blízkosti, žádné rychlé pohyby, namáhavá chůze (že bych si třeba odběhla na druhý konec města). 

2.kolo odběru krve proběhlo v 8 hodin ráno. Přesně hodinu po prvním odběru. A zase jsem měla hodinu čekat.

3.kolo odběru krve bylo poslední a proběhlo v 9 hodin ráno. Dvě hodiny od vypití roztoku. Kromě toho, že sestřička déle hledala místo odkud mi tu krev odebrat nebylo na odběru nic zvláštního. Nakonec mi krev odebrala ze hřbetu ruky.

Uteklo to jako voda. Nebylo to opravdu nic nepříjemného. O výsledcích mě měl informovat můj gynekolog, kterému odběrové centrum zašle výsledky. No jak už bylo řečeno na začátku, tak pro mě test na OGTT dopadl pozitivně a těhotenská cukrovka se stala součástí mého těhotenství.

Těhotenská cukrovka a diabetologická poradna pro těhotné – má 1.návštěva

Protože jsem registrovaná v Podolí, tak mi i můj gynekolog napsal žádanku do diabetologického centra v Podolí. Objednala jsem se telefonicky. Sestře jsem jen řekla, že mi byla gynekologem diagnostikována těhotenská cukrovka a že mi vypsal žádanku k nim, protože jsem v ÚPDM registrována k porodu. Po telefonu sestru jen zajímalo jaké jsem měla hodnoty OGTT testu, tak jsem ji je nadiktovala. Termín mi dala na přespříští týden. Neměla jsem vůbec představu, co se bude dít.

Už ve chvíli, kdy mi byla diagnostikována těhotenská cukrovka mým gynekologem jsem přestala jíst sladké. Už žádné čokoládičky. To bylo jediné mé omezení do první návštěvy diabetologické poradny.

Na návštěvě v Podolí mě pozvala dál sestra. Nejprve mě poslala na odběr krve do odběrové místnosti v jiném patře. Chodbami a výtahem jsem se tam dostala, krev mi byla odebrána a vrátila jsem se zpět do ordinace na diabetologickém oddělení. Sestra byla velmi příjemná a vše mi vysvětlila. Zeptala se mě, co všechno jsem si stihla načíst na internetu. Ale tenhle dotaz spíše směřovala k tomu, že na internetu je hodně přehnaných informací, které jen pacientky vylekají a znejistí.

Zmínila jsem se jí, že mě zarazilo to vážení jednotlivých potravin a porcí jídla a že nevím, jestli to budu stíhat takto důsledně dodržovat.

Sestra mě uklidnila, že to vážení je právě to, co není vůbec třeba řešit.

Dostala jsem na diabetologii balíček

Sestřička mi dala přehledný seznam potravin, kterým se určitě vyhnout a které naopak těhotenská cukrovka toleruje. Dostala jsem taky na ukázku jídelníčky. Potraviny jsou tam i popsány gramáží pro přehlednost. Sestra mi vysvětlila, že časem sama budu vědět, co je pro mě v pořádku tak, abych nepřekročila limit. Že například při snídani zjistím, že jeden velký krajíc už je moc, tak uberu apod.

Sestřička mi taky připravila tašku, kde byl glukometr, jehly, měřící papírky a taky nějaké dárečky pro těhotné. Klipsna na dudlík, krémy pro maminky, olej na strije. Na stole měla totožný glukometr na kterém mi předvedla, jak se s ním pracuje.

Dostala jsem také předvyplněný arch papíru, kde si budu zapisovat naměřené hodnoty. 3x do týdne si budu glukometrem 4x za ten daný den měřit hodnoty cukru v krvi. Níže jsem ho vyfotila a uvádím hodnoty, které jsem si naměřila.

V balíčku jsem dostala:

glukometr Wellion CALLA light, součástí glukometru jsou jehiĺičky, papírky pomocí kterých měříte z krve cukr a odběrové pero. Černé praktické pouzdro na denní nošení glukometru.

