Teploměr pro miminko je základ výbavy a nemusí být drahý

autor:

Teploměr pro miminko je součásti základní výbavy pro miminka. Kdysi existoval rtuťový teploměr a tím si měřili teplotu všichni, dospělí i děti. Dnes existují speciální teploměry pro miminka a taky rozlišujeme několik způsobů, jak teplotu měřit.

Jaký teploměr pro miminka vybrat?

První věc, kterou si musíte zvolit, je způsob měření teploty. Rozlišujeme kontaktní teploměr, bezkontaktní teploměr, dudlíkový teploměr, teploměr do ucha a multifunkční teploměry. Záměrně jsou seřazeny podle náročnosti a zároveň finanční dostupnosti.

Kontaktní teploměr pro miminko

Je to asi ten nejklasičtější teploměr, který dnes známe. Tento teploměr pro miminka je digitální. Na koncovce je senzor, který měří teplotu. Koncovka tohoto dětského teploměru je měkká.

Použití tohoto teploměru pro miminka je nejjednodušší a patří také k nejlevnějším. Pořídíte ho už pod dvě stě korun. Je to určitě spolehlivý způsob měření teploty.

Tento teploměr by určitě měl být součástí vaší výbavy pro miminka, i v případě že chcete používat bezkontaktní teploměr. 

Pokud někam vycestujete, tak se hodí do lékárničky zabalit právě tento malý teploměr pro miminka. Je to o dost praktičtější, než s sebou tahat bezkontaktní teploměr.

Bezkontaktní teploměr pro miminko

Tento teploměr je už dražší záležitost. Je větší a objemnější. Tento měřící přístroj funguje na principu infračerveného záření. Zaměříte s ním na čelo a měříte teplotu miminku. Takže tento způsob měření je opravdu pohodlný a rychlý. Vaše dítě to ani nepostřehne.

Tento teploměr je na baterie. Má světelný displej. Zaměříte čelo dítěte z několika centimetrů a zmáčknete tlačítko. Téměř okamžitě uvidíte na displeji naměřenou teplotu. Tyto přístroje mají paměť měření, zvukové signály.

Výhoda bezkontaktního teploměru je rychlost a pohodlnost měření. Dítě v klidu spinká v postýlce. Chcete zkontrolovat teplotu, tak ji bez vyrušení dítěte změříte. Určitě je to rychlejší a pohodlnější, než miminko svlékat a měřit mu teplotu v zadečku.

Dudlíkový teploměr pro miminka

Dudlíkový teploměr opravdu existuje. Je to dudlík s displejem. Přestože to vypadá jako nejjednodušší nápad a nejpohodlnější měření teploty  dětí, tak dudlíkový teploměr určitě není nejběžnější měření teploty. Tyto dudlíkové teploměry nepatří mezi oblíbené a spolehlivé. 

Některé miminka dudlík nepoužívají a nechtějí jej, tak může být pro něj i nepříjemné tato aplikace. A co teprve v noci, když dítě spí? Ve spánku mu strkat dudlík, na který není zvyklé do pusinky?

Ale jak je již zmíněno, hlavním problémem těchto teploměru je nespolehlivost.

Teploměry do ucha

I tento teploměr funguje na principu infračerveného signálu. Tento teploměr je vhodnější až pro starší děti (od 6 měsíců). Způsob měření chce přesnější zaměření než bezkontaktní teploměr.

Multifunkční teploměr nejen pro miminko

Tímto teploměrem nezměříte jen teplotu dítěti, ale klidně i teplotu vody, jídla či předmětu. Můžete změřit teplotu dítěte v uchu, na čele atd.

Jak se měří teplota u miminek a dětí

Měření teploty u novorozenců a kojenců neměříme v podpaží, ale v konečníku. Proto je vhodnější ten teploměr pro miminko, který má gumovou, měkkou špičku. Tuto špičku ještě namažte olejíčkem nebo vazelínou a zasuňte jej do konečníku. Teploměr tam ponechte do zvukového signálu.

U novorozenců bereme teplotu takovou, kterou nám zobrazuje teploměr. 

U miminek starších několik týdnů (cca 6 týdnů) odečteme 0,5 stupňů celsia. Starším kojencům a dětem se teplota už zase nebude odečítat a bereme tu hodnotu, kterou zobrazuje digitální teploměr na displeji.

U batolat teplotu měříme pod jazykem dítěte.

Starší děti už zvládnou měření teplot v podpaží.