Vpáčené bradavky mi vytáhly formovače bradavek

autor:

Vpáčené bradavky jsou častým trápením kojících maminek. Některé už dopředu vzdávají kojení bez kloboučků. Já jsem musela použít jak kojící kloboučky tak i formovače bradavek, tak se s vámi podělím o tuto zkušenost. Respektive, kojící kloboučky bych nemusela použít, kdybych se o formovači bradavek dozvěděla dříve a připravila se na to.

Hned na začátek chci uvést, že je to pouze má zkušenost s formovači bradavek a píšu pouze mé poznatky a zkušenosti. Někdo určitě může mít názor jiný a formovače mu nemusí vyhovovat nebo je používá odlišně.

První dítě jsem kojila pouze s kojícími klouboučky. Na kojení druhého dítěte jsem se už připravila a díky formovače bradavek jsem kojila bez kloboučků.

Vpáčené bradavky? Před porodem jsem nevěděla, že mé bradavky mají problém

Když jsem čekala první dítě, tak jsem chodila na těhotenské cvičení a zajímala se o průběh porodu. Probírali jsme tam vše s porodem spojené, ale nepamatuji se na lekce ohledně kojení. Nepamatuji se, že bych někdy předtím slyšela, že existují vpáčené bradavky a můžou být problematické pro kojení. Možná jsem chyběla, možná se tomu na kurzu nevěnovala taková pozornost. Teď zpětně bych se asi zajímala o problematiku kojení ve stejné míře jako o porod samotný. 

Ale i kamarádky mi barvitě popisovaly porod samotný, ale kojení jsme spolu neprobíraly. Nepamatuji si, že by mi některá říkala, jak kojení bolí, jaké trápení s kojením může být nebo snad si poměřovaly bradavky 🙂

Jak poznám, že mám vpáčené bradavky a jak velký je to pro kojení problém?

Proč vlastně máme vpáčené nebo ploché bradavky? Stojí za tím zkrácené vazivo kolem bradavky. S tím se už narodíme, je to vrozené. Ale ve velkém procentu případu si můžeme pomoct a nebudeme mít s kojením problémy.

Vpáčené bradavky se rozlišují do 3 kategorií. Ten nejtěžší, 3. stupeň nemá zas tak mnoho žen. To je případ, kdy ani žádnou stimulací bradavky nevytáhnete a pomáhá pouze chirurgický zákrok. Pokud jste opravdu během života nikdy své bradavky neviděly, protože byly vtlačené dovnitř, tak je to tento typ. 

Vpáčené bradavky 2. stupně jsou takové, které stimulací vytáhnete, ale mají tendenci se vracet zpět velmi brzo. Tady by už formovače bradavek mohly pomoct.

Vpáčené bradavky 1. stupně se dají snadno vytáhnout různou stimulací.

Ve většině případů vpáčených či plochých bradavek formovače bradavek zaberou.

A možná si jen myslíte, že máte vpáčené bradavky, ale ve skutečnosti jsou jen ploché. To je v případě, kdy se nestahují dovnitř, jen jsou zarovnané se dvorcem. To je ten nejsnadnější problém, který formovače bradavek zvládnou hravě a poradí si s ním.

Kojící kloboučky mi odkojily první dítě

U prvního dítěte jsem byla klasický případ, kdy po porodu prvorodička následuje instrukce sester v porodnici. Ve chvíli, kdy dítě mělo problém s přisátím a měla jsem trochu rozedrané bradavky, tak sestra prohlásila, že bez kloboučků to nepůjde. Řekla mi, že mám vpáčené bradavky a jsou pro kojení nepoužitelné. 

V porodnici mi zdravotní sestra řekla, že bez kloboučků nebudu kojit a poslala mě si je koupit.

Do té chvíle jsem ani nevěděla, že něco jako kojící kloboučky existuje. V nemocniční lékárně jsem si na radu zdravotní sestry opatřila, použila je, a už jsem se jich bohužel nezbavila. Později jsem několikrát přemýšlela, co kdybych se snažila ještě o něco déle setrvat při kojení a vydržet, jestli bych se jim přece jen nevyhnula. Ještě v porodnici jsem si myslela, že ty kloboučky použiji jen na pár dní. Po návratu z porodnice jsem si  přizvala i laktační poradkyni domů, ale kloboučky mi už zůstaly během celého kojení.