– náhradní papírky, kterými měříte cukr v krvi

– náhradní jehličky

– dále dětskou dřevěnou hračku

– inertní cukrový sirup

– krém na strie

– krém na suchou pokožku

Rady, které jsem na diabetologii dostala a těhotenská cukrovka tak byla lépe zvladatelná

Ještě mi dala důležité informace. Řekla mi, že je vhodnější jíst častěji a menší porce, než velké porce nárazově. Časový rozestup mezi jídly by měl být 1,5 hod.

Když jím jídlo, tak bych jej měla sníst během 30 minut max. A cukr měřit až hodinu po tom, co dojím jídlo.

Taky jsem si pamatovala, že na tu svačinu mám mít množství, které se vejde do hrsti. Takže např. 3 nektarinky, hrst oříšků atd.

Sestička taky říkala, že těhotenská cukrovka není o vážení gramáže, ale najít si tu svou míru a ty své potraviny.

Paní sestřička se taky zmínila, že oběd už nebude pro mě znamenat polévku, hlavní jídlo a desert, ale jen jedno z toho.

To jsou v kostce všechny základní informace, které jsem dostala a byly pro mě důležité. Řídila jsem se tím a hodnoty zapisovala v pondělky, středy, pátky. Ten první týden jsem zkoušela měřit i mimo tyto dny, protože mě samotnou zajímalo, jak na mě působí jednotlivé porce a potraviny.

Těhotenská cukrovka a hodnoty cukru v krvi, které mám dodržovat

 Glukometrem si mám měřit hodnoty cukru po jídle 4x denně a pouze 3x do týdne. Z počátku jsem se měřila každý den, abych viděla, jak reaguji na určitá jídla a zda jsou hodnoty stále pod limitem. Ale pro záznam jsem si vybrala 3 dny měření: pondělí, středa, pátek.

Hodnoty cukru v krvi, které těhotenská cukrovka akceptuje:

Na lačno po probuzení by hodnota glukometru neměla přesáhnout 5,3 mmol/l

1 hodinu od ukončení snídaně se měřím podruhé a hodnota po velkém jídle nemá přesáhnout 7,8 mmol/l

1 hodinu od ukončení oběda probíhá 3. měření a zase se musí pohybovat pod 7,8 mmol/l

1 hodinu od ukončení večeře probíhá poslední měření a hodnota má být nižší než 7,8 mmol/l

Dostala jsem předtištěný arch papíru, na který si mám ty jednotlivé 4 denní hodnoty zaznamenávat. Důležité je opravdu měřit až hodinu po ukončení jídla. Pokud někdy překročím limit, tak mám ještě do kolonky zaznamenat, co jsem měla za jídlo. Z mého záznamu jde vidět, že jsem hodnotu pekročila, když jsem si dala mléko a musli.

Těhotenská cukrovka určitě není o hubnutí a hladovění. Pokud bych měla pocit, že to vede tímto směrem, tak bych se telefonicky obrátila na diabetologickou poradnu a nečekala na další návštěvu.

těhotenská cukrovka a moje dieta

Postupně jsem dospěla k tomu, že jsem opravdu jedla menší porce, ale častěji. Dodržovala jsem ten min. rozestup 1,5 hod. mezi jídly.

Ze začátku mi sladké moc chybělo a zachránil mě jogurt. Jogurt mi opravdu moc chutnal a zahnal chuť na sladké. Dala jsem si ho občas i s javorovým sirupem a můj glukometr s tím neměl problém.

Ze začátku jsem opravdu vyhlížela, kdy uplne 1,5hod a budu si zase moc něco dát, protože jsem jedla o dost menší porce, než jsem byla zvyklá. Ale postupně jsem si přivykla a taky je třeba íct, že jsem se cítila mnohem lépe.

Snídaně

Před otěhotněním snídaně nebyly pro mě důležité. Ale ve chvíli, kdy jsem otěhotněla se to změnilo. Už od rána mi nebylo dobře a pomohla mi vydatná snídaně a aspoň na chvíli mi bylo lépe. Snídala jsem většinou croissanty, bagetky s lučinou, sladké pečivo a kafe. Ale to pečivo opravdu ve velkém.

