Zinková mast na opruzeniny nejen pro miminka

autor:

Zinková mast určitě patří do výbavy maminek pro přebalení miminka. Základem každé zinkové masti je oxid zinečnatý, který ochrání pokožku miminka před opruzeninama. Vlastně každý krém, který je na opruzeniny miminek obsahuje oxid zinečnatý

A co je dobré pro miminka, tak samozřejmě je výborné i pro dospěláky. I ti mají problém s opruzeninami. Například opruzeniny v tříslech u dospělých není nic výjimečného a zinková mast na opruzeniny pomůže i tady.

Která zinková mast je ta nejlepší ? 

Samozřejmě to není tak snadné říct. Maminky se neshodnou na tom, která zinková mast je ta nejlepší. Každá má tu svou nej, na kterou nedá dopustit, protože má s ní dobrou zkušenost. Vypíšu zde ty nejběžnější a nejoblíbenější.

Taky si můžete dle receptu vyzkoušet umíchat nějakou svou.

A hlavně se vám svěřím, jakou zinkovou mast používám já

Určitě nejlépe uděláte, když se už v porodnici poradíte, jaké krémy používat proti opruzeninám a jak je používat. Taky to konzultujte se svým pediatrem. Více různých názorů vám pomůže se v tom zorientovat lépe.

Určitě si časem přijdete na ten svůj nejosvědčenější recept k tomu, aby opruzeniny na prdelce miminka nevznikaly a pokud ano, tak jak se jich rychle zbavit.

Zinková mast s vysokým obsahem oxidu zinečnatého by asi neměla být používán jako dennodenní krém pro miminka a jejich prdelky. Taková zinková mast dost vysušuje. Ale když se začínají objevovat opruzeniny nebo miminko často kaká, tak zinková mast vám pomůže nejvíce.

Co je zinek?

Zinek je minerální prvek, který si naše tělo žádá. Potřebuje ho náš imunitní systém, pomáhá nám v hojení ran a regeneraci buněk.

Zinek ovlivňuje stav našich nehtů, vlasů a pokožky.

Co je oxid zinečnatý?

Oxid zinečnatý je minerál ve formě bílého prášku. Uplatní se v malířství, keramice. Používá se k výrobě mýdla, deodorantů a samozřejmě se využívá ve farmacii.

Ve farmacii se používá především k výrobě mastí, opalovacích krémů a  neobsahuje nic toxického, nevyvolává alergické reakce, tudíž je vhodný pro dětskou pokožku. Oxid zinečnatý tlumí podrážděnou pokožku, pomáhá při akné, při ekzémech a opruzeninách a napomáhá s hojením. Ve složení je často oxid zinečnatý udáván jako zinc oxide.

Sudocrem nebo bepanthen ?

Mezi maminkami často padne otázka: sudocrem nebo bepanthen používat jako krém na opruzeniny ? A já na to: proč ne oba? Nebojím se, že byste je nevyužili, takže se nebojte si je pořídit, i když je nebudete mít pro dennodenní použití. A není to o “ sudocrem nebo bepanthen”, ale je to o “sudocrem a bepanthen”, protože tyto dva krémy na opruzeniny se krásně doplňují.

Důležité je zmínit, že Sudocrem je zinková mast, ale bepanthen není. Přesto se Bepanthen často používá na opruzeniny, protože má silné hojivé účinky.

Sudocrem je častý favorit jako zinková mast na opruzeniny, ale… 

Sudocrem je zinková mast s tou tuhou, lesknoucí se konzistencí, která vytváří na pokožce film, který je téměř nemožné rozetřít. Musíte pěkně přitlačit a dát si na čas, abyste vůbec tu mastičku rozetřeli. I po delší době na pokožce zůstává bílá stopa po této mastičce.

Tak přesně takovou vlastností se  sudocrem – zinková mast vyznačuje, ale v tom je právě ta její síla. Ten bílý filtr je vlastně takový ochranný štít proti opruzeninám. Právě ten nesmazatelný film a stopa po krémů je ochranná vrstva mezi pokožkou a plenou dítěte.