Tvarovač bradavek mi zachránil kojení druhého dítěte

U druhého těhotenství jsem chtěla udělat vše pro to, abych se kloboučkům vyhla obloukem. Zjišťovala jsem si informace, co se s tím dá dělat a narazila na formovače bradavek. Vím, že napoprvé to na mě působilo dost pochybně a nevěřícně. Cena mi přišla vysoká. Jsou to vlastně dva půlkruhy z plastu a stojí kolem čtyř stovek. Bude to stát za to? Pomůže mi to? Neznala jsem nikoho, kdo by je nosil. Nenašla jsem jinou alternativu, která by mi měla efektivněji pomoct, tak jsem si je pořídila. Chtěla jsem mít jistotu, že jsem pro to udělala opravdu maximum, co udělat lze. Opravdu jsem si moc přála kojit bez kloboučků.

Taky mě trochu popohnalo to, že tyto tvarovače bradavek vyrábí i Medela a od nich jsem už měla pár dobrých produktů. Třeba skvělý krém na bradavky Purelan, který využívám dodnes jako balzám na rty. Takže jsem si řekla, když to nabízí i Medela, tak to nebude žádný podvůdek a pořídila jsem si je.

Jak formovače bradavek fungují?

Formovače vytváří tlak na svaly dvorce prsu a ty svým stahem způsobují erekci bradavky.

Formovače bradavek se používají od 6. měsíce. Já jsem je začala používat asi tak měsíc před porodem a nebylo to pro mě pozdě. Pořídila jsem si formovače bradavek od Medely, protože mám s Medelou dobré zkušenosti a věřím ji.

Aplikace je jednoduchá. V balení jsou dva plastové půlkruhy s několika otvory, které se přikryjí silikonovým krytem s otvorem pro bradavku. Formovače nemají držet na prsou samotné pouhým přisátím, jak si mnoho žen myslí. Nedochází k žádnému vycucnutí bradavky. Formovače bradavek vložíte do podprsenky otvorem na bradavku a drží je vlastně to spodní prádlo.Tlačí přesně tak, jak mají a vpáčenou bradavku postupně dostávají ven.

Postupem času se bradavky vytvarují. Nečekejte zázraky hned. Bude to trvat třeba i několik dní. 

Nečekejte zázraky hned a mějte trpělivost. Může to trvat i několik týdnů.

Jaká je první zkušenost s formovačem bradavek ?

Já jsem postupovala podle návodu. Nasadila jsem si je zprvu jen na 30 min. A pak je nosila déle a déle. Ze začátku jsem měla jen zvláštní pocit a očekávání, jak to budu cítit. Opravdu jsem si myslela, že ucítím nějaké vycucnutí, že budu pociťovat něco nepříjemného. Ale opak je pravdou. Ono se vlastně nic neděje ze začátku. Zkrátka si jen nasadíte něco do podprsenky.

A naopak získáváte pocit, že to teda není funkční, když to nic hned nedělá. Ale chce to opravdu jen čas. Pokud máte jen ploché bradavky, tak už teba po 2 dnech uvidíte, že bradavky už mají jiný rozměr a jsou krásně vystouplé.

Ale pokud jsem tvarovače bradavek delší dobu nenosila, tak zase mi splaskly. Stačilo si obléct podprsenku a ony se zase zploštily. Ale po týdnech už to bylo znát. Vpáčené bradavky budou potřebovat ještě více času. Takže před porodem jsem je opravdu nosila témě nonstop.

Formovače bradavek jsem zase nosila hned po porodu

Formovače bradavek jsem si vzala i do porodnice. Nebyla jsme tak důsledná, abych je měla na sobě během porodu 🙂  Po porodu během bondingu se mi miminko hned přisálo na prsa. Neměla jsem nijak velké bradavky, protože pár hodin před porodem a během porodu jsem je samozřejmě neměla. Vzpomínám si, že mi sestra řekla, ať bradavkám trochu pomůžu a prsty je vytvaruji. Trochu jsem prsty bradavky promnula. Byl to krásný a nezapomenutelný pocit, když se mi miminko přisálo a nechtělo pustit. Bože, to bylo úžasné. 

Na šestinedělí bez formovače bradavek ani ránu

Na šestinedělí jsem si formovače bradavek hned nasadila, protože jsem věděla, že tam také dochází k stimulaci  a budou jen nápomocné k tvorbě mléka. Sundala jsem je, miminko přiložila k prsu, aby mi stimulovalo prsa k tvorbě mléka a potom zase formovače nasadila. Vždy po sundání byly bradavky krásně vytvarované a miminko se krásně přisálo.