Těhotenská cukrovka mi samozřejmě mé dosavadní snídaně rázně pozměnila a musela jsem se omezit. Už žádné sladké pečivo. Dávala jsem si dva krajíčky žitného chleba s máslem a baby rajčátky, kafe. Žitný chléb jsem si dávala také někdy s lučinou, s žervé. Jindy zase s máslem a šunkou. Tohle mi fungovalo nejlépe. Naměřené hodnoty na glukometru jsem měla nízké. A hlavně mi to taky chutnalo a cítila jsem se nasycená. Tohle byly takové moje pracovní snídaně, které jsem si dělala v kanceláři. Tam nebyl prostor na nějaké vyvařování a přípravu snídaní.

Když jsem byla doma, tak jsem si dala vajíčka s cibulí a se slaninou a k tomu pečivo s máslem. Především žitný chléb nebo celozrnné pečivo.

Párkrát jsem si také dala palačinku s javorovým sirupem. Jednou palačinku s javorovým sirupem, šlehačkou a borůvkami. Hodnoty jsem vždy měla přes 6. Takže i tyto snídaně mi fungovaly dobře, ale měla jsem je jen o víkendech.

Jen jednou mě má těhotenská cukrovka upozornila, že už je to přes čáru. Hodnotu přes limit jsem měla, když jsem si dala velkou misku čokoládového musli a mléka. Když jsem si dala menší misku s mlékem tak v pořádku, ale jednou jsem to přepískla v množství. Musli jsem si pak už nedávala, protože jsem věděla, že je to hodně o cukru.

Svačina

Na svačinu jsem si dávala jogurt bílý nebo ovoce. Nektarinku, jablko, hrušku, meruňky.

Oběd

Tak oběd bych zase rozdělila na pracovní a nepracovní. Samozřejmě ten pracovní byl většinou v restauraci nebo jsem si koupila jídlo s sebou a snědla ho v kanceláři. Když jsem poprvé slyšela těhotenská cukrovka v telefonu s mým gynekologem , tak jsem si taky představovala, jak se vážím maso a přílohy. Ale ve skutečnosti to bylo mnohem jednodušší. Bylo letní období, takže jsem si dávala většinou něco lehčího jako saláty nebo polévky. Na oběd mi to stačilo, protože jsem si potom dala zase svačinku. Když byla příležitost, tak jsem si dala i rybku na meníčko v restauraci. Zkrátka jsem si vždy s nabídky vybírala něco lehčího a zdravějšího. 

Držela jsem se toho, co mi říkala paní sestřička. Že oběd už nebude pro mě znamenat polévku, hlavní jídlo a desert, ale jen jedno z toho. Takže někdy na oběd jsem si dala jen polévku s pečivem, jindy zase jen hlavní jídlo. Dezerty nikdy. Chuť na sladké jsem zahnala odpoledním jogurtem nebo mlékem. Později jsem už chuť na sladké pociťovala minimálně.

Odpolední svačina

Ta se nijak neměnila od dopolední svačiny. Pokud jsem měla na oběd jen polévku, tak odpoledne jsem si dopřála zase krajíček žitného chleba s máslem a rajčaty nebo šunkou. Jinak zase jogurt. V práci jsem také někdy zobala oříšky.

 

Večeře

Večeře je zase obdobná obědu. Něco lehčího

Glukometr

Na glukometr jsem byla hodně zvědavá. Vlastně mi to bylo celkem příjemné, že budu mít přehled o tom, které potraviny mají jaký vliv na mě a budu si tak moct to stravování ovlivnit. Sestřička mi předvedla, jak se s glukometrem zachází. Bylo to v rychlosti, ale bylo to dostatečné. Navíc měl glukometr v balení brožurku s velmi detailním návodem a fotkami, jak při aplikaci postupovat.

Glukometr má černé polyesterové přenosné pouzdro, v kterém je vše pohodlně uloženo a samotné pouzdro nebudí pozornost. V pouzdru najdete sáček s jehličkami. Jehliček tam bylo o něco víc, než 10 kusů. Sestřička mi řekla, že jehličku stačí měnit 1x týdně.

Dále v pouzdru je černé oválné pouzdro, v kterém jsou papírky pro měření cukru z krve. To ovalné pouzdro vypadá jako pouzdro na starý kinofilm. Papírků je tam 50 ks. Dalším předmětem v pouzdru je samotné pero a samozřejmě to hlavní, glukometr.