Sudocrem je taková echt zinková mast. Skvěle taky poslouží na opruzeniny v tříslech u dospělých. Třeba u běžců a sportovců. Ochrání ty třecí plochy skvěle právě tou svou nezničitelnou konzistencí.

 

Podle mě je určitě skvělé mít Sudocrem ve své výbavě, ale jako dennodenní krém na prdelku bych ho nepoužívala.

 

Sudocrem si pochvaluje hodně maminek. Určitě skvěle zaplaší opruzeniny, ale je třeba myslet i na to, že dost vysušuje

Kritiku sklízí nejčastěji za tu svou konzistenci.

Podle mě je určitě skvělé mít Sudocrem ve své výbavě, ale jako dennodenní krém na prdelku bych ho nepoužívala.

Sudocrem nejen jako zinková mast proti opruzeninám

Sudocrem využijete i jako mast na akné nebo proti ekzému. Když mi párkrát u miminka naskočily pupínky na obličeji, tak jsem na ně mázla právě sudocrem. Někdy to byla nějaká reakce po kojení a sudocrem mi na to skvěle zafungoval.

Jakou zinkovou mast pro miminko používám já?

Pokud jste už četli můj test krému na opruzeniny, tak to asi víte. Jako dennodenní krém na prdelku používám Weledu – Měsíčkový kojenecký krém na opruzeniny. Weleda je zinková mast, protože mimo jiné obsahuje oxid zinečnatý.  Určitě jsem u prvního dítěte používala i jiné krémy, ale nakonec jsem skončila u této Weledy a její Měsíčková kojenecký krém na opruzeniny, který mi nejvíce vyhovuje.

Tu jsem si nejvíce oblíbila. Její vůně je úžasná a vyhovuje mi především složením. Je to certifikovaná kosmetika BIO, která podléhá přísným pravidlům certifikace NATRUE. Nenajdete v ní žádné syntetické konzervanty, barviva či parfemaci, ani látky na bázi minerálních olejů vyrobených z ropy. Svým složením se mi ze všech krémů na opruzeniny líbí nejvíce.

Po ruce mám i Bepanthen a již zmiňovaný Sudocrem. 

Když mi malé miminko kakalo vícekrát za den, tak i když často přebaluji, tak pokožka je prostě podrážděná od té stolice samotné. A pokud bych se o ní nezačala starat s předstihem, tak bych zadělávala miminku na opruzeniny. Navíc se může stát, že v takový den někam cestujete, lítáte ve městě a nemáte možnost přebalovat častěji jako byste přebalovala doma. 

Takže takové dny, kdy miminko vícekrát kaká jsem používala sudocrem, což je vlastně zinková mast. Ta zinková mast mi ochrání tu pokožku před tou stolicí a plenou. Při přebalování jsem mázla ten denní krém a jako ochranu jsem na to mázla Sudocrem. Pokud by tam už byl nějaký pupínek, tak třeba jen Sudocrem.

Než jsme si našli naše oblíbené a vhodné pleny, tak jsme jich pár vyzkoušeli. No a u jedné dost známé značky se naše mimi oprudilo hned po pár plenách. Nějak to nesedlo. 

Kombinuji bepanthen a sudocrem

V tom případě, pokud by se objevila opruzenina, tak bych ji spiše pomazala bepanthenem a před tím, než bych dítě zabalila do pleny, tak bych  to mázla vrstvu Sudocremu. Ta zinková mast mi vlastně dělá ten ochranný štít mezi dráždivou plenou a hojící se opruzeninou. Měla by mi zabránit tomu, aby se opruzeniny zhoršovaly a tvořily nové. Pokud bych neměla po ruce bepanthen, tak bych použila jen čistě zinkovou mast. Nějakou dobu ještě tu zinkovou mast používám, než opruzenina úplně zmizí.

Tenhle postup se mi osvědčil nejvíce. A samozřejmě často přebalovat.

Pokud se opruzeniny vyskytují častěji, tak zkuste také změnit pleny. Teba to složení plen nesvědčí vašemu miminku.