Formovače taky skvěle zachycují mléko

Na konci prvního dne jsem si už všimla, že formovače bradavek mi zachytily mlezivo a koncem druhého dne už jsem si uvnitř formovače všimla i kapek mléka. Postupně mi zachycovaly více a více mléka. Měla jsem velkou radost. Takže takto jsem objevila další funkci této vychytávky.

Medela nabízí také misky k zachycení mléka. Mají obdobný tvar jako formovače, jsou ze silikonu a otvory na bradavky mají větší. Je to vlastně alternativa k vložkám do podprsenky, ale mnohem praktičtější a příjemnější. Obzvlášť sběrače mléka ocení ty maminky, které mají velký únik mléka. Ať už  mezi kojením nebo při něm. Mléko si lze i uschovávat. 

No a formovač bradavek vlastně tuto funkci také zastává a přijde mi velmi praktický. Když vám z prsa teče mléko, tak ho odchytí. 

Takže misky k zachycení mléka a formovače bradavek jsou si podobné, ale jsou ta dva rozdíly zásadní. Misky k zachycení mléka nemají větrací otvory a mají větší otvor pro bradavku. 

Tvarovač bradavek uvolní přetlak mléka v prsu a uleví vám

Také v případě, kdy je delší pauza v kojení a dítě například spí, a já mám prsa už velmi nalitá, tak formovače bradavek mi tim tlakem trochu uleví a mléko se do nich uvolní. Což je velmi příjemné. Někdy maminky popisují, že ve chvíli, kdy prsa jsou nalitá a tvrdá a miminko má problém se přisát, tak si pomohou odsávačkou. Ale tady vlastně formovač bradavek zafunguje stejně. Uvolní mléko, prs povolí, prsní dvorec povolí a miminko nemá problém se přisát.

Krásně vám formovače chrání bradavku

Další pomůcka, kterou Medela má ve svém portfoliu je chránič bradavek. A nejen Medela, ale i jiné firmy. O bradavky je třeba pečovat. Obzvlášť na začátku, kdy miminko s bradavkou zápasí, tak vznikají různé ranky a trhlinky. Na to mi skvěle zabírala mastička purelan od Medely. Poraněné bradavky se pak dotýkají prádla, podprsenky, což je bolestivé a rána se zhoršuje. Chrániče bradavek tak ochrání bradavky před těmito vnějšími vlivy a zároveň se větrají, protože v chrániči jsou otvory. 

A opět formovač bradavek tuto funkci skvěle zastane a opravdu jsem to dost ocenila. Bradavky mají odstup od prádla, nelepí se na něj a otvory se krásně větrají. Pokud vám je miminko moc ožužlává a způsobuje ranky, hlavně v začátcích  začátku kojení, tak se vám rychleji zahojí. V hojení mi velmi pomáhala mastička purelan od Medely. Nedám na ní dopustit. Stačí opravdu jen malinko nanést. hodně mastičky mi zbylo a používala jsem ji ještě x měsícu jako balzám na rty. Je 100% přírodní a rty krásně zvláční. Teď si ji vlastně kupuji hlavně jako balzám na rty. 

V čem se od sebe liší chránič bradavek a formovač? Hlavně ve velikosti otvoru na bradavku. Chrániče bradavek ji mají větší, protože není třeba tolik bradavku dráždit a vyvíjet tlak. 

Formovače bradavek podporuje tvorbu mléka?

Je možné, že formovač bradavek podporuje tvorbu mléka? Já si myslím, že tomu tak je. Aspoň u mě to tak bylo a porovnávám to s prvním dítětem. Laktace funguje tak, že když je poptávka po mléku, tak je i nabídka. Podle toho jak moc a často kojíte, tak se přizpůsobuje tvorba mléka a jeho množství. U mě to tak 100% fungovalo. Když například dítě mělo den, že pilo méně a více spalo, tak jsem po pár hodinách později cítila ( třeba až druhý den), že mám mléka méně. Druhý den se mě dítě rozhodlo, že zase bude pít mléko častěji a více, ale já jsem ho tolik neměla. Díky tomu, že se toho mléka často dožadovalo a přisávalo v kratších intervalech, tak se zase začlo více vytvářet. A zase to bylo znát s odstupem času. 

No a jak jsem už psala, formovače bradavek vlastně tím tlakem pomůžou mléku ven, když byl přetlak a dítě zrovna mléko nechtělo. Mléko se “vypustilo” do formovače. O nějakou chvíli později se miminko rozhodli jíst. Takže reálně ta spotřeba byla větší a mléko se takto dotvářelo i ve větším množství. Když jsem kojila první dítě, tak jsem si k mléku hodně pomáhala pitným režimem, polévkami a někdy jsem s množstvím mléka měla problém. Například když mi dítě v noci déle spalo a já jsem kojila s větší prodlevou, tak jsem to opravdu pak pocítila, že se mi mléka tvořilo méně. 