Mimo toto balení jsem ještě obdržela několik , cca 10 ks těch černých filmových krabiček papírků, kde bylo těch 50 papírků.

A to je v základu tak všechno. No možná ještě jedna drobnost.

Těhotenská cukrovka neznamená, že máte v krvi stále jednu hodnotu. Pokud měíte vícekrát za sebou, tak tu hodnotu můžete mít odlišnou. Proto se držte pravidla měit vždy jen jednou.

Glukometr jsem používala úplně poprvé -jak na to?

První nastavení odběrového pera

Jako první důležitou věc, co je třeba udělat, tak je nastavit odběrové pero.

1. Vrchní část odšroubujeme. Vrchní část je šroubovací. Tu je třeba odšroubovat, abychom tam vložili jehličku.

2. Z balení vezmeme jehličku. Ta má také šroubovací závitek. Ten se odšroubuje. Závitek si vždy v tom sáčku nechám. Až po týdnu budu jehličku měnit, tak tu starou  zase uzavřu a pak ji vyhodím do koše. Je to hlavně z bezpečnostních důvodů, aby se někdo nepíchnul.

3. Jehličku zasadím do té vrchní části. Jen tak zlehka. Nic nemusí cvaknout, ani nepoznáte, že je to OK. Jen ji tam zkrátka nasadíte. Pokud ji vrazíte příliš silně, tak při píchnutí nedosáhne a nepíchne do prstu. Takže opravdu vsadit jen zlehka. Závit zase zašroubujete.

4. Potom si přednastavím sílu vpichu. Já používám 2.5. Nastavím si to pootočením té hlavičky. Hlavička přitom vydává takové cvakavé zvuky.

5. No a takto mám pero vlastně na týden připravené. Jehličku budu nejdříve za týden měnit. Do té doby pero jen vždy natáhnu a vstřelím.

 Takto mám přednastavené odběrové pero na týden. Až zase po týdnu budu měnit jehličku. Do té doby jej budu mít takto předpřipravené v černém pouzdře.Jako první důležitou

Nastavení glukometru před každým použitím

1. Vytáhnu si z černé „filmové“ krabičky jeden papírek a zasunu ho do glukometru. Když se papírek do glukometru zasune, tak glukometr sám naskočí, rozsvítí se a pípne. Není jej tedy třeba vůbec zapínat nějakým ON/OFF tlačítkem a podobně.

2. Glukometr si vyndám z pouzdra. Je nečinný, vypnutý. Aktivuji ho jednoduše tak, že zasunu jeden ten papírek do něj. On pípne, sám naskočí, rozsvítí se.

Není jej tedy třeba vůbec zapínat nějakým ON/OFF tlačítkem a podobně. Na displayi bliká kapička a to znamená, že je glukometr připraven na měření.

3. V tu chvíli si vemete pero do ruky. Nastavíte si sílu jehličky pootočením hlvičky. Máte možnost si nastavit sílu 1 až 6.  Já si pero vždy pootočím na 2.5 nebo 3. To se mi osvědčilo. 2,5 je znázorněnou tečkou.

Poté  natáhnete pero jako malou pistolku. Uslyšíte zvuk cvaknutí a pod plastovým průhledem uvidíte červenou barvu. To znamená, že je připraveno.

Vyberete si bříško prstu, pero přiložíte a zsecvaknete. Jen pošoupnete to plastové místo s červeným průhledem prstem dopředu. 

3. Po píchnutí je třeba počkat na větší kapičku krve. Vymačkat si ji. Ze začátku se mi mnohokrát stalo, že mi glukometr zahlásil chybu, protože krve bylo málo. Chyba je znázorněná na druhé fotce.

Pokud se vám to přihodí, tak musíte založit nový papírek. Vymáčknout si větší kapku a znovu si ponořit popírek do kapičky krve.

3. Až je kapička dostatečně velká, tak do ní ponoříte špičku papírku z glukometru. Ten opět pípne a začne odpočítávat na displayi 6, 5, 4….1… a pak ukáže hodnotu vašeho cukru v krvi.

A to je přesně ta hodnota, kterou si zapíšete.