Ale během kojení s formovači se mi to opravdu nestalo. A to jsem si jistá, že u druhého dítěte jsem měla někdy mnohem delší rozestupy mezi kojením.

Jak často formovače bradavek nosím?

Před porodem jsem je nosila dle návodu. Takže po prvotním seznámení jsem je nosila stále. Možná že i někdy na noc. Ale to jsme je většinou sundávala.

Myslela jsem si, že to funguje tak, že bradavky máte šanci vytvarovat pouze před porodem a pak se už nenosí. Ale ty tvarovače bradavek fungují nejlépe právě po porodu. Bradavky jsou citlivé a když jsou prsa nalitá, tak jsou opravdu s tvarovači obrovské. Tvarovače bradavek se nosí tedy i po porodu, když už kojíte. Pak už záleží na vás, jak je potřebujete. Já jsem je nosila právě během doby, co jsem kojila. Nenosila jsem je po celé dny. Po kojení jsem si vždy dala pauzu, ale jak se blížila doba kojení, tak jsem si je nasadila. 

Někdy jsem formovače nosila i na noc, protože dítě jsem na kojení nechtěla budit a měla jsem přetlak v prsou. Mléko se mi uvolnilo, neměla jsem bolesti, nebyla kaluž mléka. A navíc se mléko i dobře tvořilo, protože byl signál, že je ho potřeba.

Nevýhody formovače bradavek

Tak samozřejmě nevýhody jsou tu také. Formovač bradavek zkrátka musíte nosit. Mě osobně to nijak nepřekáží, ale věřím, že někomu to vadit může. Naštěstí se mi nestalo, že bych je zapomněla vzít někam.

Co mi vadí, tak to je to, že když mám ve formovači nasbírané mléko a zapomenu na to, tak ve chvíli, kdy se předkloním, tak dýchacími otvory vyteče ven. To je právě ten rozdíl oproti sběračům mléka, protože ty otvory nemají.

Injekční stříkačka jako další pomůcka pro vpáčené bradavky

Takovou domácí pomůckou pro vpáčené bradavky je injekční stříkačka. Odříznete nástavec, kam se vkládá jehla, ale odříznete nejen ten sám výběžek, ale i tu širší část. Potom vyndáte píst a vložíte jej z této odříznuté strany. Přiložíte si tou neodstřihnutou stranou na bradavku a pod tlakem zkusíte vysát ven. Pokud to u vás funguje a jste s tímto způsobem OK, tak to můžete praktikovat před každým kojením. Bradavku si zkrátka vysajete ven.

Může fungovat i díra v podprsence?

Narazila jsem i na radu vystřihnout díry do podprsenky.  Taky to pomáhá vytáhnout bradavku. Já to nemám vyzkoušené, nemůžu potvrdit. Ale v tomto případ by mi určitě vadilo, že se mi bradavka dotýká teba méně příjemné látky svetru či halenky.

V porodnici zase vnucovali kojící kloboučky

Ještě nakonec musím zmínit historku z porodnice. To už byl druhý porod, kdy jsem formovače nosila. K mé spolubydlící přišla nemocniční laktační poradkyně na její žádost. Prohlídla si její bradavky a řekla jí, že s takovými bradavkami nebude moct kojit. Doslova řekla, že jí je dítě urve. Měla asi na mysli, že jsou příliš malé, nevím. A sestra tu maminku hned hnala pro kloboučky, že bez nich to nepůjde. /plně jsem viděla sama sebe při prvním porodu. Opravdu nerozumím tomu, jak laktační poradkyně tohle může íct po pár vteřinách u paní. Ani se nenamáhala podívat, jak to dítě se přisáá. Pomoc ji s polohováním, s přisátím. To byl opravdu zvláštní přístup.

Závěr

Za mě jsou formovače bradavek opravdu top pomůcka v kojení a to nejen pro vpáčené bradavky. Sbírá mléko, uvolňuje napjatá prsa, chrání mi bradavky, ale především mi umožnily kojení. Příjde mi, že je tahle pomůcka celkem zanedbávaná. Nebo se mi to zdá? Já jsem opravdu o ní slyšela minimálně a neznám v okolí nikoho, kdo by ji používal. A´t už máte vpíčené bradavky nebo jiný problém, tak vám přeji, aby formovač bradavek zafungoval, tak jak má.